Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Porady dot. wyboru swoich najlepszych zdjęć
Piszę ten wątek z myślą o każdym kto napstryka jednego dnia np. 50 ujęć tego samego obiektu i potem ma problem z wybraniem jednego najlepszego zdjęcia spośród wszystkich bo takie sytuacje często się przydarzają, zwłaszcza początkującym Oczko Prosiłbym aby "pomocnicy" w tym wątku starali się też jakoś uzasadnić dlaczego autor fotografii powinien akurat wybrać to i to zdjęcie spośród tych, które zaprezentuje.

Jako, że już zacząłem pisać to przedstawię Wam swój dzisiejszy dylemat  Szczerbol

Otóż zrobiłem dziś ok. 40-60 zdjęć zachodu słońca....spośród tych zdjęć o dziwo własnymi siłami wyselekcjonowałem moim zdaniem  najlepsze tylko teraz chciałbym wybrać jedno i mam problem xD zdjęcia te na pierwszy rzut oka różnią się zasadniczo odległością i nie wiem czy lepiej wygląda taka cała panorama, czy zbliżenie itd. Poniżej wstawiam 3 ponumerowane zdjęcia i chciałbym abyście mi pomogli wybrać jedno najlepsze Oczko Jeśli kontrast lub nasycenie są za mocne to też dajcie znać żebyśmy wszyscy przy okazji mogli się uczyć różnych takich spraw związanych z zdjęciami. 

1.

[Obrazek: 6_12_2015_2_2.jpg]

2.
[Obrazek: 6_12_2015_0.jpg]

3.
[Obrazek: 6_12_2015_1_1.jpg]

No i jak? xD Ja się najbardziej zastanawiam pomiędzy 1 a 2.  

Odpowiedz
Jak dla mnie zdjęcie pierwsze. Dół jest ciemny, wielu powie, że za ciemny jednak głównym aspektem fotografii jest niebo, które buduje kontrast właśnie z ciemnym dołem. W przyszłości jednak proponuję nieco doświetlić dół przy okazji obróbki. Na pierwszy, zdjęciu jeszcze jednym "minusem" jest winietowanie. Jak przyjrzysz się widać ciemne rogi. Bez winiety będzie ok.

Wygrywa numer trzy Uśmiech)
Pozdrawiamy                                                                                                               Kontakt: jaroslaw.turala@wp.pl
Ekipa Forum

[Obrazek: Sygnatura2_ver_2.png]

Odpowiedz
Z tym ciemnym dołem zawsze mam problemy xd Zawsze jak robię zdjęcia przy automatycznych ustawieniach to wychodzą one do bani i przy zachodach słońca zawsze ustawiam balans bieli na pochmurny dzień i EV daje na 0 lub - coś tam xD te ciemne rogi tak wyszły bo trzymałem aparat pod różnymi kątami żeby sprawdzić efekty. Da się w gimpie rozjaśnić tylko same rogi? Bo mi udaje się rozjaśnić tylko całe zdjęcie, a poszczególne elementy już nie wiem Oczko

Dziękuję za pomoc Uśmiech
Odpowiedz
Bardzo fajny temat Kamil. 

Nr 1: jest ciekawe, ponieważ widać większy obszar, co mi się podoba, bo daje obraz najbardziej zbliżony do tego, jakbyśmy sami się tam znajdowali (w oczach przecież nie mamy zbliżenia Oczko ), ładny kontrast ZIEMIA/NIEBO i ładne kolory są. Niestety mały minus, że te najjaśniej podświetlone chmury nie są zbyt ostre względem siebie (mało szczegółów widać tych chmur)

Nr 3: widać więcej szczegółów chmur, lecz widzimy tylko wycinek tego co widział obserwator. Jest technicznie lepsze - brak ciemniejszych obszarów na zdjęciu.

Dylemat faktycznie jest. Ale mimo wszystko wybrałbym nr 1 mimo niewielkiej przewagi. Widać łunę światła na długim horyzoncie - lubię przestrzeń.

Zdjęcie nr 1 wygrało w następujących proporcjach:  

53% poparcia dla nr 1
47% dla nr 3
Pozdrawiam                                                                                                                                  Kontakt: stormhunters@pspm.org.pl           Koordynator Storm Hunters
Odpowiedz
Nadal uważam, że dół jest za ciemny. Istotą takiego zdjęcia jest pokazanie chmur, ale również koloru nieba. Wiem doskonale, że jak ciemn będzie na dole to góra będzie mocniej eksponowana. Wiem....Natomiast, kiedy zacząłem robić zdjęcia z jaśniejszym dołem zdjęcia nabiera rozmachu i widać cały ogrom obrazu. Szczególnie widać to przy zachodzie i chmurze kłębiastej.
Pozdrawiamy                                                                                                               Kontakt: jaroslaw.turala@wp.pl
Ekipa Forum

Odpowiedz
@ Pedro dzięki za pomoc Oczko A wiecie czy mogę jakoś w Gimpie rozjaśnić sam dół i rogi? xD
Odpowiedz
Sprobuj zrobic zdjecie z linia dolu jakies 3 mm
Ekipa Forum

Odpowiedz
Dobra mam dla Was kolejne wyzwanie Język Teraz pomóżcie mi z uzasadnieniem ( plusami/minusami ) wybrać, któreś z tych:  

nr. 1

[Obrazek: 05_02_2016_r_edytowany.jpg]

nr. 2
[Obrazek: 05_02_2016_r_nr_4_edytowany.jpg]

nr. 3
[Obrazek: 05_02_2016_r_nr_5_edytowany.jpg]

nr. 4
[Obrazek: 05_02_2016_r_nr_3_edytowany.jpg]

nr. 5
[Obrazek: 05_02_2016_r_nr_2_edytowany.jpg]
Odpowiedz
Jak dla mnie nr 5 . Zdecydowanie najładniejsza kompozycja drzew niż w przypadku poprzednich zdjęć Język Chociażby to drzewo po lewej stronie zdjęcia , które wg mnie właśnie na ostatnim zdjęciu dopiero jest dobrze skadrowane w stosunku do reszty :>
Odpowiedz
A nie jest trochę zbyt ciemne? xD
Odpowiedz
Wg mnie zdjęcie nr 1 najlepsze jeszcze podoba mi się 2 ale reszta to już za ciemne takie Duży uśmiech
Ekipa Forum

Odpowiedz
5. - kompozycja + mocne punkty (poczytaj o tym temacie). Spróbuj jeszcze przerobić je w HDR.
Odpowiedz
Dziękuję za pomoc, teraz muszę Was poprosić o kolejną Duży uśmiech Wczoraj narobiłem z 50 zdjęć i wybrałem 5, z których muszę wybrać 1 xD Które według Was jest najlepsze? Proszę uzasadnić swój wybór xD   

1.
[Obrazek: zach_d_1_1200x800_nasycenie.jpg]

2.
[Obrazek: zach_d_2_1200x800_nasycenie.jpg]

3.
[Obrazek: zach_d_3_1200x800_nasycenie.jpg]

4.
[Obrazek: zach_d_4_1200x800_nasycenie.jpg]

5.
[Obrazek: zach_d_5_1200x800_nasycenie.jpg]

Plus dodatkowo
Powiedzcie mi czy ta antena nie psuje zdjęcie

[Obrazek: SAM_4270_1200x800.jpg]
Odpowiedz
Dla mie numer 5. Ztonowane, nieprzesadzone z barwami i nasyceniem. Samolot i brak drzewa po lewej nie psują ekspozycji. Antena? Niechciany opbiekt zawsze psuje expo i mimo iż fajnie odbija się w dachu to nie jest to .
Ekipa Forum

Odpowiedz
Dzięki Jarku za radę i też po konsultacjach z znajomymi uznałem, że nr 5 będzie najlepszym wyborem xD Teraz mam dla Was kolejna porcję Duży uśmiech Tylko tutaj trzeba się już na prawdę szczegółowo przyjrzeć xD Żeby Was zachęcić to każdemu kto się teraz wypowie dam plusa :Język

1.
[Obrazek: krajobraz_07_06_2016_r_1200x800.jpg]

2.
[Obrazek: samoloty_07_06_2016_r_1200x800.jpg]

3.
[Obrazek: samoloty_07_06_2016_r_1_1200x800.jpg]

Odpowiedz
Pierwsze zdecydowanie. Masz więcej doświetlonego dołu, co sprawia fajny i przyjemny efekt dla oczu. Poza tym wszystko widać, a nie czerń dookoła.
Ekipa Forum

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości