Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kilka słów o stowarzyszeniu
#1
Informacja 
Wydawać by się mogło, że w Polsce stowarzyszeń takich jak to jest wiele. Jednak Polskie Stowarzyszenie Pasjonatów Meteorologii wyróżnia się tym, że skupia w swoich szeregach ludzi, których pasją, bądź tylko zajęciem od święta jest meteorologia. Dosłownie każdy kto chociaż raz kiedykolwiek fotografował niebo (wschód, zachód, ciekawe chmury) jest w owym stowarzyszeniu mile widziany.
 
Na pomysł powołania grupy zapaleńców zajmujących się amatorsko meteorologią, wpadło trzech znajomych (Łukasz Gorzelski, Robert Stoiński oraz Jarosław Turała, a następnie do Stowarzyszenia dołączył Kamil Peryga), którzy meteorologią zajmują się już dłuższy czas i jest to dla Nich chleb powszedni.
Głównym przedstawicielem stowarzyszenia jest Jarosław Turała. Meteorologią zajmuje się od ponad 23 lat. Pasja ta nie przeszkadza mu także próbować swoich sił w fotografowaniu samolotów. Mimo swojego doświadczenia mówi: „Każdego dnia uczę się od aury czegoś nowego”.


[Obrazek: 10922600_1073964282621694_7385804619801429234_n.jpg] 
Jarosław Turała - Główny Przedstawiciel PSPM
 
Stowarzyszenie ma jeden podstawowy cel: poświęcać się pasji. Ale ma także pomagać ludziom.  Jak mówi Turała: „Tyle się słyszy o gwałtownych zjawiskach takich jak burze, czy coraz częstsze trąby powietrzne, które występują przede wszystkim na terenach wiejskich, a ludzie niestety nie umieją „czytać” nieba, co mogłoby niektórych uchronić przed uszczerbkiem na zdrowiu. Niebezpieczna aura zastaje ludzi na polach, w lasach, przez co często dotarcie do bezpiecznego miejsca staje się utrudnione i wydłużone w czasie. My chcemy starać się pomóc wszystkim ludziom mniej zamieszkałych terenów przez prowadzenie interesujących prezentacji z zakresu rozpoznawania podstawowych warunków meteo i możliwości wystąpienia w późniejszym okresie groźnej pogody. To spowodowałoby, że ludzie zaczęliby szybciej reagować na zmiany zachodzące na niebie, przez co możliwości schronienia się byłyby większe”.
 
Obecnie Stowarzyszenie posiada pięciu członków, którzy w każdej wolnej chwili starają się udzielać na stronie i forum. Stowarzyszenie współpracuje także z lokalnymi mediami oraz prasą chociaż głównym środkiem przekazu jest wszechobecny internet.
 
Na zakończenie zauważyć trzeba, że w/w grupa jest Stowarzyszeniem zwykłym, nie pobiera żadnego honorarium czy gratyfikacji finansowych. W przyszłości jednak cały zespół chciałby przekształcić się w Stowarzyszenie rejestrowe, które mogłoby starać się o dotacje z funduszy Unii Europejskiej. Celem numer jeden jednak jest pokazanie Polakom, że meteorologia, to nie tylko mapy, liczby, czy też kataklizmy, ale również piękno chmur czy też osadów atmosferycznych (np szadzi), które warto uwiecznić na matrycy aparatu fotograficznego.
 
Serdecznie zapraszamy wszystkich meteo-maniaków, jak i ludzi, którzy meteo zajmują się profesjonalnie, na naszą stronę, forum i zachęcamy do czynnego udziału w życiu Stowarzyszenia, którego motto brzmi ”Wszystko co robimy, robimy z pasją”.
 
 
 
Autorem tekstu jest: Jarosław Turała
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości