Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co dzieje się w środku tornada ???
#1
Czy zastanawialiście się kiedyś co takiego dzieje się we wnętrzu trąby powietrznej/tornada ??? Naukowcy z Uniwersytetu Concordia w Montrealu zbadali dokładnie, jakie warunki zachodząc podczas wędrówki " oka " tornada - ale za nim o tym napiszę warto wspomnieć co to takiego trąba powietrzna i/lub tornado

[Obrazek: ru-0-r-6500-n-RO2130482faA8_traby_powiet...e_2015.jpg]

Trąba powietrzna/tornado jest to gwałtownie wirująca kolumna powietrza, która rozpoczyna się u podstawy bardzo dobrze rozwiniętej chmury Cumulonimbus ( superkomórka burzowa ). Obecność leja kondensacyjnego nie kwalifikuje się do określenia trąby powietrznej lub tornada, tylko wtedy, kiedy będzie przy kontakcie między ziemią, a podstawą chmury burzowej Cb.

Profesor inżynier Georgios Vatistas, który pracuje na Uniwersytecie Concordia w Montrealu, przeprowadził szczegółowe badania nad tornadem, które przetoczyła się w 1955r. w mieście Scottsbluff w Nebrasce. Profesor wyjaśnia m.in przyczynę tego, dlaczego podczas przechodzenia tornad jest ciężko Nam oddychać i robi się chłodno wręcz zimno.

Łowcy burz, którzy obserwowali trąbę powietrzną zbiło ich z tropu i postanowili ukryć się w budynku z kamienia. W trakcie przechodzenia wir znalazł się centralnie nad budynkiem i wszystko zaczęło ulegać zmienie - zrobiło się chłodno wręcz bardzo zimno, ciśnienie atmosferyczne gwałtownie spadło przez co bardzo ciężko było oddychać. Według profesora Georgios'a kieszenie powietrza od zewnętrznego obrzeża wiru do środka rozszerzają się, co prowadzi do spadku temperatury i wilgoci.

Według uzbieranych danych w dniu przechodzenia potężnego tornada nad miastem temperatura powietrza z 21 stopni spadła zaledwie do 12 stopni Celsjusza, a gęstość powietrza wynosiła zaledwie 20%
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości