Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ulepszenie SWO
Związku z tym, że małymi kroczkami zbliżamy się powoli do kolejnego sezonu burzowego 2017 jestem skłonny rozpocząć procę nad ulepszeniem Systemu Wczesnego Ostrzegania ( SWO ). Jest tylko pewien problem, ponieważ nie mamy odpowiedniej liczby ludzi/członków przeszkolonych do prognozowania zjawisk konwekcyjnych. Aktualnie zajmuje się tym Jarek i oczywiście ja. Dawid nasz drugi z synoptyków niestety lub stety nie ma z nim jakiegokolwiek kontaktu oraz zmalała mu aktywność. No cóż w dwójkę jest naprawdę ciężko wszystko doprowadzić do ładu zwłaszcza w sezonie, ale myślę, że damy radę Uśmiech

1. Na pierwszym miejscu w prowadzeniu zmian i ulepszeń systemu chciałbym zmienić mapę, która służyła by tylko i wyłącznie do prognozowania groźnych zjawisk atmosferycznych jakim są burze oraz zjawiska konwekcyjne do nich przepisane
  2. Na drugim miejscu chciałbym wprowadzić nowość do systemu SWO jakim jest prognozowanie i ostrzeganie mieszkańców Polski przed prawdopodobieństwem wystąpienia trąb powietrznych/tornad
Co do tego drugiego podpunktu to jest spory problem, bo jak wiadomo w Polsce i ogólnie w Europie nie ma odpowiednich sprzętów prognostycznych jak i pomiarów do prognozowania tego typu zjawisk, ale zawsze można sobie pomóc modelami numerycznymi - jeszcze jedna sprawa dotyczy grupy osób, które chcą, a nie mają odpowiedniego przeszkolenia do prognozowania tornad. Myślę, że w naszym gronie nikt nie ma odpowiedniej wiedzy nawet ja Uśmiech Dlatego do rozpoczęcia sezonu będę chciał krótko przedstawić wszystkim na forum, jak prognozować tego typu zjawiska i na co szczególnie zwrócić uwagę. 

Mam jeszcze jeden pomysł, aby wprowadzić do SWO i zwiększyć bezpieczeństwo, chodzi mi tu o opady gradu. Jak wiadomo w 15.08.2008 roku podczas utworzenia się potężnego Mezoskalowego Układu Konwekcyjnego ( MCS ), który wędrował od południowego-zachodu w kierunku północno-wschodniej Polski wygenerował w sobie kilka odizolowanych od siebie superkomórek burzowych, które przyniosły serię tornad oraz grad o średnicy do 4-6 cm. Dzień póżniej 16.08.2008 roku nad południową Polską powstała kolejna potężna burza, która wędrowała przez woj. Łódzkie, Mazowsze po Podlasie i także wygenerowała tornada i spore średnice gradu. Teraz pytanie dlaczego chcę wprowadzić dwie tego typu rzeczy ??? A z tego powodu by zwiększyć bezpieczeństwo oraz sememu nauczyć się zrozumieć jeszcze bardziej potegę tego zjawiska, która w dalekiej przyszłości pomoże Nam łatwiej i szybciej reagować w przypadku rozwijającej się sytuacji pogodowej Uśmiech
Odpowiedz
To bardzo dobra inicjatywa. Mogę jedynie powiedzieć, żebyś się nie poddał tylko "tworzył"
Pozdrawiamy                                                                                                               Kontakt: jaroslaw.turala@wp.pl
Ekipa Forum

[Obrazek: Sygnatura2_ver_2.png]

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości