Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prognozy Grudzień 2017
#1
I co ja mogę napisać wyglądając dziś za okno?

Ach, Och, Bajecznie, Czysto. Choinek w oknach brakuje i 24 grudnia w kalendarzu.

Niestety nie wszystkich pogoda w dniu wczorajszym dopieściła. Nadal w Polsce są takie regiony w których mieszkańcy borykają się ze wszechobecną szarością. Od wojeówdztwa łódzkiego na wschód mamy lekką zimę. Zgodnie w prognozami śniegu napadło różnie: od 2 do 30 cm śniegu. Największą intensywność opady miały oczywiście w górach. Maloewniczości dodaje fakt, ze przy temperaturze balansującej w okolicach zera śnieg jest wilgotny i ciężki. Widać oczywiście to m.in na drzewach, których gałęzie uginają się pod wpływem ciężkiego śniegu. 

Niejednokrotnie doprowadziło to do łamania się gałęzi i upadku na linie energetyczne powodując przerwy w dostawie prądu.
Nocą śnieg lekko podmarzł gdyż w wielu województwach zanotowano przymrozek. Jest więc na drogach ślisko i niebezpiecznie.
Czy epizod zimowy pozostanie z nami dłużej?
Sprawdźmy.

SYTUACJA BARYCZNO - SYNOPTYCZNA - Polska jest na skraju niżu, który wędruje nad Polską wschodnią docierając do Warmii i Mazur. Niebawem powinien opuścić nasz kraj.Nad Tatrami będziemy mieli do czynienia ze słabym ośrodkiem wyżowym, który prawie w całym pasie przyniesie rozpogodzenia. W weekend wygląda na to, iż dostawac się będziemy pod klin wysokiego ciśnienia rozległego ośrodka atlantyckiego. Dodatkowo wygląda na to, że w niedzielę pogoda weźmie nas w "imadło" opadów i frontów. Jednej strefy związanej z płytkim, bałkańskim niżem, który przyniesie intensywne opady śniegu nad Podkarpaciem. Druga strefa a w zasadzie zatoka niżowa z frontem zaznaczy się na północnym zachodzie wędrując na południowy wschód.

1.12.2017r - PIĄTEK - Zachmurzenie całkowite niemal nad całą Polską. Wpływ słabego wyżu zaznaczy się w pasie całej granicy południowej Polski. Tam możliwe przejaśnienia a nawet dłuższe chwile ze słońcem. Opady śniegu możliwe jeszcze na Podlasiu, Mazowszu oraz ziemi łódzkiej. Na Kujawach oraz pomorzu niewielkie opady deszczu ze śniegiem i deszczu. Najcieplej powinno być w pasie całego pomorza gdzie na termometrach niewykluczone nawet +5 stopni. Im dalej na południe i wschód tym chłodniej. Średnio od 1 do 3 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany chwilami silniejszy. Najmocniej będzie wiało na wschodzie i w centrum do 35/38 km/h.

2.12.2017r - SOBOTA - Wspomniany klin wyżowy powinien przynieść masę rozpogodzeń, jednak w Wielkopolsce i na ziemi łódzkiej lokalnie możliwe mgły i zamglenia. Zachmurzenie małe do umiarkowanego powinno utrzymać się nad większością regionów. Front atmosferyczny będzie sie zaznaczał na krańcach Polski południowo - wschodniej przynosząc również opady śniegu. Nadal chłodno, ale bez mrozu. Od 1-2 stopni na wschodzie i w centrum do 3-4 stopni od kujaw przez pomorze po całą zachodnią granice. Wiatr słaby nieznaczący.

3.12.2017r - NIEDZIELA - "Imadło" opadowe dotrze do naszego kraju. Od południowego wschodu za sprawą frontu i niżu bałkańskiego wstargnie strefa dość intensywnych opadów śniegu. Może spaść od 5 do 10 cm świerzego puchu. Od północnego zachodu widoczna zatoka z frontem będzie rzesuwała się na południowy wschód przynosząc opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Do północy opady dotrzec powinny na linię Podlasie - łódzkie - Dolny/Górny Śląsk / Małopolska. Niestety chłodniej. Od 1 do 2 stopni na przeważającym obszarze Polski. Cieplej jedynie na pomorzu zachodnim do 4 stopni. Wiatr słaby jedynie w Wielkopolsce oraz na pomorzu silny i porywisty osiągający w porywie 55 km/h a nad samym morzem 65 km/h.


Cieszmy się tą chwilą. Fotografujmy piękny krajobraz i napawajmy się optymizmem, gdyż następne dni przypomną nam, że jednak mamy jeszcze....jesień.
[Obrazek: 24257477_1622526881124575_700531643_n.jpg][Obrazek: 24130018_2003296513021795_5247185465940182109_n.jpg][Obrazek: synmap.jpg]
Pozdrawiamy                                                                                                               Kontakt: jaroslaw.turala@wp.pl
Ekipa Forum

[Obrazek: Sygnatura2_ver_2.png]

Odpowiedz
#2
Poranek w wielu miejscach Polski był i nadal jest dość niebezpieczny.

Chodzi głównie o nocne rozpogodzenia, które doprowadziły do szybkiego wyparowania ciepła, a co za tym idzie spadku temperatury na poziom ujemny. Ponieważ w ciągu dnia mieliśmy delikatne plusy, więc niemal cała woda zalegająca na ulicach zamarzła. Doprowadziło to do sporych utrudnień w ruchu na wielu ulicach m.in w Łodzi.

Przyglądając się prognozom pogody uważam, że będziemy mieli do czynienia ze sporym niezdecydowaniem jeśli chodzi o warunki atmosferyczne. Ni to zima ni to jesień. Za to w przychodniach tłumy polaków uskarżających się na dolegliwości ze strony układu oddechowego...No cóż. Taka pora.

SYTUACJA BARYCZNO - SYNOPTYCZNA - Polska była dzisiejszej nocy w oddziaływaniu małoaktywnej zatoki niżowej ze strefą niewielkich opadów śniegu. Zaowocowało to ponownym delikatnym zabieleniem się krajobrazów szczególnie w Polsce centralnej, południowej i wschodniej. Na mapach wysokości izobarycznej 500hPa widoczna jest dość wyraźnie tzw dolina geopotencjału z zaznaczonym spływem chłodnego powietrza z północnego zachodu Europy. Wpływ na pogodę w Polsce będą miały dwa ośrodki baryczne. Niż przesuwający się północną Skandynawią oraz rozbudowany ośrodek wysokiego ciśnienia stacjonujący nad Francją. Zbliżając się do naszych granic zwiększy on gradient baryczny przez co w najbliższych dniach mocniej powieje (oznacza to spadek temperatury odczuwalnej).

4.12.2017r - PONIEDZIAŁEK - Zachmurzenie niemal w całym kraju całkowite. Na wschodzie i południu, a także lokalnie w centrum odchodzące opady śniegu (większe opady w górach). Na pozostałym obszarze padać nie powinno. W dodatku na pomorzu zachodnim i lokalnie w Wielkopolsce możliwe niewielkie przejaśnienia. Od 1-2 stopni na krańcach Polski wschodniej przez 3 na południu i w centrum do 4-5 stopni na pomorzu zachodnim. Wiatr umiarkowany lokalnie silniejszy osiągający porywy do 35-40 km/h (szczególnie na zachodzie i północnym zachodzie)

5.12.2017r - WTOREK - Zachmurzenie z zakresu 6/8 - 8/8 niemal nad całą Polską. Od zachodu winny wejść wycinek frontu ciepłego, co zaowocuje opadami deszczu. Będą one przesuwały się na wschód Polski gdzie wieczorową porą zamienią się w opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Najmocniejsze opady spodziewane są w Małopolsce oraz Dolnym Śląsku.Jeśli chodzi o temperaturę kraj będzie podzielony na tę - chłodniejszą od jednego do trzech stopni (wschodnią) oraz cieplejszą: od 4 do nawet 7-8 stopni (zachodnią - zgodnie z adwekcją ciepła). Wiatr umiarkowany, na zachodzie i północy silniejszy i porywisty. Osiągający nad morzem 65 km/h. Na nizinach do 50 km/h.

W następnych dniach wróci cieplejsza jesień, ale nie na długo..
[Obrazek: render-atls17-98f536083ae965b31b0d04811b...JttYQP.jpg]
Pozdrawiamy                                                                                                               Kontakt: jaroslaw.turala@wp.pl
Ekipa Forum

[Obrazek: Sygnatura2_ver_2.png]

Odpowiedz
#3
+++PROGNOZA POGODY ORAZ INFORMACJA METEOROLOGICZNA+++

Szarość wszechobecna potrafi człowieka dobijać. Brak słońca oraz krótki dzień sprawiają,że mnie osobiście nic się nie chce.
Przed nami kolejne pochmurne, deszczowe oraz niestety wietrzne dni (szczególnie ten dzisiejszy). Mikołaj raczej na saniach nie przyjedzie.

SYTUACJA BARYCZNO - SYNOPTYCZNA - Polska jest w oddziaływaniu dośc szerokiej strefy frontowej (z wyraźnie widoczym prądek strumieniowym - Jet Steram osiągający 160 km/h) rozciągającej się od południowej części Norwegii przez Danie, Polskę aż po Białoruś. Strefa związana jest z niżem przemieszczającym się nad Morzem Norweskim. Dodatkowo ośrodek wysokiego ciśnienia z południa Europy spowoduje wzrost gradientu ciśnienia, co zaowocuje silniejszymi porywami wiatru.

6.12.2017r - ŚRODA - Zachmurzenie całkowite nad całą Polską. Opady deszczu możliwe są dosłownie wszędzie. Dodatkowo  będą one miały charakter ciągły. W górach spodziewane są opady śniegu. Dość przyjemnie. Poza krańcami Polski północno wschodniej gdzie na termometrach maksymalnie 2 stopnie. W głębi kraju oraz na południu od 5 do 6. Najcieplej na północy i zachodzie do 7-8 stopni.

7.12.2017r - CZWARTEK - Zachmurzenie całkowite z tendecją do zmniejszania zakresu od strony południowo zachodniej kraju. Niewielkie opady deszczu możliwe na wschodzie i północnym wschodzie Polski. Od południowego zachodu powinna wkroczyć strefa rozpogodzeń (zakres zachmurzenia średnio 4/8 - 5/8). Do wieczora powinno wszędzie przestać padać. W pasie od pomorza zachodniego przez centrum po podkarpacie na termometrach nawet 6-7 stopni. Na wschodzie i zachodzie równo 4-6 stopni. Najchłodniej w miejscowościach położonych "wyżej" - zaledwie 1-3 stopnie.

INFORMACJA METEOROLOGICZNA DOTYCZĄCA WYSTĄPIENIA SILNIEJSZYCH PORYWÓW WIATRU.

Znajdujące się niedaleko siebie dwa odrębne ośrodki baryczne (wyż <--> niż) spowodują zwiększenie przepływu górno oraz dolnotroposferycznego.

Na terenie Polski w dnu dzisiejszym spodziewać się można umiarkowanego/silnego wiatru przyziemnego. Największych porówyw wiatru spodziewać się można w pasie pomorza: do 72 km/h. W pozostałej części Polski zakres porywów kształtował się będzie w przedziale 50-65 km/h (lokalnie więcej). Wiatr może łamać pojedyncze gałęzie drzew i być przyczyną przerw w dostawie energii elektrycznej. Odczuwalna temperatura będzie niższa o klika stopni od tej wskazywanej przez termometry,

Jakie będą Święta? Nie wiem Duży uśmiech. Istnieje jednak na tę chwilę 10% szans na mróz i biel, ale o tym...."sza".
[Obrazek: emtbkna.jpg]
Pozdrawiamy                                                                                                               Kontakt: jaroslaw.turala@wp.pl
Ekipa Forum

[Obrazek: Sygnatura2_ver_2.png]

Odpowiedz
#4
Troszkę przewiało, czyli oczyściło powietrze. Bardzo dobrze. Wiecie doskonale, że stojące powietrze nam nie służy. Dołóżmy do tego jeszcze wczorajsze "okno" pogodowe w postaci wielu przejaśnien aż do bezchmurnego nieba i będzie cacy.
Niestety pogoda w grudniu wcale nas nie chce i nie będzie rozpieszczać. Raz jest jesień innym razem przedzimie. Ot...i co zrobić?
Przyjrzyjmy się więc prognozie weekendowej.

SYTUACJA BARYCZNO - SYNOPTYCZNA - Polska nadal będzie w oddziaływaniu rozległego niżu skandynawskiego. Przez Polskę będzie wędrował front atmosferyczny który przyniesie opady deszczu a w godzinach wieczornych także śniegu (południowy wschód). Nastepnie dostaniemy się pod wpływ niewielkiego klina wysokiego ciśnienia. Zauważyć trzeba, że identyczna sytuacja miała miejsce prawie tydzień temu.
Po okresie bezopadowym (nie wszędzie) wejdziemy w okres niebezpieczniejszej pogody (póki co tak prognozy mówią).

8.12.2017r - PIĄTEK - Zachmurzenie niemal w całej Polsce w zakresie 6/8 - 8/8.Niewielkie przejaśnienia możliwe popołudniu w częsci połudiowo - zachodniej Polski. Opady deszczu od Mazur przez Mazowsze (zachodnia część), ziemię łódzką po Dolny Śląsk. Bedą one miały charakter zanikający. Na pomorzu z uwagi na napływ mniej stabilnej masy powietrza (Li poniżej zera) pojawić się mogą opady o charakterze konwekcyjnym (punktowe - silniejsze). Wieczorową porą na południowym wschodzie (Podkarpacie, lubelskie) zaznaczy się strefa opadów śniegu, która może chwilami dawać silniejszy opad. Spodziewany progres pokrywy to nawet 5-15 cm. Od 4-5 stopni na północnym wschodzie przez 5-6 w centrum, kujawach i wielkopolsce, do 7-8 na pomorzu oraz Dolnym Śląsku. Wiatr szczególnie w pasie pomorza i gór silniejszy osiągający 70 km/h. Na zachodzie porywy do 55 km/h. Nad pozostałą częścią Polski słaby do umiarkowanego do 45 km/h.

9.12.2017r - SOBOTA - Zachmurzenie z zakresu 7/8 - 8/8 nad całą Polską. Opady śniegu o których była mowa w dniu wcześniejszym pozostaną niemal przez całą noc nad południowo - wschodnią Polską i niemal przez cały dzień (Obecnośc ośrodka niżowego).Dopada więc parę cm śniegu. Przelotne opady śniegu możliwe także w pasie pomorza i również będą to opady o charakterze konwekcyjnym, a więc silniejsze ale punktowe. Nie wykluczone także opady na dolnym Śląsku. Znacznie chłodniej niż w piątek. Na termometrach od 1 do 3 stopni nad całym krajem. Na pogórzu spadek temperatury do wartości ujemnej. Uwaga: Na drogach będzie ślisko. Wiatr za wyjątkiem Polski południowo wschodniej i Mazowsza nadal dokuczliwy. Najmocniej bedzie wiało oczywiście nad orzem do 65 km/h ale w pozostałych regionach także umiarkowanie do 50 km/h.

UWAGA - W nocy z soboty na niedzielę w wielu miejscach Polski spadek temperatury do nawet -2 stopni, Zaowocuje to śliskością wszelakich nawierzchni drogowych/chodnikowych. Dodatkowo zaleganie wilgoci będzie objawiać się wszechobecnym szronem na szybach, roślinach i trawie.

10.12.2017r - NIEDZIELA - Zachmurzenie umiarkowane/duże. Największa szansa na przebłyski słońca w Polsce południowej gdzie zakres zachmurzenia powinien kształtować się w zakresie 4/8 - 5/8. Na pozostałym obszarze zakres 6/8 - 8/8. Opady śniegu przelotne od rana na Kujawach oraz pomorzu. Wieczorem od zachodu wtargnie strefa dość intensywnych opadów śnegu, który na zachodzie w późnych godzinach nocnym zamieni się w deszcz ze śniegiem i deszczu. UWAGA!!!Możliwy deszcz marznący powodujący gołoledź szczególnie na terenach podgórskich. Na termometrach około zera/jednego stopnia. Opady w porze nocnej będą utrudniały poruszanie się na drogach. Wiatr słabszy nieco do 35 km/h w porywie.

I od niedzieli nastąpić powinna adwekcja ciepła wraz z wędrówką wspomnianych niżów. I wypatrujmy ewentualnego niżu wtórnego, który na południu Polski w dniach 11-12 Grudnia może spowodować sporo niedobrego.
[Obrazek: brack0.jpg]
Pozdrawiamy                                                                                                               Kontakt: jaroslaw.turala@wp.pl
Ekipa Forum

[Obrazek: Sygnatura2_ver_2.png]

Odpowiedz
#5
Sezon na wichury trwa w najlepsze. Widać to po ostatnich zanotowanych porywach. Bielsko Biała ponad 130 km/h, a na Kasprowym Wierchu ponad 150 km/h. Dziś wiatr może być jeszcze silniejszy. To bardzo zła, a jednocześnie dobra wiadomość. Zła, ponieważ dojdzie do sporej ilości zniczeń szczególnie w drzewostanie. Dobra, to taka, że ustąpią smogi a powietrze się oczyści.

SYTUACJA BARYCZNO - SYNOPTYCZNA - Polska będzie w oddziaływaniu rozległego niżu z widoczną zatoką, na której niewykluczone jest pojawienie się przez chwilę niżu wtórnego. Nad zachodnią Europą rozciąga się spora dolina geopotencjału, która ma również wpływ na szybką adwekcję ciepłego powietrza. Nadal (przynajmniej do środy) będziemy w objęciach silnego prądu strumieniowego.


11.12.2017r - PONIEDZIAŁEK - Zachmurzenie umiarkowane/duże. Odchodzące opady deszczu możliwe są na Warmii i Mazurach,pasie Pomoza,Kujawach oraz Podlasiu. Na pozostałym obszarze bez opadów. Popołudniu kolejna strefa wejśc powinna od północnego zachodu. Opady nie powinny być silne. Niewielki deszcz możliwy także na Podkarpaciu. Bardzo ciepło jak na 11 grudnia. Od 2-3 stopni na północy przez 7-11 w pasie centrum do nawet 15 stopni na południu. Najcieplej powinno się zrobić wieczorową i nocną porą. Niestety z tym ociepleniem i wiatrem przyjdą problemy z koncentracją i snem. 
Wiatr silny i porywisty szczególnie na południu gdzie porywy mogą dochodzić do 100 km/h. Wysoko w górach powyżej 200 km/h.


12.12.2017r - WTOREK - Zachmurzenie duże/całkowite nad całą poierzchnią Polski. Przejaśnienia jeśli wystąpią będą lokalne i bardzo nieliczne (Kujawy). Będziemy mieli do czynienia z dwoma strefami opadów. Jedna będzie rozciągac się będzie nad pomorzem - opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Oraz druga występująca na Podkarpaciu, Małopolsce, Lubelszczyźnie i Świętokrzyskim. Nad tymi województwami opady śniegu i deszczu ze śniegiem o charakterze umiarkowanym i silniejszym.
Nacjhłodniej na północnym zachodzie do 6 stopni. Im dalej na południe tym cieplej. Na podkarpaciu i w Małpolsce nawet 13 stopni!!. Wiatr nadal umiarkowany do 60 km/h.


Wstępne prognozy na Wigilię ukazują pogodę wietrzną i jesienną. Jest jednak jeszcze sporo czasu więc trzymajmy kciuki za zimę 
[Obrazek: gh500_024.jpg]
Pozdrawiamy                                                                                                               Kontakt: jaroslaw.turala@wp.pl
Ekipa Forum

[Obrazek: Sygnatura2_ver_2.png]

Odpowiedz
#6
Coraz smielej na internetowych portalach lub stronach pojawiają się prognozy pogody na Wigilię i Święta Bożego Narodzenia. Najśmieszniejsze jest jednak to, że przyglądając się im widzę odważne wpisy o "białych Świętach". Tak odległe prognozy mają raczej 5% szanse na sprawdzenie się tym bardziej, że sytuacja baryczna nad Europą nie jest klarowna i jednoznaczna.

Rodzice czytają i sieją ziarenko dzieciom...że będą to piękne i białe Święta. Piękne napewno, ale białe? Zawsze można posypać w domu mąką i tez będą białe Oczko. Problem będzie z ulepieniem  bałwana jedynie.

Różnorodność cyrkulacji powietrza sprzyjać będzie bardziej "chorym" i przeziębionym Świętom aniżeli białych. Aby było czysto i biało (chociaż niektórzy mylą śnieg z kupą bądź g@wnem) musi dosłownie i w przenośni zostać zablokowana cyrkulacja strefowa (zachodnia). Niestety ośrodki niżowe będą się upominać o terytorium Polski i macki frontów zachodnich skutecznie pozbawić nas mogą uciechy świątecznej zimy.

Sprawdźmy jednak, co pogoda szykuje nam na kolejne dni.

SYTUACJA BARYCZNO - SYNOPTYCZNA - Europa podzielona jest na obszary o róznym polu ciśnienia. Cała północ i północny zachód znajduje się w obszarze obniżonego ciśnienia. Środkowa Europa znajduje się w rozległym pasie dośc wyraźnej różnicy temperatur oraz widocznego (mapy 300 hPa) prądu strumieniowego. Powoduje to po pierwsze - silniejszy przepływ powietrza, co widać po prędkości wiatru. Oddziaływanie i spływanie ośrodków niżowych przynoszących róznorodność opadów i niezdecydowane temperatury.

13.12.2017r - ŚRODA - Zachmurzenie małe z zakresu 3/8 - 5/8 szczególnie w centrum oraz na Mazurach. Na pozostałym obszarze zakres 5/8 - 7/8. Opadów nie przewiduje się. Na termometrach po dziesiątkach pozostało jedynie wspomnienie.
Od jednego stopnia na wschodzie do trzech na zachodzie. W pasie centralnej Polski dwa Uśmiech. Wiatr średnio do 30 km/h jedynie na pomorzu zachodnim i w Wielkopolsce do 55 km/h.

14.12.2017r - CZWARTEK - Nocą nad Polskę wejdzie dość rozległa obejmująca całą szerokość Polski strefa opadów. Będą to opady przypominające sałatkę jarzynową: Śnieg, deszcz, deszcz ze śniegiem....itd...Przez cały dzień strefa będzie przesuwać się w kierunku północno - wschodnim. UWAGA! Po południu od ziemi łódzkiej, wielkopolski, mazowsza, kujawach, Mazurach i Podlasiu dość intensywne opady śniegu. Na drogach ślisko i niebezpiecznie. Szybki wzrost i jednoczesny spadek temperatury. W ciągu dnia na południu nawet +8 stopni, Nad pozostałą częścią Polski od 2 stopni na północnym wschodzie przez 4-5 w centrum i 4 w pasie pomorza. Na zachodzie również około 5-6 stopni. Niestety wraz z przebiegającym wycinkiem chłodu i zaburzeniu falowym nastąpi wzrost prędkości wiatru do prędkości 70-75 km/h. Porywy będą miały charakter krótkotrwały /intensywny,

Wracając do białych Świąt. Może pogoda szykuje niespodziankę? Póki co raczej nie wygląda to....dobrze.
[Obrazek: emtbkna.jpg]
Pozdrawiamy                                                                                                               Kontakt: jaroslaw.turala@wp.pl
Ekipa Forum

[Obrazek: Sygnatura2_ver_2.png]

Odpowiedz
#7
Przed nami weekend. Przed ostatni przed świętami Bożego Narodzenia. Nawet pogoda nie ma na nas takiego wpływu (mimo szarości) gdyż większość jest wyemocjonowana przedświąteczną gorączką.

SYTUACJA BARYCZNO - SYNOPTYCZNA - Polska jest w obszarze obniżonego pola ciśnienia wraz z wieloma ośrodkami. Na pogodę oraz cyrkulację wpływa obecnie  niż skandynawski. Polska jest także w oddziaływaniu silnego prądu strumieniowego   który sprawi iż w dniu jutrzejszym nad Polskę południowo - wsachodnią wejdzie dośc aktywny i pełen wilgoci ośrodek niskiego ciśnienia, który przyniesie dośc intensywne opady śniegu w woj. Lubelskim oraz Podkarpackim oraz w południowej części woj. mazowieckiego. Północna częśc Polski również w objęciach pasa wilgoci związanej z frontem atmosferycznym wspomnianego wcześniej niżu skandynawskiego.

16.12.2017r - SOBOTA - Zachmurzenie umiarkowane i duże. Szanse na przejaśnienia w regionie wielkopolski oraz miejscami w centrum. Opady sniegu o charakterze umiarkowanym/intensywnym przede wszystkim nad Podkarpaciem, w Tatrach oraz na Lubelszczyźnie. Niewykluczony przyrost pokrywy do 15 cm (w górach powyże 20 cm). Opady śniegu możliwe także nad południowymi regionami woj. mazowieckiego. Inna strefa opadów również sniegu będzie obejmować pomorze/pomorze zachodnie, północną część woj. wielkopolskiego oraz Kujawy. Na termometrach od zera do dwóch stopni. Nad większością regionów jednak około jednego stopnia na plusie. Wiatr słaby jedynie w pasie pomorza umiarkowany.

17.12.2017r - NIEDZIELA - Zachmurzenie umiarkowane oraz duże. Nad większością regionów możliwe przejaśnienia. Najwięcej spodziewać się ich można na kujawach. W mniej stabilnej masie powietrza może dojść do zainicjowania konwekcji (SFCAPE - do 50 J/kg)(LI do 3), która wywoła opady przelotne jednak intensywne. Takich opadów spodziewać się mogą mieszkańcy Wielkopolski, pomorza, łódzkiego, lubuskiego oraz Mazowsza.Opady śniegu możliwe także w górach i na pogórzu. Wiecie doskonale, że opady konwekcyjne są trudniejsze do wyprognozowania więc zalecam po prostu patrzenie w niebo Uśmiech. Od zera stopni w Polsce północno wschodniej przez jeden dwa nad pozostałymi regionami Polski. Wiatr nadal małoznaczący.

UWAGA - W nocy z 15 na 16 oraz 16 na 17 grudnia możliwe spadki temperatur odpowiednio do -3 stopni (15/16) oraz od 0 do -2 (16/17). Oznacza to zamarzanie wilgoci oraz pozostałości po opadach. Uważajcie.
[Obrazek: emtbkna_1.jpg]
Pozdrawiamy                                                                                                               Kontakt: jaroslaw.turala@wp.pl
Ekipa Forum

[Obrazek: Sygnatura2_ver_2.png]

Odpowiedz
#8
Za nami weekend. Czasem padało, czasem zza chmur wyszło słońce. Czasu do Świąt coraz mniej. Widać to bardzo dobrze w pobliżu galerii handlowych gdzie mamy do czyninia z hordą ludzi. Nocą z niedzieli na poniedziałek jak również w poniedziałkowy poranek w wielu miejscach mamy do czynienia z występowaniem dość rozległych mgieł marznących lokalnie osadzających piękną i malowniczą szadź.

Poniżej wybrane depesze METAR:
METAR EPBY 180500Z 11003KT 0150 R26/0650N FZFG VV001 M03/M04 Q1024 = - Bydgoszcz - -3 stopnie.
METAR EPGD 180500Z 27004KT 0250 R29/0900D FZFG VV000 M07/M07 Q1023 = - Gdańsk - aż -7 stopni.
METAR EPLL 180500Z 32001KT 0400 R25/2000N FZFG OVC001 M00/M01 Q1023 = - Łódź - 0 stopni obecnie.
METAR EPSY 180500Z 00000KT 0300 R01/0600N FZFG VV001 M03/M03 Q1024= - Szymany - -3 stopnie

U mnie za oknem także mgliście i niebezpiecznie. Temperatura spadła do poziomu -1 stopnia. Najbliższe dni nadal ni to z jesień ni to zima.

SYTUACJA BARYCZNO - SYNOPTYCZNA - Polska jest w oddziaływaniu dośc rozległego ośrodka wysokiego ciśnienia. Sprowadza on do nas sporą masę rozpogodzeń, jednocześnie ścieląc mgły. Wczoraj jeśli wieczorem wracaliście z pracy mogliście uświadczyć tzw stratyfikacji stałej atmosfery. Dym i wszelkie pyły widoczne były w blasku latarni deilkatnie płynące niczym niezmącona tafla wody. Wspomniany ośrodek wysokiego ciśnienia usadowi się na chwilę nad naszym krajem przynosząc nieco rozpogodzeń i większych chwil ze słońcem. W niektórych miejscach Polski może dojść do kondensacji wilgoci i naprawdę symbolicznych opadów.

18.12.2017r - PONIEDZIAŁEK - Po porannych mgłach w niektórych miejscach Polski może występować jeszcze niska chmura stratus. W większości regionów zachmurzenie małe do umiarkowanego. Opady jeśli wystąpią, to symbolicznie na południu (Swiętokrzyskie i lokalnie Małopolskie). Utrzymujące się zachmurzenie może wystąpić w centrum oraz na kujawach. Temperatura maksymalna od -2 stopni na północnym wschodzie przez zero w centrum do plus jednego na zachodzie i południu.Wiatr słaby nieznaczący przyczyniający się niestety do pogorszenia się warunków jakości powietrza.

19.12.2017r - WTOREK - Zachmurzenie na ogół małe i umiarkowane z zakresu 2/8 - 6/8.Największe zachmurzenie w pasie pomorza i północno wschodniej Polski dochodzące do wartości 7/8. Na Warmii i Mazurach niewykluczone są opady śniegu o charakterze symbolicznym. Dość mroźna noc. W wielu miejscach od -2 do -7 stopni. W górach -10 stopni. W ciągu dnia na wschodzie i w centrum od -1 do 0 stopni. Na zachodzie maksymalnie 1 stopnień na plusie. Wiatr nadal słaby, lokalnie umiarkowany (na wschodzie) osiągający od 15 do 25 km/h.
[Obrazek: emtbkna.jpg]
Pozdrawiamy                                                                                                               Kontakt: jaroslaw.turala@wp.pl
Ekipa Forum

[Obrazek: Sygnatura2_ver_2.png]

Odpowiedz
#9
Najbliższe dni powielane będą dalszą minorową barwą z elementami białego incydentu. Poniżej prognoza pogody na najbliższe dwa dni.

SYTUACJA BARYCZNO - SYNOPTYCZNA - Dziś już od rana w pasie rozpogodzeń m.in w Elblągi i Gorzowie notuje się mgły, które wygląda na to nie ustąpią tak szybko.  Polska z godziny na godzię będzie pod objęciem innego układu barycznego. Poranek to niewielkie rozpogodzenia i mgły związane z pojawieniem się niewielkiego wyżu znad Tatr. Nastepne godziny to (szczególnie w Polsce południowo - wschodniej) bliskość ośrodka niżowego znad Ukrainy kierującego się nad Białoruś. W kolejce stoi już zatoka niskiego ciśnienia z frontem atmosferycznym, który będzie miał niewielką tendencję do falowania. Kierunek "przesuwu" - - - >  z północnego zachodu na południowy wschód. Front przyniesie opady wszlekiej maści. Szkoda....

20.12.2017r - ŚRODA - W Polsce północnej oraz na kujawach masa rozpogodzeń, ale także mgieł z możliwością wystąpienia trudnego do wyprognozowania zachmurzenia podinwersyjnego. Na południu oraz w szczególności południowym wschodzie zachmurzenie całkowite w postaci niskiej wartswy o podstawie 500 - 1000 m AGL (Above ground Level - nad poziomem gruntu).Opady śniegu o charakterze umiarkowanym/intensywnym w woj. Podkarpackim, Lubelskim,Mazowieckim, Świętokrzyskim oraz wschodniej części Małopolskiego. Słabsze opady niewykluczone także na Podlasiu oraz Warmii. Na przeważającym obszarze lekki mróz do -2 stopni. Najcieplej na zachodzie około 0 do +1. Wieczorem wraz ze strefą opadów związaną z frontem będzie się....ocieplać. Wiatr słaby osiągający maksymalnie 30 km/h na południowym wschodzie Polski.

UWAGA!!! - Nocą ze środy na czwartek z północnego zachodu na południowy wschód wędrować będzie strefa opadów związana z ciepłym frontem atmosferycznym. Niestety oznacza to opady śniegu, które będą przechodziły w opady deszczu ze śniegiem i deszczu. Niewykluczone są opady marznącego deszczu powodującego gołoledź!! Na drogach będzie bardzo ślisko i niebezpiecznie.

21.12.2017r - CZWARTEK - Wspomniana strefa opadów związana z zafalowanym frontem, na którym niewykluczone jest powstanie niżu będzie przesuwała się dalej na południowy wschód do wieczora docierając nad region Podkarpacia. Opady będą maści mieszanej. Na termometrach od 0, -1 stopnia na południowym zachodzie przez +1, +2 stopnie w centrum do nawet +6 stopni na zachodnich krańcach Polski. Wiatr umiarkowany chwilami dość silny i porywisty osiągający od Wielkopolski przez pomorze, kujawy po ziemię łódzką 50 km/h.

Na drogach szczególnie. Będzie niebezpiecznie.
[Obrazek: emtbkna.jpg]
Pozdrawiamy                                                                                                               Kontakt: jaroslaw.turala@wp.pl
Ekipa Forum

[Obrazek: Sygnatura2_ver_2.png]

Odpowiedz
#10
Przed nami najgorętsza noc grudnia - Sylwester.
Pamiętam niejednego sylwestra z mrozem i sniegiem: to były dobre czasy. Teraz niestety wygląda to dość szaro i ponoro.

SYTUACJA BARYCZNO - SYNOPTYCZNA - Polska po wschodniej stronie jest obecnie pod działaniem dość "długiego" zafalowanego frontu atmosferycznego który przynosi opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz śniegu. W najbliższych godzinach dostawać się zaczniemy pod wpływ niewielkiego klina wysokiego ciśnienia ośrodka z centrum nad Bałkanami. Spowoduje to chwilową poprawę warunków atmosferycznych. Niestety aby nie było tak różowo na zachodzie Europy w naszym kierunku sunie szeroka strefa zachmurzenia zwizana z zatoką niżową oraz frontem atmosferycznym niżów Atlantyckich (zdjęcie). Omawiana strefa powinna dotrzeć do nas nocą z soboty na niedzielę przynosząc kolejną porcję opadów i ciepłe powietrze.

29.12.2017r - PIĄTEK - Zachmurzenie z zakresu 7/8 - 8/8. Na wschodzie i północnym wschodzie słabnące opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Na pozostałym obszarze bez opadów, ale szansy na przejaśnienia nie ma do wieczora.Jeszcze przed północą jednak w związku ze wspomnianym klinem od południowego zachodu powinno się wypogadzać, a co za tym idzie spadać również temperatura - ale to wieczorek. W dzień na termometrach od 1 stopnia  na południu i w centrum do 2-3 w pozostałj części Polski. Wiatr słaby nie przekraczający  w porywie 30 km/h.

30.12.2017r - SOBOTA - Początek dnia wymarzony. Sporo przejaśnień nawet do lokalnie zakresu 2/8. Do południa nic nie powinno się w pogodzie wydarzyć niedobrego. Niestety od zachodu w godzinach popołudniowych wejdzie wspomniana szeroka strefa z opadami deszczu o charakterze słabym/umiarkowanym.Najmocniej będzie padać w pasie pomorza. W górach będzie sypał śnieg.Śnieg także niewykluczony na krańcach Polski wschodniej i północno - wschodniej. Poranek przyniesie lekkie minusy. Temperartura spadnie do -1, -2 stopni. W ciągu dnia na termometrach powinno być odpowiednio. Od 1,2 stopni w centrum i na wschodzie przez 3-4-5 stopni na zachodzie. W pasie nadmorskim około 2-3 stopni. Wiatr słaby wieczorem wzmagający się. Osiągając w porywie 65 km/h (zachód/północny zachód).

UWAGA!!! - Nocą z 30 na 31 grudnia wiatr może osiągać w porywie 70 km/h na przeważającym obszarze kraju. Najmocniej powieje nad morzem: do 85 km/h oraz wysoko w górach powyżej 100 km/h.

31.12.2017r - NIEDZIELA - SYLWESTER - Kolejny dzień z niskim zachmurzeniem i opadami deszczu niemal przez cały dzień nękający polaków. Na przejaśnienia raczej nie mamy co liczyć. Najmocniej i najdłużej będzie padało znów na pomorzu oraz kujawach. W pozostałych regionach powinno przestać padac wieczorem a nocą na południu możliwe niewielkie przejaśnienia. Dość pokaźna adwekcja ciepła. Na zachodzie możliwy wzrost temperatury do 13-15 stopni!!!!W pozostałej częsci Polski od 5 do 9 stopni. Najchłodniej na wschodzie i południowym wschodzie - 4-5 stopni. Noworoczna noc i poranek średnio z 7-8 stopniami na termometrach. Wiatr umiarkowany chwilami dość silny osiągający w porywach 50-60 km/h.

Ciepło i wietrznie więc w Sylwestra. Uważajcie przy odpalaniu rac. Wiatr może nam zrobić psikusa.

[Obrazek: Clipboard01.jpg]
Pozdrawiamy                                                                                                               Kontakt: jaroslaw.turala@wp.pl
Ekipa Forum

[Obrazek: Sygnatura2_ver_2.png]

Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości