Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prognozy Styczeń 2018
#1
Mamy moi drodzy 2018 rok. Wielu z Was pyta mnie: kiedy będzie zima?. Niestety póki co prognozy i sytuacja nad Europą jednoznacznie wskazują na wiosno - jesień. Zima w Stanach i daleko, daleko na północy Europy. Dzisiejszy dzień będzie trudny dla wielu osób ze względu na bardzo szybko spadające ciśnienie. Meteoropaci nie będą mieli łatwego życia. Pozytywną wiadomością jest możliwość wystąpienia opadów o charakterze konwekcyjnym wraz z pojedynczymi wyładowaniami atmosferycznymi.

Po kolei jednak.

SYTUACJA BARYCZNO - SYNOPTYCZNA - Polska zaczyna dostawać się pod wpływ rozległego układu niskiego ciśnienia, który jeszcze dzisiejszego dnia znajdzie się nad północną częścią morza Bałtyckiego. Spowoduje to wspomniany wczesniej bardzo szybki spadek cisnienia z jednoczesnym wzrostem gradientu poziomego ciśnienia atmosferycznego, co będzie skutkowało wzrostem prędkości wiatru. Pozytyw w tym jest napewno taki, że znów jakośc powietrza znacznie się poprawi. Przez Polskę w dniu dzisiejszym przejdzie także system frontów z oapdami mieszanymi: śniegu, śniegu z deszczem i deszczu. Strefa frontu jest bardzo szeroka a opady mogą być umiarkowane/intensywne.

3.01.2018r - ŚRODA - Poranek z wieloma przejasnieniami przede wszystkim w centrum oraz na południu i południowym zachodzie Polski. W miarę upływu dnia od zachodu wejdzie strefa całkowitego niskiego zachmurzenia z opadami deszczu o charakterze wielkoskalowym. Padać może intensywnie szczególnie na zachodzie i północnym zachodzie. Intensywne opady także spodziewane są w Wielkopolsce.Na ziemi łódzkiej na kujawach i w Małopolsce intensywniejsze opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Intensywne opady śniegu także w górach. Im dalej na wschód tym opady powinny słabnąć. Jednocześnie w godzinach popołudniowych na pomorzu zachodnim w Wielkopolsce oraz na Kujawach i ziemi łódzkiej możliwe są opady o charaketrze konwekcyjnym. Niewykluczone pojedyncze wyładowania atmosferyczne. Temperatura zróżnicowana. Od 2-3 stopni na wschodzie przez 4-5 w centrum i na południu, do 7-10 stopni na zachodzie Polski. Wiatr umiarkowany i dość silny. Najmocniej będzie wiało na pomorzu - spodziewane porywy do 85 km/h. Wysoko w górach może wiać powyżej 120 km/h. Na nizinach nieco lepiej. Spodziewane porywy w zakresie 50 - 65 km/h (lokalnie 70 km/h). Najsłabiej powieje na wschodzie do 50 km/h. Ciśnienie na łeb na szyje. Pogotowie ratunkowe może mieć sporo pracy dziś.

4.01.2018r - CZWARTEK - Ośrodek niżowy będzie dalej przechodził nad Bałtykiem stale się wypełniając (wzrastające ciśnienie). W powietrzu będzie zalegac nieco niestabilniejsza masa powietrza, co spowoduje możliwośc rozwoju chmury pionowej (kłebiastej). Opady deszczu mozliwe przede wszystkim na północy Polski. Pojedyncze komórki opadowe spodziewane są niemal w całej Polsce za wyjątkiem południa. Opady mogą być lokalnie intensywne z możliwością wystąpienia pojedynczych wyładowań atmosferycznych. Od 4-5 stopni na północnym wschodzie przez 6-7 w centrum do 8 stopni na zachodzie (lokalnie). Wiatr nieco słabszy chociaż na północym zachodzie jezcze umiarkowany i dośc silny w porywie osiągający 50 km/h.

Najnowsze prognozy nadal mówią raczej o pogodowej przeplatance - raz śnieg raz deszcz aniżeli o przyjściu prawdziwie śnieżnej i mroźnej zimy.
[Obrazek: EUMETSAT_MSG_IR108_CentralEurope.jpg]
Pozdrawiamy                                                                                                               Kontakt: jaroslaw.turala@wp.pl
Ekipa Forum

[Obrazek: Sygnatura2_ver_2.png]

Odpowiedz
#2
Wystarczyły dwie noce ze spadkiem temperatury do okolic zera a już straż pożarna ma sporo pracy w związku z wykrywaniem przez czujniki czadu obecności tlenku węgla. Wiecie doskonale, że tlenek węgla jest bardzo groźny i nie bez przyczyny nazywany jest "cichym zabójcą" dlatego tak ważne jest w przypadku ogrzewania innego niż C.O posiadanie czujnika, który może uratować Wam życie. Do ulatniania się tlenku dochodzi najczęściej w wyniku sytuacji gdy mamy niesprawny piecyk gazowy. Powodują go także wady konstrukcyjne lub brak drożności przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych wynikające z braku ich odpowiedniej konserwacji.


Dzisiejsza noc minęła pod znakiem ujemnych temperatur i to można powiedzieć, że "srogo" powiało chłodem. Lokalnie na kujawach oraz podlasiu termometry pokazywały -6, -8 stopni. Najcieplej zgodnie z zalegającym frontem atmosferycznym było na południu gdzie notowano od +1 do 0 stopni. Spoglądając w przyszłość zaledwie chwilę będziemy cieszyć się słońcem....

SYTUACJA BARYCZNO - SYNOPTYCZNA - Nad Europą środkową doszło do przejęcia "pogody" przez dość rozległy wyżowy układ, który przemieszcza się nad Polską przynosząc sopro rozpogodzeń aż do czystego nieba. Na południu Polski zalegają jednak chmury długiego frontu atmosferycznego rozciągającego się od północnego wschodu Europy przez południową Polskę aż po Hiszpanię. Po jego południowej stronie mamy prawdziwą wiosnę. U nas chwilowy spływ powietrza arktycznego i dosłownie chwila ze słońcem.

8.01.2018r - PONIEDZIAŁEK - Zachmurzenie małe z licznymi przejasnieniami. Na północny, kujawach, w wielkopolsce, ziemi łódzkiej i mazowszu możliwe nawet bezchmurne niebo. Na pozostałym obszarze zachmurzenie z zakresu 5/8 8/8. Najgorsza sytuacja będzie panowała w Wielkopolsce, Śląsku, Opolszczyźnie i Podkarpaciu. Tam możliwe przelotne opady deszczu oraz śniegu. Lokalnie opady mogą zamarzać.Na drogach może być ślisko i niebezpiecznie. Na przeważającym obszarze Polski na termometrach od 1 do 2 stopni. Na północy i północnym wschodzie 0 stopni. Wieczorową porą już same minusy za wyjątkiem krańców Polski południowej. Wiatr słaby nieznaczący.

9.01.2018r - WTOREK - Poranek jeszcze pogodny szczególnie na pomorzu,kujawach oraz ziemi łódzkiej, mazowszu i lubelszczyźnie. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże do całkowitego. Zachmurzenie od południowego zachodu zacznie wzrastać i do wieczora obejmie całą Polskę. Niewielki deszcz możliwy jest w lubuskiem i na Dolnym Śląsku. Niewielki deszcz możliwy jest także w Małopolsce oraz ziemi łódzkiej (późnym wieczorem). Znów cieplej. Na krańcach Polski południowo zachodniej nawet 10 stopni!!. Im dalej na północny wschód tym chłodniej. Na przeważającym obszarze Polski od 3 do 5 stopni. Najchłowniej na Podlasiu i Warmii gdzie temperatura będzie oscylować w okolicach zera plus jednego stopnia. Wzrośnie prędkośc wiatru. Na zachodzie i północy możliwe porywy do 50-60 km/h. Na pozostałym obszarze maksymalnie 40 km/h.

Trwa nadal walka zimy z wiosną. Zachód napiera, wschód odpiera i tak ta telenowela będzie trwać nadal.
[Obrazek: emtbkna.jpg]
Pozdrawiamy                                                                                                               Kontakt: jaroslaw.turala@wp.pl
Ekipa Forum

[Obrazek: Sygnatura2_ver_2.png]

Odpowiedz
#3
Jeden dzień ładnej pogody i już stężenie groźnego pyłu w powietrzu którym oddychamy. Niestety sielanka pogodowa nie trwała długo. Już wczoraj mieliśmy postępujące zachmurzenie, a temperatura urosła do wartości plusowych. Na wschodzie pozostał lekki mróz ale tam najpogodniej. Przed nami znów chwila z opadami a nastepnie wrócą rozpogodzenia ale tez niższa temperatura.

SYTUACJA BARYCZNO - SYNOPTYCZNA - Polska jest podzielona na napływ dwóch różnych/skrajnych mas powietrza. Na wschodzie mamy oddziaływanie jeszcze powietrza pochodzenia arktycznego, na zachodzie i południowym zachodzie cieplejszej masy. Stąd również różnica temperatur. Podobnie jest z opadami. Wszystko za sprawą frontu atmosferycznego, który przynieść powinien opady. Nie jest wykluczone pojawienie się płytkiego niżu na zafalowaniu frontu i wędrówkę opadów z regionów południowych na zachód. W następnych dniach dojśc powinno do przemieszczenia się wyżu skandynawskiego nad Rosję, co zaowocuje rozpogodzeniami, ale również spadkiem temperatury do ujemnych wartości.

10.01.2018r - ŚRODA - Zachmurzenie umiarkowane i duże z zakresu 5/8 (wschód i północny wschód) do 8/8 nad pozostałym terytorium  Polski. Na zachodzie i południu opady deszczu o charakterze umiarkowanym. W górach opady śniegu do 15 cm.Przelotne opady do południa na ziemi łódzkiej. Zachód skąpany w opadach deszczu do 10 mm. Największych opadów spodziewać się mogą mieszkańcy  Dolnego Śląska, Opolszczyzny, Lubuskiego, Wielkopolski oraz Śląskiego.Na pomorzu i kujawach możliwe niewielkie opady śniegu.
Na pozostałym obszarze bez opadów. Termometry niejednoznacznie mówią nam o środku miesiąca Stycznia. Od 1-3 stopni na wschodzie, południowym wschodzie i w centrum do 4-6 na zachodzie i południowym zachodzie (południowa strona frontu). Wiatr słaby do 30 km/h.
[Obrazek: emtbkna_1.jpg]

11.01.2018r - CZWARTEK - Zachmurzenie nadal umiarkowane i duże.Na północnym wschodzie możliwe większe przejaśnienia, a wieczorem nawet bezchmurne niebo. Od łodzkiego w prawo - bez opadów. Od łódzkiego w lewo przelotne opady śniegu i sniegu z deszczem. Zjawiska nie powinny być już intensywne i z każdą godziną będa słabnąć. Im dalej na wschód tym chłodniej. Na krańcach Polski północno - wschodniej spadek temperatury do -1 stopnia. Im dalej na południowy zachód tym cieplej. Na kańcach południowo - zachodnich i południowych nawet 6-7 stopni...Centrum Polski i pomorze to od 1 do 3 stopni. Wiatr nadal słaby nie przekraczający 30 km/h.

Dalsze dni....chłodniejsze, ale z większą ilością rozpogodzeń.
Pozdrawiamy                                                                                                               Kontakt: jaroslaw.turala@wp.pl
Ekipa Forum

[Obrazek: Sygnatura2_ver_2.png]

Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości