OGŁOSZENIE

KATEGORIE AKTUALNOŚCI:

O nas

Wydawać by się mogło, że w Polsce stowarzyszeń takich jak to jest wiele. Jednak Polskie Stowarzyszenie Pasjonatów Meteorologii wyróżnia się tym, że skupia w swoich szeregach ludzi, których pasją, bądź tylko zajęciem od święta jest meteorologia. Dosłownie każdy kto chociaż raz kiedykolwiek fotografował niebo (wschód, zachód, ciekawe chmury) jest w owym stowarzyszeniu mile widziany.

Na pomysł powołania grupy zapaleńców zajmujących się amatorsko meteorologią, wpadło trzech znajomych (Łukasz Gorzelski, Robert Stoiński oraz Jarosław Turała, a następnie do Stowarzyszenia dołączył Kamil Peryga), którzy meteorologią zajmują się już dłuższy czas i jest to dla Nich chleb powszedni.
Głównym przedstawicielem stowarzyszenia jest Jarosław Turała. Meteorologią zajmuje się od ponad 23 lat. Pasja ta nie przeszkadza mu także próbować swoich sił w fotografowaniu samolotów. Mimo swojego doświadczenia mówi: „Każdego dnia uczę się od aury czegoś nowego”.


http://s26.postimg.org/r2cffk9tl/10922600_1073964282621694_7385804619801429234_n.jpgJarosław Turała - Główny Przedstawiciel PSPM 


Stowarzyszenie ma jeden podstawowy cel: poświęcać się pasji. Ale ma także pomagać ludziom.  Jak mówi Turała: „Tyle się słyszy o gwałtownych zjawiskach takich jak burze, czy coraz częstsze trąby powietrzne, które występują przede wszystkim na terenach wiejskich, a ludzie niestety nie umieją „czytać” nieba, co mogłoby niektórych uchronić przed uszczerbkiem na zdrowiu. Niebezpieczna aura zastaje ludzi na polach, w lasach, przez co często dotarcie do bezpiecznego miejsca staje się utrudnione i wydłużone w czasie. My chcemy starać się pomóc wszystkim ludziom mniej zamieszkałych terenów przez prowadzenie interesujących prezentacji z zakresu rozpoznawania podstawowych warunków meteo i możliwości wystąpienia w późniejszym okresie groźnej pogody. To spowodowałoby, że ludzie zaczęliby szybciej reagować na zmiany zachodzące na niebie, przez co możliwości schronienia się byłyby większe”.

Obecnie Stowarzyszenie posiada pięciu członków, którzy w każdej wolnej chwili starają się udzielać na stronie i forum. Stowarzyszenie współpracuje także z lokalnymi mediami oraz prasą chociaż głównym środkiem przekazu jest wszechobecny internet.
 
Na zakończenie zauważyć trzeba, że w/w grupa jest Stowarzyszeniem zwykłym, nie pobiera żadnego honorarium czy gratyfikacji finansowych. W przyszłości jednak cały zespół chciałby przekształcić się w Stowarzyszenie rejestrowe, które mogłoby starać się o dotacje z funduszy Unii Europejskiej. Celem numer jeden jednak jest pokazanie Polakom, że meteorologia, to nie tylko mapy, liczby, czy też kataklizmy, ale również piękno chmur czy też osadów atmosferycznych (np szadzi), które warto uwiecznić na matrycy aparatu fotograficznego.
 
Serdecznie zapraszamy wszystkich meteo-maniaków, jak i ludzi, którzy meteo zajmują się profesjonalnie, na naszą stronę, forum i zachęcamy do czynnego udziału w życiu Stowarzyszenia, którego motto brzmi ”Wszystko co robimy, robimy z pasją”.Więcej na temat stowarzyszenia dowiecie się pod tym linkiem:
http://www.pspm.org.pl/forum/forumdisplay.php?fid=1
Pogoda na jutro: 19.02.2018 r.
SYSTEM WCZESNEGO OSTRZEGANIA

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
10.07.2017 08CEST - 11.04.2017 08CEST

Burze
Ostrzeżenia przed burzami
1

Możliwośc wystąpienia burz pojedynczych lub słabo zorganizowanych z opadem deszczu o charakterze nawalnym do 10 l/m2 oraz gradu do średnicy 1 cm i porywami wiatru do 80 km/h.
2

Możliwość wystąienia burz zorganizowanych, również o charakterze superkomórkowym z opadem nawalnym powyżej 10 l/m2 oraz gradu o zakresie średnic 2 - 3 cm i wietrze do 100 km/h. Stopień drugi wydaje się przy minimalnie 40 procentowej szansie na wystąpienie trąby powietrznej.
3

Możliwość wystąpienia burz zorganizowanych raz superkomórkowych z opadem deszczu o charakterze nawalnym powyżej 20 l/m2 oraz gradu o średnicy powyżej 4 cm i wietrze przekraczającym 100 km/h. Stopień trzeci wydaje się przy ponad 60 procentowej możliwości wystąpienia traby powietrznej.

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Wiatr
Wiatr
1

70 - 90 km/h
2

91 - 110 km/h
3

powyżej 111 km/h

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Opady
Opady
1

10 - 20 mm
2

21 - 40 mm
3

41 mm i wiecej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Upały
Upały
1

od 30°C do 32°C
2

od 33°C do 35°C
3

36°C i więcej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Mrozy
Mrozy
1

od -10°C do -15°C
2

od -16°C do -20°C
3

-21°C i mniej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Pozostałe
Mrozy
1

od -10°C do -15°C
2

od -16°C do -20°C
3

-21°C i mniej
PSPM TV


NAJNOWSZE ARTYKUŁY
Pył wulkaniczny- kwiecień 2010
Przez Stanisław Malec, 19/04/2017
Siedem lat temu o tej porze, śledziliśmy informację o pewnej chmurze. Nie była to jednak żadna z chmur znanych nam z obserwacji, nie był to też Cumulo...
Niebezpieczny lód!
Przez Stanisław Malec, 12/02/2017
Niebezpieczny lód ! Trwa sezon ferii zimowych,uczniowie jednych województw kończą, zaś innych dopiero rozpoczną zimowy odpoczynek. Obecnie ferie ro...
Internauci o zimie
Przez Stanisław Malec, 28/01/2017
Internauci o zimie Wyniki ankiety Już od ponad miesiąca znamy odpowiedzi na pytania dotyczące białych,śnieżnych świąt Bożego Narodzenia. Dokładnie...
ANKIETA
brak aktywnych ankiet

Pokaż wszystkie ankiety

GŁÓWNI PARTNERZY

ECOCLIMA

PARTNERZY

© 2016 by PSPM - Polskie Stowarzyszenie Pasjonatów Meteorologii.
Kopiowanie jakichkolwiek materiałów ze strony surowo zabronione!
Projekt i wykonanie: sniper