OGŁOSZENIE

KATEGORIE AKTUALNOŚCI:

ArtykułyWywiad z Jarosławem Turałą

Napisał: Stanisław Malec, 25.05.2016    Kategoria: Pytania i odpowiedzi Strona 1 z 1

Zapraszam dziś serdecznie na pierwszy wywiad jakiego udzielił naszemu portalowi Założyciel i Główny Przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenia Pasjonatów Meteorologii, Pan Jarosław Turała.
REDAKCJA:Witam
JAROSŁAW TURAŁA:Witaj

RED: Jarku, masz wiele różnych zainteresowań; meteorologia, lotnictwo, motoryzacja, ornitologia, fotografowanie, łowienie burz. Wiem że Twoje zainteresowanie pogodą rozpoczęło się już we wczesnym dzieciństwie i na początek zapytam tak: Czy to właśnie meteorologia od samego początku i przez cały ten czas, z pośród tych pasji była na pierwszym miejscu ?
J.T.: Oczywiście, w moim skromnym życiu zawsze na pierwszym miejscu była i będzie meteorologia.Od najmłodszych lat a dokładniej od przedszkola moje życie zaczęło kręcić się wokół meteorologii i tak już zostanie do końca życia.
RED: Co w meteorologii interesowało, interesuje Cię szczególnie?
J.T.: Ogólnie rzecz ujmując każdy aspekt meteo jest dla mnie ważny. Wiem, że większość ludzi interesuje się tylko i wyłącznie burzami a przez resztę sezonu się " nudzi". U mnie obok burz na uwagę zasługują głębokie ośrodki baryczne ( niże) które generują silne opady, lokalne burze oraz możliwość występowania podtopień.
RED:Od jak dawna potrafisz rozpoznawać wszystkie rodzaje, gatunki chmur ?

J.T.: Średnio od przeszło 10 lat umiem rozpoznawać gatunki oraz rodzaje chmur. Mogę powiedzieć że rozpoznam 98% wszystkich chmur.

RED:Przejdźmy teraz do tematu Stowarzyszenia. Wiem że w lipcu minie 4 rocznica powstania PSPM. Proszę opowiedzieć naszym Czytelnikom jak to się wszystko zaczęło ? jak doszło do założenia Polskiego Stowarzyszenia Pasjonatów Meteorologi ?
J.T.: W Polsce jest bardzo dużo Stowarzyszeń które zajmują się stricte burzami oraz gwałtownymi zjawiskami. W wielu przypadkach ludzie bez podstawowej wiedzy meteo nie są tam mile widziani, dlatego Polskie Stowarzyszenie Pasjonatów Meteorologii jest miejscem m.in. dla takich ludzi aby w spokoju oraz bez ciśnień mogli się u nas udzielać. Cztery lata temu ja jak również trzech innych kolegów postanowiliśmy, że czas założyć takie Stowarzyszenie dla każdego. Od tamtej pory prężnie działamy i się rozwijamy.
RED: Ile osób należy do PSPM ?
J.T.: Obecnie pięć osób.
RED: Czym zajmują się członkowie grupy i z kim współpracujecie ?
J.T.: Członkowie mają swoje zadania z Stowarzyszeniu, obok Ludków zajmujących się np. szatą graficzną, inni odpowiedzialni są za ostrzeżenia oraz synoptykę. Jeśli chodzi o współpracę ja jako przedstawiciel współpracuję przede wszystkim z lokalnymi mediami dla których pisane są prognozy i podsyłane zdięcia.
RED: Kto może wstąpić do Stowarzyszenia ? i jakie warunki należy spełnić ?
J.T.: Do PSPM może wstąpić każdy kto ukończył lat 16 oraz będzie spełniał kilka warunków:
Po pierwsze musi tego chcieć. Następnie musi wykazać się jakąkolwiek aktywnością chociażby na forum a członkowie na walnym zebraniu Stowarzyszenia podejmują decyzję o przyjęciu bądź nie.
RED: Jakie macie plany na przyszłość ?
J.T.: Przede wszystkim chcemy poszerzyć grupę osób w Stowarzyszeniu. W przyszłości będziemy chcieli się przeobrazić w Stowarzyszenie rejestrowe a co za tym idzie będziemy mogli starać się o dotacje Unijne.

RED: : Jarku, na koniec może jeszcze parę słów o burzach; jesteś łowcą burz, uwielbiasz groźne zjawiska atmosferyczne i posiadasz w tym temacie ogromną wiedzę dlatego chcę zadać takie pytanie a może nawet dwa pytania. Pierwsza sytuacja taka: rolnik przebywa na polu gdzieś daleko od wsi w szczerym polu i zbliża się burza z błyskawicami i już wie że nie zdąży uciec a dookoła same pola i nic więcej. Co w takiej sytuacji ma uczynić, jak się powinien najlepiej zachować by przetrwać burzę?
J.T.: Nawet jeśli wie że nie zdąży uciec, musi jak najszybciej skierować się w stronę najbliższych zabudowań. Jeśli na pole wyjechał ciągnikiem to w nim powinien być bezpieczny ( jeśli chodzi o wyładowania), natomiast jeśli nie, to tak jak wspomniałem wcześniej należy aby skierował się w stronę najbliższych zabudowań. Jeśli zaczyna padać a grzmoty są coraz bliżej należy ukucnąć i przyjąć pozycję skuloną z głową między kolanami. Nie uchroni to nas w 100% od porażenia ale możemy skutecznie zmniejszyć jego ryzyko.
RED: I drugie pytanie: dajmy na to że turyści wędrujący po górach na wysokości powiedzmy 1600,1800 m.n.p.m. zostają zaskoczeni przez silną burzę i wiedzą że nie zdążą zejść niżej do schroniska. Na tej wysokości nie ma gdzie się schronić, tylko skały, miejscami niska kosodrzewina. Co mają tacy " biedni" turyści w tej ekstremalnej sytuacji zrobić? jak mają się prawidłowo zachować żeby wyjść z tego cało, czy położyć się czy przykucnąć?
J.T.: Analogiczna sytuacja jeśli chodzi właśnie o turystów.Jak najszybciej powinni oni zejść z grani i skierować się do najbliższego schroniska. Jeśli do schroniska jest daleko mogą oni przeczekać w pozycji kucznej właśnie w paśmie kosodrzewiny. Ważnym elementem przed wyjściem w góry jest czytanie prognoz pogody, które mogą nas uświadomić i nieco zmienić plany naszych wycieczek np. w niższe partie gór.

RED: Jarku, bardzo dziękuję za rozmowę.
J.T.: Dziękuję również i serdecznie pozdrawiam.


Rozmowę przeprowadził Stanisław Malec
Ocena:

Musisz być zalogowany aby ocenić artykuł!


Komentowanie wyłączone.
Pogoda na jutro: 19.01.2018 r.
SYSTEM WCZESNEGO OSTRZEGANIA

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
10.07.2017 08CEST - 11.04.2017 08CEST

Burze
Ostrzeżenia przed burzami
1

Możliwośc wystąpienia burz pojedynczych lub słabo zorganizowanych z opadem deszczu o charakterze nawalnym do 10 l/m2 oraz gradu do średnicy 1 cm i porywami wiatru do 80 km/h.
2

Możliwość wystąienia burz zorganizowanych, również o charakterze superkomórkowym z opadem nawalnym powyżej 10 l/m2 oraz gradu o zakresie średnic 2 - 3 cm i wietrze do 100 km/h. Stopień drugi wydaje się przy minimalnie 40 procentowej szansie na wystąpienie trąby powietrznej.
3

Możliwość wystąpienia burz zorganizowanych raz superkomórkowych z opadem deszczu o charakterze nawalnym powyżej 20 l/m2 oraz gradu o średnicy powyżej 4 cm i wietrze przekraczającym 100 km/h. Stopień trzeci wydaje się przy ponad 60 procentowej możliwości wystąpienia traby powietrznej.

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Wiatr
Wiatr
1

70 - 90 km/h
2

91 - 110 km/h
3

powyżej 111 km/h

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Opady
Opady
1

10 - 20 mm
2

21 - 40 mm
3

41 mm i wiecej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Upały
Upały
1

od 30°C do 32°C
2

od 33°C do 35°C
3

36°C i więcej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Mrozy
Mrozy
1

od -10°C do -15°C
2

od -16°C do -20°C
3

-21°C i mniej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Pozostałe
Mrozy
1

od -10°C do -15°C
2

od -16°C do -20°C
3

-21°C i mniej
PSPM TV


NAJNOWSZE ARTYKUŁY
Pył wulkaniczny- kwiecień 2010
Przez Stanisław Malec, 19/04/2017
Siedem lat temu o tej porze, śledziliśmy informację o pewnej chmurze. Nie była to jednak żadna z chmur znanych nam z obserwacji, nie był to też Cumulo...
Niebezpieczny lód!
Przez Stanisław Malec, 12/02/2017
Niebezpieczny lód ! Trwa sezon ferii zimowych,uczniowie jednych województw kończą, zaś innych dopiero rozpoczną zimowy odpoczynek. Obecnie ferie ro...
Internauci o zimie
Przez Stanisław Malec, 28/01/2017
Internauci o zimie Wyniki ankiety Już od ponad miesiąca znamy odpowiedzi na pytania dotyczące białych,śnieżnych świąt Bożego Narodzenia. Dokładnie...
ANKIETA
brak aktywnych ankiet

Pokaż wszystkie ankiety

GŁÓWNI PARTNERZY

ECOCLIMA

PARTNERZY

© 2016 by PSPM - Polskie Stowarzyszenie Pasjonatów Meteorologii.
Kopiowanie jakichkolwiek materiałów ze strony surowo zabronione!
Projekt i wykonanie: sniper