OGŁOSZENIE

KATEGORIE AKTUALNOŚCI:

ArtykułyRozpoczęcie lata

Napisał: Stanisław Malec, 02.06.2016    Kategoria: Wiedza i bezpieczeństwo Strona 1 z 1

Za chwilę rozpoczyna się czerwiec a przed nami aż kilka terminów rozpoczęcia letniej pory roku. Pierwszy mamy już w dniu jutrzejszym a ostatni po 20 czerwca. Dla jednych lato jest od jutra a inni muszą na nie czekać jeszcze 3 tygodnie, dlaczego?
Dnia 1 czerwca każdego roku rozpoczyna się meteorologiczne lato a astronomiczne 20 dni później, tak samo jest zresztą ze wszystkimi porami roku. Na wstępie mówię od razu ze ja osobiście uznaję pory roku te meteorologiczne.
Rozróżniamy pory roku: Astronomiczne, kalendarzowe, klimatyczne, termiczne i meteorologiczne. Po kolei: lato astronomiczne rozpoczyna się w momencie przesilenia letniego, w tym roku jest to dzień 20.06. Pierwszy dzień astronomicznego lata jest również najdłuższym dniem w ciągu całego roku. Lato kalendarzowe nie jest tym samym co astronomiczne, zaczyna się bowiem zawsze 22 czerwca.
Lato termiczne mamy wtedy gdy średnia dobowa temperatura utrzymuje się powyżej 15*C
Lato meteorologiczne rozpoczyna się zawsze 1 dnia czerwca niezależnie od panującej za oknem pogody, w Dzień Dziecka może nawet być przymrozek i szron lecz dla mnie jest to już lato !


Źródło:bravo.pl


Czasami mam ochotę przeprowadzić sondę uliczną z zapytaniem o termin rozpoczęcia lata meteorologicznego, jestem bardzo ciekawy wyników ale myślę że większość respondentów odpowiedziałaby; albo błędnie na tak postawione pytanie, większość osób mogło by udzielić nieprawidłowej odpowiedzi albo odpowiedź brzmiała by " nie wiem". Uważam tak dlatego że wielokrotnie słyszałem rozmowy ludzi na te tematy i wiem że każdy lub prawie każdy kogo słyszałem, za początek lata jak i pozostałych pór roku uznaje wyłącznie termin 21-szego dnia miesiąca lub bardzo blisko tego dnia. Chodź terminów jest kilka to wszędzie mówi się głównie o tym astronomicznym a przecież lata czy zimy nie rzadko trwają już znacznie wcześniej. Oto przykłady w-g danych z Opola: Prawdziwe lato 2003 zaczęło się jeszcze końcem maja czyli nawet przed rozpoczęciem tego meteorologicznego, wówczas to 1 połowa czerwca była gorąca i upalna. Lato termiczne też w 2004 r. na południu Polski zaczęło się z początkiem czerwca. Rok 2005: tu znów wczesne lato termiczne. W 3 dekadzie maja stacje w Opolu notują 3 dni upalne. Rok 2007: tu około 10 dni gorących 25*+ w pierwszej połowie czerwca, podobnie w 2008. Przechodzimy dalej rok 2015 : tu realne lato rozpoczęło się prawie równo z meteorologicznym a pierwszy upalny dzień mieliśmy 3 czerwca.


Źródło: polskaprowincja.pl


Reasumując: na 15 lat obecnego wieku co najmniej 7 najcieplejszych pór roku rozpoczynało się w naszym kraju wcześniej lub znacznie wcześniej od jedynego uznawanego " wszędzie" początku lata astronomiczno- kalendarzowego. Miało to miejsce w latach: 2003,2004,2005,2007,2008,2014,2015. Jak już wiadomo już końcówka maja jest w Polsce bardzo ciepła i w miesiąc czerwiec także w tym roku wejdziemy z dość wysokimi temperaturami, można zatem powiedzieć że w 2016 roku lato meteorologiczne też jest Górą !


Źródło: polskiekrajobrazy.pl


Źródło: Kalendarz Świąt , Weatheronline, WIKING

OD REDAKCJI:
Jest nam bardzo miło poinformować Państwa że od początku czerwca nasze artykuły zaczną nabierać rumieńców Uśmiech zostaną wzbogacone m.in. o wyniki ankiet pogodowych. W miesiącu czerwcu ukażą się również dwa bardzo ciekawe wywiady na które już zapraszam. Za kilka dni zapraszam na pierwsze sondaże które jednak z polityką nie będą miały nic wspólnego ale zapewniam: będą bardzo ciekawe ! Specjalnie dla Państwa, naszych czytelników redakcja zapytała internautów m.in. o ulubioną porę roku, o prognozy pogody, o to co sądzą o prognozach długoterminowych.
Stworzono też ankiety wewnętrzne na kilku wybranych forach internetowych, mogę teraz tylko zdradzić że w kwestii szczególnie ulubionych pór roku nie wszędzie wygrała wiosna Oczko Naprawdę gorąco zapraszam do czytania naszych letnich artykułów bo to co tu się ukaże, gwarantuję że nie znajdziecie na pewno na żadnym innym portalu. W sezonie lata 2016 będą tu dominować artykuły " wywiadowo-ankietowe", wyniki niezwykle interesujących ankiet meteorologicznych z których można będzie się dowiedzieć np. ilu z pośród setek ludzi lubi lub kocha burze i grożne zjawiska atmosferyczne a ile osób ich serdecznie nienawidzi, jak się respondenci zachowali podczas silnej burzy i wiele, wiele innych bardzo interesujących pytań i odpowiedzi. Polecamy także wywiady z ciekawymi ludźmi, pasjonatami, z osobami bardziej lub mniej związanymi z pogodą. Raz jeszcze gorąco zapraszam do przyszłych artykułów PSPM bo naprawdę warto ! Będzie się działo !!


Ocena:

Musisz być zalogowany aby ocenić artykuł!


Komentowanie wyłączone.
Pogoda na jutro: 19.01.2018 r.
SYSTEM WCZESNEGO OSTRZEGANIA

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
10.07.2017 08CEST - 11.04.2017 08CEST

Burze
Ostrzeżenia przed burzami
1

Możliwośc wystąpienia burz pojedynczych lub słabo zorganizowanych z opadem deszczu o charakterze nawalnym do 10 l/m2 oraz gradu do średnicy 1 cm i porywami wiatru do 80 km/h.
2

Możliwość wystąienia burz zorganizowanych, również o charakterze superkomórkowym z opadem nawalnym powyżej 10 l/m2 oraz gradu o zakresie średnic 2 - 3 cm i wietrze do 100 km/h. Stopień drugi wydaje się przy minimalnie 40 procentowej szansie na wystąpienie trąby powietrznej.
3

Możliwość wystąpienia burz zorganizowanych raz superkomórkowych z opadem deszczu o charakterze nawalnym powyżej 20 l/m2 oraz gradu o średnicy powyżej 4 cm i wietrze przekraczającym 100 km/h. Stopień trzeci wydaje się przy ponad 60 procentowej możliwości wystąpienia traby powietrznej.

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Wiatr
Wiatr
1

70 - 90 km/h
2

91 - 110 km/h
3

powyżej 111 km/h

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Opady
Opady
1

10 - 20 mm
2

21 - 40 mm
3

41 mm i wiecej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Upały
Upały
1

od 30°C do 32°C
2

od 33°C do 35°C
3

36°C i więcej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Mrozy
Mrozy
1

od -10°C do -15°C
2

od -16°C do -20°C
3

-21°C i mniej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Pozostałe
Mrozy
1

od -10°C do -15°C
2

od -16°C do -20°C
3

-21°C i mniej
PSPM TV


NAJNOWSZE ARTYKUŁY
Pył wulkaniczny- kwiecień 2010
Przez Stanisław Malec, 19/04/2017
Siedem lat temu o tej porze, śledziliśmy informację o pewnej chmurze. Nie była to jednak żadna z chmur znanych nam z obserwacji, nie był to też Cumulo...
Niebezpieczny lód!
Przez Stanisław Malec, 12/02/2017
Niebezpieczny lód ! Trwa sezon ferii zimowych,uczniowie jednych województw kończą, zaś innych dopiero rozpoczną zimowy odpoczynek. Obecnie ferie ro...
Internauci o zimie
Przez Stanisław Malec, 28/01/2017
Internauci o zimie Wyniki ankiety Już od ponad miesiąca znamy odpowiedzi na pytania dotyczące białych,śnieżnych świąt Bożego Narodzenia. Dokładnie...
ANKIETA
brak aktywnych ankiet

Pokaż wszystkie ankiety

GŁÓWNI PARTNERZY

ECOCLIMA

PARTNERZY

© 2016 by PSPM - Polskie Stowarzyszenie Pasjonatów Meteorologii.
Kopiowanie jakichkolwiek materiałów ze strony surowo zabronione!
Projekt i wykonanie: sniper