OGŁOSZENIE

KATEGORIE AKTUALNOŚCI:

ArtykułyPrognoza pogody-początki i historia

Napisał: Stanisław Malec, 04.06.2016    Kategoria: Wiedza i bezpieczeństwo Strona 1 z 1

Prognoza pogody jest to przewidywanie czasowych i przestrzennych zmian stanu atmosfery. Najważniejszymi parametrami opisującymi stan aktualny atmosfery są: temperatura powietrza, ciśnienie atmosferyczne, prędkość i kierunek wiatru. Jaka jest sprawdzalność prognoz ? Czy większość ludzi śledzi informacje pogodowe w telewizji czy może w internecie ? O tym wszystkim dowiecie się Państwo już za chwilę! bowiem dziś zaprezentujemy wyniki pierwszej ankiety meteorologicznej w historii PSPM

Na początek proponuję cofnąć się o ok. 500 lat w przeszłość, bowiem właśnie pół tysiąca lat mają pierwsze zapiski o pogodzie. Historia meteorologii na ziemiach polskich sięga roku 1490 kiedy to pierwsze obserwacje pogody jak mówią historyczne kroniki, miał prowadzić Ksiądz Marcin Biem. Był on rektorem Akademii Krakowskiej i miał jak na tamte czasy, znaczącą wiedzę w tej dziedzinie. Obserwacje prowadzone przez ks. Marcina Biema były raczej sporadyczne, określał takie czynniki jak: temperatura, zachmurzenie i wiatr. Niestety obserwacje jego ograniczone były do odczucia subiektywnego gdyż nie znano żadnych przyrządów pomiarowych. Znane są opisy pogodowe z Krakowa do roku 1517. Ksiądz Biem prowadził przez wiele lat swoje obserwacje, jak wynika z kronik do ok. 1540 roku.Był pierwszym polskim meteorologiem który przygotował grunt pod przyszłe pomiary meteorologiczne.


Źródło: twoja.pogoda.pl


Za początek ery pomiarów instrumentalnych w naszym kraju został przyjęty rok 1655 kiedy to rozpoczęto obserwacje pogodowe w Gdańsku, w 1692 roku we Wrocławiu oraz w 1740 w Toruniu. Na 1 miejscu znajdują się miasta Warszawa i Kraków gdzie sytuację pogodową obserwuję się bez przerwy od roku 1825 czyli za 9 lat minie 200 rocznica od kiedy w Stolicy i w Krakowie stan pogody notuje się non-stop. Kiedy w ogóle powstała pierwsza prognoza pogody ? Otóż pierwszą w historii ludzkości informację o sytuacji pogodowej, przygotował angielski żeglarz Robert Fitz Roy ponad 150 lat temu. W roku 1861 jego pierwszą oryginalną prognozę pogody opublikowała Brytyjska gazeta " The Times ".

W naszym kraju pierwsze prognozy także ukazywały się w prasie. W roku 1919 powstał IMGW , jeszcze pod inną nazwą.
W latach 50- tych XX wieku prognozy pogody na stałe trafiły do telewizji ( nadawane były od powstania TVP)
Telewizyjne prognozy stały się najpopularniejszym źródłem informacji dla wielu, wielu Polaków. Pogodowe audycje w Telewizji Polskiej prowadzili m.in. Elżbieta Sommer ( na zdięciu) nazywana " Chmurką" którą widzowie TVP mogli oglądać aż do roku 2004 oraz Czesław Nowicki z przydomkiem: "Wicherek".


Źródło: tvp.infoŹródło: plejada.pl


Elżbieta Sommer i Czesław Nowicki to najpopularniejsza w XX wieku para prezenterów pogody oglądanych co dnia przez miliony ludzi w Polsce. Przez dziesiątki lat w prognozowaniu pogody nastąpiły ogromne zmiany. To komputery zmieniły na zawsze rolę synoptyków w procesie prognozowania pogody. Pierwsze numeryczne prognozy w amerykańskim internecie pojawiać się zaczęły w 2 połowie lat 90-tych ubiegłego wieku. W naszym kraju zaczęto je publikować od roku 2002.

Do historii meteorologii być może wrócę w przyszłości a teraz przenieśmy się do czasów obecnych.
Zdecydowana większość ludzi bez względu na stopień zainteresowania meteo codziennie sprawdza prognozę pogody co potwierdza wykonana przez nas poniżej ankieta. Sprawdzamy krótko czy średnioterminowe prognozy żeby wiedzieć jak mamy się ubrać czy np. jak zaplanować najbliższy weekend czy też jaka aura czeka nas w okresie wakacyjnym. Prognozy pogody ogromne znacznie mają m.in dla rolnictwa, sadownictwa czy też dla turystów. Nad modelami prognostycznymi pracuje na świecie wiele instytucji i ośrodków naukowych. Synoptycy, specjaliści wykorzystują dostępne wyniki modeli numerycznych, aktualną sytuację synoptyczną oraz informacje ze stacji pomiarowych i na podstawie tego tworzą prognozy na najbliższe dni. Mapki z chmurkami,sloneczkami, temperaturami które mamy okazję każdego dnia oglądać na ekranie telewizora są wynikiem żmudnej,ciężkiej pracy synoptyków. Specjaliści, najnowsza technologia , rozbudowana sieć pomiarowo-obserwacyjna pozwalają na coraz dokładniejsze przewidywanie aury na najbliższe kilka dni lecz przebiegu naturalnych zjawisk nigdy nie będzie można przewidzieć do końca.


SONDAŻ POGODOWY (1)


Zapraszam teraz na pierwsze oficjalne wyniki ankiet pogodowych które zostały przeprowadzone w okresie: 6-29 maja 2016 r.
W ankiecie na temat prognoz pogody wzięło udział 70 osób.Głosowali użytkownicy 12-stu forów internetowych.

PYTANIE 1. CZY OGLĄDASZ PROGNOZĘ POGODY NA NAJBLIŻSZE DNI ?

Tak,oglądam zawsze 16%
Ta,oglądam często 49%
Tak, oglądam czasami 21%
Nie,raczej nie oglądam 9%
Nie,nie oglądam nigdy 6%

PYTANIE 2 GDZIE SPRAWDZASZ PROGNOZĘ POGODY NA NAJBLIŻSZE DNI ?

Na TVP 1 -10%
Na TVP 2 - 4%
Na TVP INFO-6%
Na Polsacie..-9%
Na TVN -13%
Na innych - 3%
W radiu - 7%
W internecie- 93%

( Istniała możliwość zaznaczenia więcej niż jednej opcji)

PYTANIE 3. CZY SPRAWDZASZ PROGNOZY DŁUGOTERMINOWE?

Tak - 69%
Nie - 31%

PYTANIE 4. JAKA JEST WEDŁUG CIEBIE SPRAWDZALNOŚĆ PROGNOZ DŁUGOTERMINOWYCH ?

Żadna, nie mają sensu -19%
Słaba...-37%
Taka sobie...-37%
Wysoka -6%
Stu procentowa -1%images/articles-pics/49_1465043223.jpg

images/articles-pics/49_1465042914.jpg

images/articles-pics/49_1465043841.jpg

images/articles-pics/49_1465044136.jpg


Od pytań o prognozy rozpoczęliśmy serię ankiet pogodowych, następne będą jeszcze ciekawsze amused


Źrodło : Wikipedia , Twoja pogoda.pl , IMGW
Ocena:

Musisz być zalogowany aby ocenić artykuł!


Komentowanie wyłączone.
Pogoda na jutro: 19.01.2018 r.
SYSTEM WCZESNEGO OSTRZEGANIA

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
10.07.2017 08CEST - 11.04.2017 08CEST

Burze
Ostrzeżenia przed burzami
1

Możliwośc wystąpienia burz pojedynczych lub słabo zorganizowanych z opadem deszczu o charakterze nawalnym do 10 l/m2 oraz gradu do średnicy 1 cm i porywami wiatru do 80 km/h.
2

Możliwość wystąienia burz zorganizowanych, również o charakterze superkomórkowym z opadem nawalnym powyżej 10 l/m2 oraz gradu o zakresie średnic 2 - 3 cm i wietrze do 100 km/h. Stopień drugi wydaje się przy minimalnie 40 procentowej szansie na wystąpienie trąby powietrznej.
3

Możliwość wystąpienia burz zorganizowanych raz superkomórkowych z opadem deszczu o charakterze nawalnym powyżej 20 l/m2 oraz gradu o średnicy powyżej 4 cm i wietrze przekraczającym 100 km/h. Stopień trzeci wydaje się przy ponad 60 procentowej możliwości wystąpienia traby powietrznej.

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Wiatr
Wiatr
1

70 - 90 km/h
2

91 - 110 km/h
3

powyżej 111 km/h

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Opady
Opady
1

10 - 20 mm
2

21 - 40 mm
3

41 mm i wiecej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Upały
Upały
1

od 30°C do 32°C
2

od 33°C do 35°C
3

36°C i więcej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Mrozy
Mrozy
1

od -10°C do -15°C
2

od -16°C do -20°C
3

-21°C i mniej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Pozostałe
Mrozy
1

od -10°C do -15°C
2

od -16°C do -20°C
3

-21°C i mniej
PSPM TV


NAJNOWSZE ARTYKUŁY
Pył wulkaniczny- kwiecień 2010
Przez Stanisław Malec, 19/04/2017
Siedem lat temu o tej porze, śledziliśmy informację o pewnej chmurze. Nie była to jednak żadna z chmur znanych nam z obserwacji, nie był to też Cumulo...
Niebezpieczny lód!
Przez Stanisław Malec, 12/02/2017
Niebezpieczny lód ! Trwa sezon ferii zimowych,uczniowie jednych województw kończą, zaś innych dopiero rozpoczną zimowy odpoczynek. Obecnie ferie ro...
Internauci o zimie
Przez Stanisław Malec, 28/01/2017
Internauci o zimie Wyniki ankiety Już od ponad miesiąca znamy odpowiedzi na pytania dotyczące białych,śnieżnych świąt Bożego Narodzenia. Dokładnie...
ANKIETA
brak aktywnych ankiet

Pokaż wszystkie ankiety

GŁÓWNI PARTNERZY

ECOCLIMA

PARTNERZY

© 2016 by PSPM - Polskie Stowarzyszenie Pasjonatów Meteorologii.
Kopiowanie jakichkolwiek materiałów ze strony surowo zabronione!
Projekt i wykonanie: sniper