OGŁOSZENIE

KATEGORIE AKTUALNOŚCI:

ArtykułyWywiad z Danielem Michalskim

Napisał: Stanisław Malec, 26.06.2016    Kategoria: Wywiady Strona 1 z 1

Wywiad z Danielem Michalskim


Nasz dzisiejszy Rozmówca nie należy do Stowarzyszenia, jest za to aktywnym, powiem więcej; bardzo aktywnym uczestnikiem forum PSPM a także autorem takich interesujących artykułów jak np." Wpływ warunków agrometeorologicznych na rolnictwo".
Zapraszam serdecznie Wszystkich na spotkanie z wieloletnim obserwatorem pogody, przyrody oraz pasjonatem rolnictwa ( co widzimy na poniższych zdięciach), mieszkańcem Śląska Cieszyńskiego, z panem Danielem Michalskim.

REDAKCJA: Witaj. Danielu, na początek powiedz proszę parę słów o sobie.
DANIEL MICHALSKI: Witam. Mam 21 lat, mieszkam na Śląsku Cieszyńskim, zaraz obok zbiornika Goczałkowickiego. Interesuję się w bardzo dużym stopniu rolnictwem i wszystkim co z nim związane, aczkolwiek meteorologia i obserwacja panującej aury również są moją pasją Uśmiech
RED: Właśnie meteorologia. Od jak dawna się nią interesujesz , od ilu lat prowadzisz już obserwacje ?
D.M.: Obserwowanie pogody interesowało mnie od dawna. Pamiętam, że od małego wpatrywałem się w niebo
, obserwowałem, nawet próbowałem przewidywać na przykład czy będzie padać czy nie, bo siano na łące a tu chmury idą Uśmiech Uważam że moje zafascynowanie pogodą ma swoje źródło właśnie w rolnictwie, gdyż aura ma niebagatelny wpływ na sektor rolnictwa.
RED: Co w meteorologii interesuje Cię szczególnie ?
D.M.: Dużo obserwatorów skupia się tylko i wyłącznie na burzach, mamy tzw. łowców burz itd. ale mnie jakoś każde zjawisko interesuje! Staram się je jak tylko mogę obserwować, fotografować, notować. Chodź nie powiem że burze mnie nie fascynują. Ciekawią mnie i to bardzo. Prowadzę nadto, oprócz zwykłego dziennika pogodowego, także, jak by to można było nazwać " rejestr zjawisk burzowych" Oczko
RED: Danielu, obecnie na forum jesteś obserwatorem, piszesz bardzo ciekawe artykuły, podsumowania. Czy pamiętasz jak dowiedziałeś się o istnieniu portalu PSPM i od kiedy zostałeś użytkownikiem ?
D.M.: O istnieniu portalu PSPM dowiedziałem się przypadkiem, szukając jakichś informacji na temat zapewne pogody, aczkolwiek nie pamiętam, czego to dokładnie dotyczyło. Ale po otwarciu strony od razu się zarejestrowałem. Co do artykułów i podsumowań: dziękuję za to że uważasz że są ciekawe Duży uśmiech
RED: Czy jesteś zadowolony z forum, ze strony PSPM ?
D.M.: Tak jestem, bo dostarcza mi nie tylko wiedzę o meteorologii ale i przytacza obecnie panującą aurę dzięki użytkownikom którzy systematycznie opisują sytuację pogodową. Ponadto można z innymi użytkownikami porozmawiać, wymienić się informacjami, zapytać itd. Dużo to daje, bo człowiek choćby siedział w danym temacie
już 50 lat to i tak nie wie wszystkiego i ciągle się uczy , stale czegoś dowiaduje i zdobywa doświadczenie.
RED: Danielu, rozumiem że prowadzisz swój dziennik pogodowy, czy możesz nam zdradzić jak on mniej więcej wygląda ? Jakie dane notujesz codziennie dla swojej miejscowości ?
D.M.: Masz rację- prowadzę dziennik. Jest to wersja jak ja to nazywam; amatorska. Jest to ikona obrazująca pogodę w dzień i w nocy oraz temperaturę maksymalną i minimalną. Dla mnie te dane są wystarczające i dużo mi mówią.
Wiem jednak że dla prawdziwych meteorologów są to dane znikome, ale moje zapiski nie zajmują mi wtedy aż tak dużo czasu. Pamiętam że jak jeszcze byłem mały to zapisywałem przez jakiś czas pogodę.Natomiast tak na całego i ciągłe obserwacje rozpocząłem od 2012 roku Oczko I dodam że tylko na podstawie takich archaicznych zapisków jak moje i zarazem krótkich, bo dopiero piąty rok je prowadzę, można wywnioskować bardzo dużo.
RED: Czy często obserwujesz niebo, chmury ? czy je fotografujesz ?
D.M.: Staram się jak najczęściej patrzeć w niebo i wnioskować co będzie. W rolnictwie jak wspomniałem, pogoda ma ważne znaczenie, tak że jedno wiąże się z drugim. Patrząc w niebo i planując pracę w polu, przy okazji obserwuję pogodę. W pracy zawsze na przerwach spoglądam w niebo. Jak mi mówią: " rolnik zagląda czy będzie padać". Uśmiech
RED: Czy posiadasz stację meteo ?
D.M.: Niestety nie posiadam. Dane zbieram z własnych obserwacji, jeżeli mnie nie ma w domu to z obserwacji rodziny, znajomych itd. Ważne żebym miał zapiski z mojej miejscowości a nie np. gdzie pracuje, bo czasem pół kilometra odległości a tu padało a tam już nie. Jedynie dane dotyczące temperatury odczytuję ze strony: Ecoclima Meteo Serwis ze stacji Gołysz bo właśnie tam w mojej gminie znajduje się stacja meteo. Jest jeszcze jedna stacja na Zbiormiku Goczałkowickim zamontowana na byłym wojennym bunkrze, ale tych danych nie biorę pod uwagę bo stacja jest na wodzie i dane się różnią.
RED: Danielu, pogoda to nie jedyne Twoje zainteresowanie, jesteś także rolnikiem. Opowiedz o polu, o gospodarstwie, co uprawiasz i w ogóle jaki jest ten rok dla rolnictwa w Polsce południowej?
D.M.: Heh, co do rolnika to nim nie jestem. Po prostu od zawsze mnie to interesowało, ciągnęło do pola, zwierząt, maszyn. Trzeba pamiętać ze tą pracę trzeba kochać, jeżeli ktoś tego nie kocha, nie czuje,to go to będzie męczyło. Obecnie obrabiam tylko 30 arów pola, więc to bardzo malutko, ale planuję coś jeszcze powiększyć. Nie mam warunków na dziś większego, ale chociaż taki mały areał, daje mi możliwość pracy na nim co kocham , Uprawiam pszenicę, kukurydzę, ziemniaki i warzywa z dużym naciskiem na czosnek i cebulę Oczko Zobaczymy jak to wszystko wyjdzie.Co do sytuacji w rolnictwie, dużym problemem obecnie jest susza. Ciągle w glebie brakuje wody a opadów jak na lekarstwo.Rośliny a zwłaszcza zboża jare,jak przewiduję, będą gorzej plonowały niż oziminy gdyż teraz znajdują się w tzw. okresie krytycznym kiedy to mają największe potrzeby wodne( w okresie kłoszenia ) a wody niema.Duże szkody zwłaszcza w sadownictwie poczyniły przymrozki. Np. bardzo mało zbiera się w tym roku czereśni.
RED: Posiadasz zwierzęta ?
D.M.: Obecnie mam kurczaki brojlery, kaczki i kilka gęsi.

RED: Danielu, jesteś autorem naprawdę ciekawego artykułu na forum ;" Wpływ warunków agrometeorologicznych na rolnictwo". Pięknie podsumowałeś lata 2014,2015, jak dla rolnictwa,sadownictwa na Śląsku Cieszyńskim zapowiada się rok 2016 ?
D.M.: Jak mówiłem wcześniej, bardzo zaznacza się brak opadów i jeśli ich nie będzie, będzie ciężko. Miejmy nadzieję że popada.Bardzo suszę odczuwa kukurydza.
Patrząc na rok 2014,2015 widać było skrajność; 2014 był mokry i plony kukurydzy wysokie. W ubiegłym plony były niższe o połowę w porównaniu do 2014 roku z powodu suszy.
Miejmy nadzieję że rok 2016 będzie w miarę stabilny. Oby nie występowały nawałnice, gradobicia, wichury, nawalne deszcze, bo poniszczą uprawy a niestety sezon burzowy zapowiada się groźnie.Przewidywałem w prognozie: "Od Łucyji do Wiliji" letnie nawałnice.
RED: Jakie masz plany na przyszłość w temacie rolnictwa?
D.M.: Na razie nie mam żadnych, jedynie powiększyć nieznacznie areał i bawić się na tych kilku arach gdyż bez tego nie wyobrażam sobie życia. Ciągle o tym myślę, po prostu tym żyję. Jak pisał Eric Fottorino w swojej książce " Człowiek ziemi": człowiek, maszyna,ziemia,roślina i zwierzę. Rezultatem ich wzajemnych kontaktów jest rolnictwo.Nieustannie odkrywają wciąż siebie nawzajem, aczkolwiek prawdą jest ze nikt nie stanowi świata sam w sobie.Dłoń trzyma narzędzie.Ziemia powoli przemienia trawę w mleko,ziarno w mięso. A wszystko to niesie i podtrzymuje Matka Ziemia- miejsce wielkich ludzkich perygrynacji" . Nic dodać, nic ująć. Zawarta tu jest cała kwintensencja,niezwykłość rolnictwa. Ja to rolnictwo a rolnictwo to ja. Wielu twierdzi że ze mną nie można gadać o niczym innym. Oczko
RED: Na Południu Polski występują przede wszystkim małe, niewielkie, kilkuhektarowe gospodarstwa rolne.Jak jest pod tym względem w rejonie Cieszyna ?
D.M.: Jeżeli chodzi o wielkość areału gospodarstw to jest duże zróżnicowanie. Tracą się, niestety, z widoku polskiej wsi małe, kilkuhektarowe, rodzinne gospodarstwa na rzecz większych rolników mających nie rzadko ponad 100 ha.
RED: Jakie uprawy dominują na Śląsku Cieszyńskim ?
D.M.: Przede wszystkim jest to uprawa zbóż, w tym wzrasta bardzo udział kukurydzy oraz rzepaku. Ziemniaki jeżeli są uprawiane, to najczęściej na własne potrzeby. Kiedyś było dużo buraków cukrowych z racji działającej w Chybiu cukrowni ale obecnie areał buraków zanika.
RED: Danielu, zbierasz grzyby ?
D.M.: Nie, nie zbieram grzybów. Może z racji braku czasu, bo gdyby się czas znalazł to bym może chodził na grzyby. Z drugiej strony ja zbyt nerwowy na szukanie Uśmiech Tak samo jak na łowienie ryb. Brak cierpliwości po prostu.

RED: Dobrze, wróćmy do pogody. Oczko Jaka jest Twoja ulubiona pogoda w sezonie letnim? jaką temperaturę życzyłbyś sobie przez całe lato ?
D.M.: Ulubiona pogoda.. myślę że słonecznie i nie za ciepło. Optymalnie dla mnie to 25 stopni. Nie za chłodno, nie za gorąco, nie cierpię upałów. Ale z uwagi na rolnictwo wyczekuję też deszczy, ale oby to były deszcze spokojne a nie ulewy i gradobicia.
RED: I pytanie mające związek z ankietą którą przeprowadziliśmy dla PSPM ; czy lubisz burze plus groźne zjawiska atmosferyczne ?
D.M.: Lubię burze ale nie takie które powodują szkody. I nie chodzi mi to jedynie o sektor rolnictwa.
RED: Czy przeżyłeś może kiedyś straszną, ekstremalną burzę, taką której nie zapomnisz nigdy ?
D.M.: Tak, przeżyłem. Ostatnią taką ekstremalną spędzoną poza domem to rok temu. 2 czerwca rozpętała się burza z ulewą i gradem a ja zostałem w traktorze na środku łąki bo akurat miałem prasować siano. Pełno błyskawic, grzmotów. Jedyny plus to taki że będą na środku łąki miałem doskonałe miejsce obserwacji gdyż naokoło mnie, wszędzie pojawiały się błyskawice.
RED: Danielu, wróćmy na chwilę do przeszłości. Jesienią 2015 r. a dokładniej na początku listopada, wszyscy użytkownicy forum przeżyli " czarny dzień". Wszystkie materiały, artykuły, podsumowania w jednym momencie" wyparowały" i myślę że jesteś jedną z tych osób które poniosły największe straty. Jaka była Twoja pierwsza reakcja na to nieszczęście ?
D.M.: "Wyparowały".. a mi kilka dni wcześniej padł komputer i wszystkie dane w nim zawarte też się ulotniły. Moją jedyną nadzieją było właśnie forum. A tu patrzę: i Strona nie działa. Moja pierwsza reakcja ? cholera! co jest ? gdzie to się straciło?! Na szczęście znalazłem potem wydrukowany artykuł o wpływie pogody na rolnictwo za 2014 rok co mnie trochę uspokoiło.
RED:Czy w związku z tym co się stało ze starym portalem, myślałeś żeby odejść od nas ?
D.M.: Nie. Nie przeszło mi to nawet przez głowę żeby odejść bo gdzie znalazłbym lepsze forum pogodowe?
RED: Danielu, interesujesz się także mądrością ludową, muszę powiedzieć że bardzo mi się podoba to,że w dzienniku meteo obok daty, zapisujesz także takie dni jak np. 40 męczenników, Środa Popielcowa czy dni Wielkiego Tygodnia i Święta i tu mam pytanie: czy możesz powiedzieć jaka jest sprawdzalność przysłów ludowych ?
Które za znanych Tobie tzw. dni wróżebnych w pogodzie sprawdzają się realnie a które nie mają sensu ?
Dopytam Cię jeszcze tak: który ze Świętych w-g Twoich obserwacji jest najlepszym synoptykiem? również co do prognoz średnioterminowych.
D.M.: Od dawna interesowało mnie przepowiadanie pogody metodą tzw. Od Łucyje do Wilije. Od kilku lat te zapiski prowadzę i dwie takie prognozy zamieściłem na forum. Jak ze sprawdzalnością?
Należałoby zrobić ankietę, co ludzie, użytkownicy forum uważają. Ale dodam że głównie dotyczy to mojego regionu a nie np. całej Polski. Większość ludzi twierdzi, że przysłowia, dni wróżebne to zabobony, dawne wymysły pradziadów które niczego się nie trzymają, nie mają potwierdzenia w nauce. Jednak warto zauważyć że dziś, pomimo nowoczesnych technologii, komputerów i nie wiadomo jakich jeszcze radarów itd. trudno jest czasem przewidzieć aurę na kilka godzin do przodu. A te " prapradziadowe" wymysły dają przepowiednie jak widzimy nawet na rok w przód co się w dużej mierze sprawdza.
Zatem czy można twierdzić ze to głupoty ? Myślę ze nie. Najwięcej do powiedzenia mają Ci, którzy nigdy tych obserwacji nie prowadzili, a jakby prowadzili to zauważyli by pewne zależności. Co do przysłów,wiadomo, że nie co roku dane przysłowie się sprawdzi. Jednak patrząc choćby na moje skromne pięcioletnie zapiski, można wywnioskować że coś się sprawdza. Ja jednak największą uwagę przykładam na prognozy" od Łucyje do Wilije"
Opieram je na przewidywaniach aury na podstawie okresu wróżebnego zwanego : " Łucyjie do Wilije " ( dokładnie od 13 do 24 gudnia na pierwszą połowę miesięcy oraz od 25 grudnia do 5 stycznia na drugą połowę miesięcy, oraz na podstawie tzw. cyklu siedmioletniego ( pogoda się zmienia cyklicznie co 7 lat) w którym np. od wiosny 2016 symboliczne panowanie przejmuje planeta Mars. Dodać należy ze okres przewidywania jest duży, bo obejmuje aż rok a więc sprawdzalność prognoz nie zawsze bywa zgodna. Często prognozowane zjawiska w danej połowie, mieszają się z inna połową danego miesiąca, ale patrząc na 2015 rok dużo prognoz sprawdziło się, prze co wzrasta moje uznanie do pradawnych metod przewidywania aury pomimo tylu anomalii i postępujących zmian klimatu. Jeśli prognoza ta sprawdziła by się marnie, warto dodać że niektóre prognozy kilka dni z przód, mimo najnowocześniejszych metod technologicznych są niekiedy zawodne, to co powiedzieć o prognozie rocznej.
Nie można jednoznacznie stwierdzić że któreś się sprawdza w 100% a któreś jest do niczego. W każdym z przysłów jest coś prawdy. Przecież nasi pradziadowie dużo baczniej obserwowali panujące zjawiska jak my, bo dziś większość z nas ogląda prognozy w telewizji czy klika w internecie nie patrząc w ogole na niebo. Nasi ojcowie takich możliwości nie mieli a dość dobrze pogodę przepowiadali. W ostatnich latach w dużym stopniu sprawdza się przysłowie mówiące ze jak Boże Narodzenie po wodzie to Wielkanoc po lodzie. Co do właśnie prognoz długoterminowych to jak już mówiłem: Św. Łucja która daje początek długiemu okresowi wróżebnemu, również tzw. Zimni Świeci mają częstą sprawdzalność. ( Serwacy,Pankracy,Bonifacy).
RED: Czy obserwujesz przyrodę? czy z zachowań zwierząt potrafisz przepowiedzieć czekającą nas pogodę ?
przynajmniej jeżeli chodzi o Twój region)
D.M.:Z obserwacji przyrody czy z zachowań zwierząt dużo można wywnioskować. Przykładowo, obserwując kury- jeśli idą wcześnie spać, należy się spodziewać iż jutro będzie ładna pogoda. jeżeli zaś chodzą długo, zapewne będzie deszcz. Można stawiać nawet i długoterminowe prognozy! Na przykład mroźną zimę zapowiada obfitość owoców dzikiej róży.
Często z zachowań ludzi można wyczytać zmianę pogody! Kilka lat temu miałem skręconą kostkę i jeszcze dziś gdy nadchodzi zmiana pogody, ta kostka mnie boli. Więc sam niejako mam w sobie barometr i sprawdza się on za każdym razem. Istnieje wiele, wiele innych przepowiedni których nie sposób tu wymienić. Korzystam często z poradnika śp. Zbigniewa Przybylaka, wspaniałego autora wielu cennych informacji pt: Jak samemu przepowiadać pogodę ? Naprawdę polecam wszystkim tę książkę. Zawiera wiele cennych przykładów o których nawet byśmy nie pomyśleli, że można z nich stawiać prognozy. Sięgam też do Ekologicznego Poradnika Księżycowego jego autorstwa.
RED: Danielu, kończąc wątek przepowiedni, wiem że to działa głównie dla Twojego regionu, ale może spróbujemy te ludowe mądrości rozszerzyć na większy obszar Polski południowej. UśmiechWśród naszych czytelników są pewnie osoby które planują latem urlop, wakacje w górach, może w Beskidach, w Tatrach. Czy możesz powiedzieć jaka aura czeka turystów którzy w lipcu lub w sierpniu odwiedzą te piękne miejsca naszego kraju ?
D.M.: Jeśli chodzi o obszar południowej Polski, być może się to sprawdzi. Spróbować można Uśmiech
Z prognoz moich wynika, że lato zapowiada się jako ciepłe, suche i wczesne. Wcześnie nadejść mają wysokie temperatury, jednakże słoneczną aurę przerywać będą liczne nawałnice, burze, ulewy i gradobicia. Z biegiem lata przybywać ma dni upalnych, suchych, ładnych.Pojawić się może niestety susza w sierpniu z racji licznych upałów. Noce mają być parne a rosa występować będzie rzadko.
RED: Danielu, dziękuję serdecznie za rozmowę Uśmiech
D.M.: Również serdecznie dziękuję. Uśmiech


Rozmowę przeprowadził Stanisław MalecOcena:

Musisz być zalogowany aby ocenić artykuł!


Komentowanie wyłączone.
Pogoda na jutro: 19.01.2018 r.
SYSTEM WCZESNEGO OSTRZEGANIA

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
10.07.2017 08CEST - 11.04.2017 08CEST

Burze
Ostrzeżenia przed burzami
1

Możliwośc wystąpienia burz pojedynczych lub słabo zorganizowanych z opadem deszczu o charakterze nawalnym do 10 l/m2 oraz gradu do średnicy 1 cm i porywami wiatru do 80 km/h.
2

Możliwość wystąienia burz zorganizowanych, również o charakterze superkomórkowym z opadem nawalnym powyżej 10 l/m2 oraz gradu o zakresie średnic 2 - 3 cm i wietrze do 100 km/h. Stopień drugi wydaje się przy minimalnie 40 procentowej szansie na wystąpienie trąby powietrznej.
3

Możliwość wystąpienia burz zorganizowanych raz superkomórkowych z opadem deszczu o charakterze nawalnym powyżej 20 l/m2 oraz gradu o średnicy powyżej 4 cm i wietrze przekraczającym 100 km/h. Stopień trzeci wydaje się przy ponad 60 procentowej możliwości wystąpienia traby powietrznej.

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Wiatr
Wiatr
1

70 - 90 km/h
2

91 - 110 km/h
3

powyżej 111 km/h

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Opady
Opady
1

10 - 20 mm
2

21 - 40 mm
3

41 mm i wiecej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Upały
Upały
1

od 30°C do 32°C
2

od 33°C do 35°C
3

36°C i więcej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Mrozy
Mrozy
1

od -10°C do -15°C
2

od -16°C do -20°C
3

-21°C i mniej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Pozostałe
Mrozy
1

od -10°C do -15°C
2

od -16°C do -20°C
3

-21°C i mniej
PSPM TV


NAJNOWSZE ARTYKUŁY
Pył wulkaniczny- kwiecień 2010
Przez Stanisław Malec, 19/04/2017
Siedem lat temu o tej porze, śledziliśmy informację o pewnej chmurze. Nie była to jednak żadna z chmur znanych nam z obserwacji, nie był to też Cumulo...
Niebezpieczny lód!
Przez Stanisław Malec, 12/02/2017
Niebezpieczny lód ! Trwa sezon ferii zimowych,uczniowie jednych województw kończą, zaś innych dopiero rozpoczną zimowy odpoczynek. Obecnie ferie ro...
Internauci o zimie
Przez Stanisław Malec, 28/01/2017
Internauci o zimie Wyniki ankiety Już od ponad miesiąca znamy odpowiedzi na pytania dotyczące białych,śnieżnych świąt Bożego Narodzenia. Dokładnie...
ANKIETA
brak aktywnych ankiet

Pokaż wszystkie ankiety

GŁÓWNI PARTNERZY

ECOCLIMA

PARTNERZY

© 2016 by PSPM - Polskie Stowarzyszenie Pasjonatów Meteorologii.
Kopiowanie jakichkolwiek materiałów ze strony surowo zabronione!
Projekt i wykonanie: sniper