OGŁOSZENIE

KATEGORIE AKTUALNOŚCI:

ArtykułyOrkan Cyryl - 10 lat minęło

Napisał: Stanisław Malec, 17.01.2017    Kategoria: Wiedza i bezpieczeństwo Strona 1 z 1

Rok 2017 rozpoczynamy od przypomnienia wydarzenia meteorologicznego które miało miejsce w Europie a także w naszym kraju) w styczniu 2007 roku. W dniach; 18/19.01 huragan zaatakował Polskę ,wiało wówczas z prędkością nawet 150 km/h a w górach np. na Śnieżce zanotowano rekord gdzie najsilniejsze porywy osiągnęły nawet 260 km/h !!! Oto co działo się równo 10 lat temu.Źródło: Wikipedia.pl
Źródło: Wikipedia.pl


Niż utworzył się nad Nową Funlandią dnia 15 stycznia 2007. Następnie przemieszczając się nad Oceanem w kierunku Południowo wschodnim, rozwinął się w Europejski huragan. Za 2 dni tj. 17.01 dotarł do Wielkiej Brytanii gdzie spowodował już śmierć 12 osób i wielkie straty materialne. W ciągu następnej doby huragan pustoszył Kraje Beneluksu, połnocną Francję, i dotarł do naszych zachodnich sąsiadów. Tam dał się we znaki najbardziej ze wszystkich napotkanych krajów. Na obszarze Niemiec wystąpiły silne trąby powietrzne, burze, uszkodzonych zostało mnóstwo budynków.
W dniach 18-19 stycznia 2007 Cyryl uderzył z ogromną siłą w kraje Europy Środkowej oraz w kraje Bałtyckie.

Równe 10 lat temu nasz kraj stał się ofiarą rzadko spotykanej i fatalnej w skutkach kłęski ! Normalny Niż Atlantycki przekształcił się w wyjątkowo agresywny Orkan,który zabił na naszym kontynencie ok. 47 osób, w tym sześciu Polaków.
Jak do tego doszło? Dlaczego akurat ten niż baryczny stał się bestią?Jak twierdzi synoptyk Dawid Gackowski, orkan Kyrill narodził się 15.01 nad Północnym Atlantykiem, jednak wtedy przejawiał się na zdięciach satelitarnych jako zwykły, głęboki układ niskiego ciśnienia, który wędrował na Południowy Wschód. Sytuację zmienił rozległy, wielocentryczny układ wyżowy który w dniach: 15-19 stycznia, stacjonował na południu Europy z centrami 1035 hPa.
Rozmieszczenie i bliskość na małym stosunkowo obszarze dwóch tak rozległych układów barycznych, spowodowało między nimi ogromny kontrast baryczny który wyniósł między centrami Wyżu i Niżu aż 75 hPa ! Przełożyło się to na bardzo silne porywy wiatru które w kraju przekraczały 100 km/h


Źródło: Wikipedia.plŹródło: Pogodowefusy.blog.pl


Jeżeli chodzi o prędkość wiatru to w Polskich górach prawdziwy rekord zaliczyła Śnieżka, gdzie dnia 19.01.2007 porywy osiągnęły 260 km/h i po raz pierwszy w historii pomiarów, na wiatromierzu zabrakło skali!
Historyczne wietrzne rekordy miały miejsce również w wielu miejscach na nizinach.
Oto dane najsilniejszych porywów wiatru 18/19 stycznia z Polski nizinnej:
Płock: 168 k/h
Legnica, Łódź, Leszno, Słubice: 133 km/h
Kraków: 122 km/h
100 km/h zostało przekroczone w następujących województwach: Dolny Śląsk, Górny Śląsk, Opolskie, Łódzkie, Małopolskie, Świetokrzyskie,Mazowieckie, Wielkopolskie, Lubuskie oraz na Pomorzu.


Orkan Cyryl był najsilniejszą wichurą w Polsce od lat 1980-tych ubiegłego wieku i miał miejsce podczas jednej z najcieplejszych zim obecnego stulecia. Wieczorem i w nocy z 18 na 19 stycznia z ogromną siłą zaatakował nasz kraj, tym razem niesłychanie " oberwało się "zachodniej i południowej części naszego kraju. Po za wiatrem wystąpiły także burze, tak silne jak w lipcu!
Nad Dolnym Śląskiem i nad całą południowo zachodnią Polską, przeszła potężna linia szkwału z niezwykle silnymi, niszczycielskimi porywami wiatru dochodzącymi do ok. 130,140 km/h. W tej części kraju wystąpiło też wiele wyładowań atmosferycznych, zarówno międzychmurowych jak i doziemnych, przechodziły obfite opady deszczu i gradu. Groźnie było też na południu. Obserwowano trąby powietrzne,jedna z takich trąb przechodzących nad województwem Łódzkim,zerwała wiele dachów, zniszczyła las i wyrządziła straszne szkody.


Źródło: królowa-Superstar.blog.plPamiętam doskonale styczeń 2007 roku. Po mroźnej, nawet bardzo mroźnej zimie 2006 nastała zima całkowicie inna, ciepła i bez śniegu. Zarówno śniegu jak i mrozu było jak na " lekarstwo". Wcześniej czy później można było spodziewać się większej wichury. Przed 18 stycznia z tego co pamiętam, ostrzegano przed tym co ma nastąpić. 18 stycznia w pobliskiej miejscowości, uczniowie zostali zwolnieni z ostatnich lekcji bo spodziewano się silnej wichury już po południu. W 2 części dnia wiatr się nasilał a po niebie sunęły szybko niskie, ciemne chmury. Ociepliło się. Temperatura w godzinach wieczornych podniosła się aż do 15 stopni Celsjusza, nieźle jak na styczeń. W naszym rejonie uderzenie wiatru nastąpiło wieczorem między 20 a 22.00 za oknem zaczęło huczeć, grzmieć,byłem ciekaw czy nie wyrwie starych drzew owocowych. Zgasło światło. Żałowałem że ta akcja nie rozgrywa się za dnia gdy wszystko widać, wyobrażałem sobie że gałęzie moich drzew i drzew sąsiadów właśnie tego wieczora przeżywają najcięższe chwile.Cała wieś owej nocy pozostawała w " Egipskich ciemnościach" rozświetlanych przed północą raz po raz błyskawicami. Noc była bardzo emocjonująca, szczególnie gdy może około godz. pierwszej w Polskim Radiu poinformowano że od Jeleniej Góry nastąpiło drugie uderzenie huraganowego wiatru.
Światła oczywiście nie było długo lecz na szczęście żadnych poważniejszych szkód w mojej okolicy nie odnotowano.
Najbardziej jednak ucierpiały lasy; po kilku dniach udałem się do " mojego" najbliższego lasu i nie poznałem go! Zastałem obraz nędzy i rozpaczy. Na małym terenie setki powalonych drzew, to robi wrażenie.

Źródło: wiadomości.wp.pl


BILANS OKRANU W POLSCE


W wyniku styczniowego huraganu który przeszedł nad całą Polską,życie straciło 6 osób a 36 zostało rannych. Przeszło milion ludzi pozostawało bez prądu, straż pożarna interweniowała ok. 6.000 razy. Uszkodzonych w różnym stopniu zostało tysiące domów. Największe szkody huragan poczynił na Dolnym i na Górnym Śląsku np. w Katowicach wiatr był tak silny,że złamał 25-metrową konstrukcję dźwigu na skutek czego zginął jego operator. Straszliwy wiatr łamał, wyrywał z korzeniami drzewa, znaki drogowe i zrywał dachy.Mało tego; wyrywane były nawet przystanki z betonowymi fundamentami zaś w powietrzu latały dachówki, duże fragmenty blach z dachów. W wielu lasach zostało powalonych mnóstwo drzew, wielkie obszary lasów zostały spustoszone.

BILANS EUROPEJSKI KYRILA


Według szacunków Towarzystw Ubezpieczeniowych w krajach nawiedzonych przez żywioł, Orkan Cyryl kosztował Europę ok. 8 mld.Euro Liczba zabitych to najprawdopodobniej 47 osób. Największe szkody wszędzie wiatr wyrządził w drzewostanie;w całej Europie wiatr powalił 62 miliony drzew !! Najbardziej ucierpiały Niemcy.

Na koniec,wszystkie kraje które zostały dotknięte wyżej opisywanym huraganem: Niemcy, Wielka Brytania, Polska,Irlandia,Szwecja,Dania, Norwegia,Francja, Holandia, Belgia, Luksemburg,Czechy, Słowacja, Austria,Litwa, Łotwa, Estonia,Lichtenstein,Szwajcaria, Węgry, Ukraina,Rumunia i Słowenia.


Źródło: Wikipedia.pl, Wp.pogoda, IMGW,Twoja pogoda.pl, Bankier.pl
Ocena:

Musisz być zalogowany aby ocenić artykuł!


Komentowanie wyłączone.
Pogoda na jutro: 19.01.2018 r.
SYSTEM WCZESNEGO OSTRZEGANIA

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
10.07.2017 08CEST - 11.04.2017 08CEST

Burze
Ostrzeżenia przed burzami
1

Możliwośc wystąpienia burz pojedynczych lub słabo zorganizowanych z opadem deszczu o charakterze nawalnym do 10 l/m2 oraz gradu do średnicy 1 cm i porywami wiatru do 80 km/h.
2

Możliwość wystąienia burz zorganizowanych, również o charakterze superkomórkowym z opadem nawalnym powyżej 10 l/m2 oraz gradu o zakresie średnic 2 - 3 cm i wietrze do 100 km/h. Stopień drugi wydaje się przy minimalnie 40 procentowej szansie na wystąpienie trąby powietrznej.
3

Możliwość wystąpienia burz zorganizowanych raz superkomórkowych z opadem deszczu o charakterze nawalnym powyżej 20 l/m2 oraz gradu o średnicy powyżej 4 cm i wietrze przekraczającym 100 km/h. Stopień trzeci wydaje się przy ponad 60 procentowej możliwości wystąpienia traby powietrznej.

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Wiatr
Wiatr
1

70 - 90 km/h
2

91 - 110 km/h
3

powyżej 111 km/h

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Opady
Opady
1

10 - 20 mm
2

21 - 40 mm
3

41 mm i wiecej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Upały
Upały
1

od 30°C do 32°C
2

od 33°C do 35°C
3

36°C i więcej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Mrozy
Mrozy
1

od -10°C do -15°C
2

od -16°C do -20°C
3

-21°C i mniej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Pozostałe
Mrozy
1

od -10°C do -15°C
2

od -16°C do -20°C
3

-21°C i mniej
PSPM TV


NAJNOWSZE ARTYKUŁY
Pył wulkaniczny- kwiecień 2010
Przez Stanisław Malec, 19/04/2017
Siedem lat temu o tej porze, śledziliśmy informację o pewnej chmurze. Nie była to jednak żadna z chmur znanych nam z obserwacji, nie był to też Cumulo...
Niebezpieczny lód!
Przez Stanisław Malec, 12/02/2017
Niebezpieczny lód ! Trwa sezon ferii zimowych,uczniowie jednych województw kończą, zaś innych dopiero rozpoczną zimowy odpoczynek. Obecnie ferie ro...
Internauci o zimie
Przez Stanisław Malec, 28/01/2017
Internauci o zimie Wyniki ankiety Już od ponad miesiąca znamy odpowiedzi na pytania dotyczące białych,śnieżnych świąt Bożego Narodzenia. Dokładnie...
ANKIETA
brak aktywnych ankiet

Pokaż wszystkie ankiety

GŁÓWNI PARTNERZY

ECOCLIMA

PARTNERZY

© 2016 by PSPM - Polskie Stowarzyszenie Pasjonatów Meteorologii.
Kopiowanie jakichkolwiek materiałów ze strony surowo zabronione!
Projekt i wykonanie: sniper