OGŁOSZENIE

KATEGORIE AKTUALNOŚCI:

ArtykułyNiebezpieczny lód!

Napisał: Stanisław Malec, 12.02.2017    Kategoria: Wiedza i bezpieczeństwo Strona 1 z 1

Niebezpieczny lód !

Trwa sezon ferii zimowych,uczniowie jednych województw kończą, zaś innych dopiero rozpoczną zimowy odpoczynek. Obecnie ferie rozpoczynają się dla ostatnich czterech województw; Mazowieckiego,Zachodniopomorskiego,Dolnośląskiego i Opolskiego.
Zima 2017- jest najzimniejszą od co najmniej 4 lat a w niektórych regionach nawet od 7 lat. Po paru zimach ciepłych, ubogich w śnieg, nareszcie jest tak jak o tej porze być powinno, nawet w woj. zachodnich dominują i to zdecydowanie temperatury minusowe co cieszy zwolenników tzw. normalnych zim. Zima śnieżna, mroźna cieszy także wielu najmłodszych, którym aura zimowa tym razem z pewnością dopisała, dla wielu z nich były lub jeszcze są to ferie szczęśliwe i pełne wrażeń.
Jednak z okresem zimowym związane są również pewne zagrożenia. Dziś skupimy się na lodzie.Źródło: DąbrowaGórnicza.pl


Zagrożeniem dla dzieci i młodzieży podczas zimowych wakacji są tzw. dzikie lodowiska.Zabawa na lodzie zawsze niesie ze sobą ryzyko i niebezpieczeństwo, zamarznięte jeziora, stawy, rzeki są niebezpieczne ! Wiele osób zbyt łatwo wchodzi na rzekę czy zamarznięty staw nie zdając sobie sprawy z możliwych konsekwencji.Źródło: Mypolacy.de

Każdego roku, policjanci, strażacy przestrzegają, mówiąc wiele na temat w/w zagrożeń. Wielokrotnie apelują do ludzi o rozwagę, jednak niestety wiele osób te przestrogi bagatelizuje. Wiele dzieci oraz wielu dorosłych zachowuje się bardzo lekkomyślnie i po kilku dniach temperatur ujemnych, bez najmniejszego zastanowienia bezmyślnie wchodzi na taflę lodu pokrywającą stawy, jeziora.Ludzie wchodzą nie mając zielonego pojęcia o grubości lodu.
Prawda jest taka, iż w wielu przypadkach pokrywa lodowa na zbiornikach wodnych bywa zdradliwa i jej grubość jest myląca.
UWAGA: Wykrzyknik Nie na całym jeziorze lód jest tak samo gruby, bezpieczny.( gruby przy samym brzegu nie oznacza że kilka czy kilkanaście kroków dalej jest on taki sam. Tam, na środku może on być cienki i kruchy.
Każdego roku dochodzi do wypadków oraz do utonięć zimą na zbiornikach wodnych. Najgorsza sytuacja jest wtedy gdy temperatury wielokrotnie przechodzą przez " zero", gdy noce z niewielkim mrozem zaś dni z większą ilością słońca i temperaturą plusową. Wówczas lód jest zdradliwy i groźny.
Najlepsze warunki do zabawy, ślizgania się na zamarzniętym stawie będą wówczas, gdy przez kilka dni z rzędu na naszych termometrach, oglądać będziemy wyłącznie tzw." zimne nastolatki" czyli całodobowe temperatury z dwucyfrowym mrozem.
Kiedy po takim okresie siarczystych mrozów, temperatury nam złagodnieją do -7 -5*C to lód z pewnością będzie miał odpowiednią grubość i można spokojnie na niego wchodzić i korzystać z zimy.
Jeżeli natomiast mamy do czynienia z lekkim mrozem ( nawet utrzymującym się dłużej) a niektóre dni z temperaturą oscylującą w okolicach 0*, do tego tafla w słońcu NIE WCHODŹMY NA LÓD! Dla własnego bezpieczeństwa i być może bezpieczeństwa innych gdyż w miejscu gdzie znajduje się dużo osób, może dojść do zerwania się lodu.


Źródło: fotogalerie.pl


BEZPIECZNA GRUBOŚĆ LODU

GRUBOŚĆ LODU
OPIS
5-7cm
utrzymuje pojedyńczego człowieka, jednak chodzenie nie_jest bezpieczne
8-10cm
utrzymuje dwóch ludzi stojšcych w jednym miejscu
10cm
minimalna grubość lodu, na którym można wędkować
12cm
bezpieczny do jazdy skuterami śnieżnymi, motorami i bojerami
20-30cm
utrzymuje samochody osobowe
30-38cm
utrzymuje samochody terenowe, vany i małe busy

P O M O C

JAK UDZIELIĆ POMOCY OSOBIE POD KTÓRĄ ZAPADA SIĘ LÓD ?

Co zrobić w tak dramatycznej sytuacji ?
Jeżeli Ktoś z Was stanie się świadkiem sytuacji w której człowiek wpada pod lód to należy:
Po pierwsze: natychmiast wezwać pomoc, najlepiej straż pożarną
- nie rzucać się bezmyślnie na ratunek takiej osobie bo istnieje prawdopodobieństwo że lód załamie się także pod nami.
po drugie: jeżeli wokół Ciebie są jeszcze inne osoby, można je zaangażować w akcję ratowniczą.

Co zrobić gdy nie ma jeszcze profesjonalnej pomocy, wokół nie ma ludzi a Ty chcesz samodzielnie uratować życie osoby tonącej w lodowatej wodzie?

Rozejrzyj się po okolicy czy niema grubego, dłuższego kija, deski, sanek czy jakiejś liny lub jakiegoś przedmiotu którego można wykorzystać podając go osobie znajdującej się pod lodem. Jeżeli jest taka możliwość,( przed wejściem na lód zabezpieczyć się liną. )
Wchodząc na lód, połóż się na nim i czołgaj się żeby ciężar ciała został rozłożony na jak największej powierzchni i zminimalizować ryzyko zapadnięcia się lodu. Następnie podczołgaj się na bezpieczną odległość i podaj lub rzuć osobie w wodzie coś, czego będzie mogła się złapać.
UWAGA: Unikaj bezpośredniego kontaktu z osobą tonącą aby nie zostać wciągniętym do wody.

Źródło: portel.pl


Kiedy już szczęśliwie wydostaniesz człowieka z zimnej wody na tafle lodową, przebierz Go/Ją w suche ubranie np.pożyczając swoją własną kurtkę czy okryj kocem itd. Jeżeli to możliwe to podawaj ciepłe, słodkie płyny.
Ratować tylko w pozycji leżącej Wykrzyknik

PAMIĘTAJ: Jeżeli nie czujesz się na siłach aby udzielić pomocy, nie ryzykuj , nie wchodź a na pewno nie wbiegaj na lód. Wykrzyknik
Wezwij pomoc profesjonalną.
JAK POMÓC SOBIE SAMEMU W EXTREMALNEJ SYTUACJI PO ZARWANIU SIĘ LODU?

WAŻNE: Co mamy uczynić gdy lód załamuje się pod nami ? Uratowanie się samodzielne jest trudne, ogromnie trudne wymagające wielkiej siły, jednak nie jest niemożliwe.
Jeżeli w okolicy widzisz ludzi, kogokolwiek kto będzie w stanie przynieść Ci pomoc, krzycz głośno, wołaj o ratunek.
Jeżeli okażę się że jesteś sam, zupełnie sam, nie marnuj cennych sił na wzywanie pomocy, masz jedynie kilka minut aby ocalić własne życie gdyż organizm w wodzie zimnej wyziębia się wielokrotnie szybciej niż na powietrzu, natomiast ubranie szybko przemaka zwiększając swój ciężar i wciągając jeszcze prędzej pod wodę. Jeżeli buty lub kurtka nasiąkają i stają się bardzo ciężkie postaraj je zdjąć z siebie.. Wybierz miejsce w którym lód w przeręblu wydaje się najgrubszy i postaraj się wyjść wyciągając się na plecy ( nie na brzuch) i spróbuj położyć się na lodzie i podciągać na łokciach.
Gdy już się uda wyjść z wody- doczołgaj się na brzuchu do brzegu.
Nie stawaj na nogi, nie biegnij, zachowaj spokój.
Jak najszybciej wezwij pomoc. ponieważ wychłodzenie organizmu postępuje bardzo szybko i potrzeba profesjonalnej pomocy lekarskiej. W oczekiwaniu na jej przyjazd nie wykonuj żadnych gwałtownych, zbędnych ruchów, połóż się.
Nie polewaj skóry nagle gorącą wodą,jeżeli masz koło siebie jakieś suche ubrania, zdejmij z siebie te przemoczone a okryj się suchymi.
[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcR0bPMQH5VoW2o2FyQ9H3F...h2MFJ0nmBA]
Źródło: Trójmiasto,onet..pl
Na koniec APEL do Wszystkich a w szczególności do uczniów z województw: Zach.pomorskiego, Mazowieckiego, Dolnośląskiego i Opolskiego Wykrzyknik którzy właśnie rozpoczynają ferie zimowe. BĄDŹCIE OSTROŻNI.
Chłopcy, Dziewczęta : zanim skierujecie swe kroki na zamarznięty staw, jezioro czy rzekę, proszę: zatrzymajcie się i zastanówcie się 5 razy Wykrzyknik zanim to uczynicie. Zamknijcie oczy na chwilę i wyobraźcie sobie żę łamie się lód pod Wami
a Wy topicie się na samym środku jeziora w lodowatej wodzie krzycząc w niebogłosy a nikt na ratunek nie przybywa.To może być świetna, super zabawa lecz może również zakończyć się tragicznie. Zamiast tego, lepiej wybrać sztuczne lodowisko.

Źródło: naszemiastogrudziądz.pl


Kochani Bądźcie ostrożni !

Źrodlo: Poradnik zdrowie.pl , Bezpieczeństwo na lodzie , Mazury Info.pl
Ocena:

Musisz być zalogowany aby ocenić artykuł!


Komentowanie wyłączone.
Pogoda na jutro: 19.02.2018 r.
SYSTEM WCZESNEGO OSTRZEGANIA

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
10.07.2017 08CEST - 11.04.2017 08CEST

Burze
Ostrzeżenia przed burzami
1

Możliwośc wystąpienia burz pojedynczych lub słabo zorganizowanych z opadem deszczu o charakterze nawalnym do 10 l/m2 oraz gradu do średnicy 1 cm i porywami wiatru do 80 km/h.
2

Możliwość wystąienia burz zorganizowanych, również o charakterze superkomórkowym z opadem nawalnym powyżej 10 l/m2 oraz gradu o zakresie średnic 2 - 3 cm i wietrze do 100 km/h. Stopień drugi wydaje się przy minimalnie 40 procentowej szansie na wystąpienie trąby powietrznej.
3

Możliwość wystąpienia burz zorganizowanych raz superkomórkowych z opadem deszczu o charakterze nawalnym powyżej 20 l/m2 oraz gradu o średnicy powyżej 4 cm i wietrze przekraczającym 100 km/h. Stopień trzeci wydaje się przy ponad 60 procentowej możliwości wystąpienia traby powietrznej.

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Wiatr
Wiatr
1

70 - 90 km/h
2

91 - 110 km/h
3

powyżej 111 km/h

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Opady
Opady
1

10 - 20 mm
2

21 - 40 mm
3

41 mm i wiecej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Upały
Upały
1

od 30°C do 32°C
2

od 33°C do 35°C
3

36°C i więcej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Mrozy
Mrozy
1

od -10°C do -15°C
2

od -16°C do -20°C
3

-21°C i mniej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Pozostałe
Mrozy
1

od -10°C do -15°C
2

od -16°C do -20°C
3

-21°C i mniej
PSPM TV


NAJNOWSZE ARTYKUŁY
Pył wulkaniczny- kwiecień 2010
Przez Stanisław Malec, 19/04/2017
Siedem lat temu o tej porze, śledziliśmy informację o pewnej chmurze. Nie była to jednak żadna z chmur znanych nam z obserwacji, nie był to też Cumulo...
Niebezpieczny lód!
Przez Stanisław Malec, 12/02/2017
Niebezpieczny lód ! Trwa sezon ferii zimowych,uczniowie jednych województw kończą, zaś innych dopiero rozpoczną zimowy odpoczynek. Obecnie ferie ro...
Internauci o zimie
Przez Stanisław Malec, 28/01/2017
Internauci o zimie Wyniki ankiety Już od ponad miesiąca znamy odpowiedzi na pytania dotyczące białych,śnieżnych świąt Bożego Narodzenia. Dokładnie...
ANKIETA
brak aktywnych ankiet

Pokaż wszystkie ankiety

GŁÓWNI PARTNERZY

ECOCLIMA

PARTNERZY

© 2016 by PSPM - Polskie Stowarzyszenie Pasjonatów Meteorologii.
Kopiowanie jakichkolwiek materiałów ze strony surowo zabronione!
Projekt i wykonanie: sniper