OGŁOSZENIE

KATEGORIE AKTUALNOŚCI:

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI

Pogoda pokaże pazur - felieton
    Napisał Jarosław Turała, 29.11.2016

Mam nadzieję, że nie byliście zaskoczeni leciutkim powiewem chłodu i śniegu?

Przemierzając kolejne kilometry w dniu wczorajszym, oglądając padający śnieg i zaparowane szyby w autach jadących znaprzeciwka trzeba sobie jasno powiedzieć, że kierowcy jak i drogowcy raczej nie odrobili lekcji. Jazda 20 km/h w nieodśnieżonych "czołgach", brak świateł, lub jazda na światłach jedynie dziennych, letnie opony + brak piaskarek tworzą istny miejski armagedon...

Uwierzcie mi, że to dopiero początek...

Dziś trzymam się wniosku, że w tym roku pory roku odpowiadają porze kalendarzowej i to niemal podręcznikowo. Po paru ciepłych dniach natura chce nas przygotwać na warunki, od których się już dawno odzwyczailiśmy.

Przed nami pogodowa ruletka i to w sensie dosłownym.

Obecnie pogodą nad Polską sterują dwa typy ośrodków barycznych.
Pierwszym jest dość rozległy ośrodek wyżowy znad Niemiec oraz delikatnej zatoki niskiego ciśńienia wkraczającej z północnego wschodu wraz z opadami. Na Mazurach są to opady deszczu natomiast na Mazowszu i Podlasiu już są to opady śniegu.

Cały czas monitoruję sytuację, która zawita do nas na samym początku miesiąca grudnia kiedy to nad północną Polskę dosłownie spłynie ośrodek wtórny niskiego ciśnienia, który poprzedzony będzie wystąpieniem prądu strumieniowego. Ośrodek niskiego ciśnienia będzie nurkował nad Bałtyk wschodni stale się pogłębiając (wbrew wcześniejszym prognozom nie siągnie 979 hPa) do wartości 997 hPa. Niby nie jest to duży spadek, natomiast wspomniany wcześniej prąd strumieniowy, jak również obecność wyżu spowoduje wzrost prędkości wiatru (ściśnięcie izobar) do porywistego.
Dodatkowo pogoda będzie zmieniała się jak w kalejdoskopie.

Już jutro ciśnienie zacznie spadać. Opady niemal w całej Polsce, śenigu, deszczu ze śniegiem i deszczu. W nocy z 30 go listopadana na 1 go grudnia szybszy spadek ciśnienia wraz ze wzrostem prędkści wiatru.
Od północy wejdzie bardzo szeroka strefa opadów śniegu, szybko przechodzących w opady śniegu z deszczem oraz deszczu. W ciągu pierwszego dnia grudnia opady ciągłe deszczu (miejscami ulewy) za wyjątkiem Polski południowo wschodniej, gdzie możliwe są śnieżyce.

Wiatr w porywach może osiągać 90 km/h, a lokalnie i więcej, dlatego już dzisiaj warto pomysleć o środkach bezpieczeństwa, gdyż takie porywy będą powodowały szkody materialne. Nie jest wykluczone pojawienie się opadów konwekcyjnych wraz z pojedynczymi burzami, podczas których wiatr może przekraczać 100 km/h. Opady wtedy mogą być bardzo intensywne.

Wieczorem i nocą z 1 na 2 grudnia zmiana warty. Opady deszczu zaczną zamieniać się w opady deszczu ze śniegiem raz śniegu. Możliwe są pojedyncze burze śnieżne podczas których widzialność spadnie pniżej 1000m. Na drogach istnieje ryzyko sporego paraliżu i to również dlatego, że zjawiska wystąpią nocą, a więc w momencie kiedy ruch na drogach jest niewielki. Zaskoczenie ludzi jadących rano do pracy może być spore.....

Dzień 2-go grudnia to również wiatr porywisty, jednak nie tak silny jak dzień wcześniej, jednak w porywach może osiągać 70 km/h. Na pczątku w centrum a nastepnie w całym pasie Polski wschodniej opady śniegu, lokalnie intensywne połączne z opadami krupy śnieżnej. Możliwe są także burze podczas których spaść może do 5-8 cm sniegu. Na drogach bardzo ślisko. Na lotniskach możliwe są opóźnienia i odwołania lotów.

Sytuacja jest nadal dynamiczna i rozwojowa.

Czytajcie kolejne wieści....Danych jest sporo i napływają nowe..
Kategoria: Prognoza    Komentarzy: 0

DODAJ KOMENTARZ

  • Imię:
  • Treść komentarza:
  •  
  • Wpisz kod zabezpieczający
  •  
Pogoda na jutro: 20.03.2018 r.
SYSTEM WCZESNEGO OSTRZEGANIA

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
10.07.2017 08CEST - 11.04.2017 08CEST

Burze
Ostrzeżenia przed burzami
1

Możliwośc wystąpienia burz pojedynczych lub słabo zorganizowanych z opadem deszczu o charakterze nawalnym do 10 l/m2 oraz gradu do średnicy 1 cm i porywami wiatru do 80 km/h.
2

Możliwość wystąienia burz zorganizowanych, również o charakterze superkomórkowym z opadem nawalnym powyżej 10 l/m2 oraz gradu o zakresie średnic 2 - 3 cm i wietrze do 100 km/h. Stopień drugi wydaje się przy minimalnie 40 procentowej szansie na wystąpienie trąby powietrznej.
3

Możliwość wystąpienia burz zorganizowanych raz superkomórkowych z opadem deszczu o charakterze nawalnym powyżej 20 l/m2 oraz gradu o średnicy powyżej 4 cm i wietrze przekraczającym 100 km/h. Stopień trzeci wydaje się przy ponad 60 procentowej możliwości wystąpienia traby powietrznej.

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Wiatr
Wiatr
1

70 - 90 km/h
2

91 - 110 km/h
3

powyżej 111 km/h

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Opady
Opady
1

10 - 20 mm
2

21 - 40 mm
3

41 mm i wiecej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Upały
Upały
1

od 30°C do 32°C
2

od 33°C do 35°C
3

36°C i więcej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Mrozy
Mrozy
1

od -10°C do -15°C
2

od -16°C do -20°C
3

-21°C i mniej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Pozostałe
Mrozy
1

od -10°C do -15°C
2

od -16°C do -20°C
3

-21°C i mniej
PSPM TV


NAJNOWSZE ARTYKUŁY
Pył wulkaniczny- kwiecień 2010
Przez Stanisław Malec, 19/04/2017
Siedem lat temu o tej porze, śledziliśmy informację o pewnej chmurze. Nie była to jednak żadna z chmur znanych nam z obserwacji, nie był to też Cumulo...
Niebezpieczny lód!
Przez Stanisław Malec, 12/02/2017
Niebezpieczny lód ! Trwa sezon ferii zimowych,uczniowie jednych województw kończą, zaś innych dopiero rozpoczną zimowy odpoczynek. Obecnie ferie ro...
Internauci o zimie
Przez Stanisław Malec, 28/01/2017
Internauci o zimie Wyniki ankiety Już od ponad miesiąca znamy odpowiedzi na pytania dotyczące białych,śnieżnych świąt Bożego Narodzenia. Dokładnie...
ANKIETA
brak aktywnych ankiet

Pokaż wszystkie ankiety

GŁÓWNI PARTNERZY

ECOCLIMA

PARTNERZY

© 2016 by PSPM - Polskie Stowarzyszenie Pasjonatów Meteorologii.
Kopiowanie jakichkolwiek materiałów ze strony surowo zabronione!
Projekt i wykonanie: sniper