OGŁOSZENIE

KATEGORIE AKTUALNOŚCI:

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI

Pogoda niezdecydowana. Szaleje "jelitówka"
    Napisał Jarosław Turała, 05.12.2016

Dzisiejszej nocy mieliśmy do czynienia ze sporymi spadkami temperatury:Lesko -10°C Zakopane -10°C Jelenia Góra -9°C
Nowy Sącz -8°C Kłodzko -8°C Katowice -8°C Kraków -8°C
Tarnów -7°C Kielce -7°C

Na Pogorzu panują iście zimowe warunki. Śniegu jest nawet powyżej 20 cm.Widać to doskonale na mapie pokrywy śnieżnej w Polsce. Cały wschód oraz góry są pod białą pierzynką. Nad innymi regionami mamy szarość, ponurość i...idealne warunki chorobotwórczo-wirusowe. Grypa jelitowa atakuje. U lekarzy rodzinnych kolejki. Wielu ludzi skarży się na dolegliwości żołądkowo-jelitowe uprzykrzające bardzo życie codzienne.
Niestety na prawdziwą zimę na zachodzie Polski będziemy musieli poczekać.

SYTUACJA BARYCZNO - SYNOPTYCZNA - Polska jest na skraju dwóch różnych ośrodków barycznych. Dość rozległy wyż operuje na zachodzie, natomiast wędrujący niż północnym wschodem już dzisiejszej nocy powinien sprowadzić front atmosferyczny z opadami śniegu oraz deszczu ze śniegiem. Za frontem napłynie cieplejsze powietrze znad Atlantyku wedrujące przez południe Skandynawię.

5.12.2016 - PONIEDZIAŁEK - Zachmurzenie małe szczególnie w południowej części Polski. Im dalej na północ zachmurzenie będzie wzrastać. Po południu nad północne regiony dotrze front z opadami deszczu ze śniegiem oraz deszczu.Strefa będzie przesuwała się z północy na południe i nocą obejmie cały pas Polski centralnej. Na krańcach Polski południowo wschodniej jeszcze minusy do 3 stopni poniżej zera. Nad samym morzem nawet 5 stopni. W pozostałej części Polski między zerem a dwoma stopniami na plusie. Wiatr słaby nieznaczący.

6.12.2016r - WTOREK - Na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie umiarkowane oraz duże. Na południu Polski przelotne opady śniegu. Pokrywa śnieżna nie powinna się jakoś mega powiększyć (poza pogórzem). Pozostała część kraju bez opadów. Od północy Polski popołudniu powinny wkroczyć rozpogodzenia. Temperatura zróżnicowana. Od zera i -1 jednego stopnia na połudiowym wschodzie przez 2-3 stopnie w centrum do nawet 5 nad pomorzem w całym jego pasie.

Wiele wskazań temperatur może się różnić od prognozowanych szczególnie w górach i otwartych przestrzeniach gdzie na termometrach można będzie ujrzeć poniżej -10 stopni.

Trwa nadal walka ciepła z chłodem i do końca nie wiadomo jakie będą Święta.

UWAGA NA JELITÓWKE unhappy
Kategoria: Pogoda PL    Komentarzy: 0

DODAJ KOMENTARZ

  • Imię:
  • Treść komentarza:
  •  
  • Wpisz kod zabezpieczający
  •  
Pogoda na jutro: 19.01.2018 r.
SYSTEM WCZESNEGO OSTRZEGANIA

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
10.07.2017 08CEST - 11.04.2017 08CEST

Burze
Ostrzeżenia przed burzami
1

Możliwośc wystąpienia burz pojedynczych lub słabo zorganizowanych z opadem deszczu o charakterze nawalnym do 10 l/m2 oraz gradu do średnicy 1 cm i porywami wiatru do 80 km/h.
2

Możliwość wystąienia burz zorganizowanych, również o charakterze superkomórkowym z opadem nawalnym powyżej 10 l/m2 oraz gradu o zakresie średnic 2 - 3 cm i wietrze do 100 km/h. Stopień drugi wydaje się przy minimalnie 40 procentowej szansie na wystąpienie trąby powietrznej.
3

Możliwość wystąpienia burz zorganizowanych raz superkomórkowych z opadem deszczu o charakterze nawalnym powyżej 20 l/m2 oraz gradu o średnicy powyżej 4 cm i wietrze przekraczającym 100 km/h. Stopień trzeci wydaje się przy ponad 60 procentowej możliwości wystąpienia traby powietrznej.

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Wiatr
Wiatr
1

70 - 90 km/h
2

91 - 110 km/h
3

powyżej 111 km/h

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Opady
Opady
1

10 - 20 mm
2

21 - 40 mm
3

41 mm i wiecej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Upały
Upały
1

od 30°C do 32°C
2

od 33°C do 35°C
3

36°C i więcej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Mrozy
Mrozy
1

od -10°C do -15°C
2

od -16°C do -20°C
3

-21°C i mniej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Pozostałe
Mrozy
1

od -10°C do -15°C
2

od -16°C do -20°C
3

-21°C i mniej
PSPM TV


NAJNOWSZE ARTYKUŁY
Pył wulkaniczny- kwiecień 2010
Przez Stanisław Malec, 19/04/2017
Siedem lat temu o tej porze, śledziliśmy informację o pewnej chmurze. Nie była to jednak żadna z chmur znanych nam z obserwacji, nie był to też Cumulo...
Niebezpieczny lód!
Przez Stanisław Malec, 12/02/2017
Niebezpieczny lód ! Trwa sezon ferii zimowych,uczniowie jednych województw kończą, zaś innych dopiero rozpoczną zimowy odpoczynek. Obecnie ferie ro...
Internauci o zimie
Przez Stanisław Malec, 28/01/2017
Internauci o zimie Wyniki ankiety Już od ponad miesiąca znamy odpowiedzi na pytania dotyczące białych,śnieżnych świąt Bożego Narodzenia. Dokładnie...
ANKIETA
brak aktywnych ankiet

Pokaż wszystkie ankiety

GŁÓWNI PARTNERZY

ECOCLIMA

PARTNERZY

© 2016 by PSPM - Polskie Stowarzyszenie Pasjonatów Meteorologii.
Kopiowanie jakichkolwiek materiałów ze strony surowo zabronione!
Projekt i wykonanie: sniper