OGŁOSZENIE

KATEGORIE AKTUALNOŚCI:

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI

Odwilż i sztorm. Pogoda na najbliższe dwa dni
    Napisał Jarosław Turała, 08.12.2016

Grudzień podobnie jak Listopad wygląda na bardzo dynamiczny miesiąc, jednak z tym plusem, że w grudniu mieliśmy już do czynienia z chłodem oraz śniegiem, czyli tak jak dawno, dawno temu, kiedy procesy urbanizacyjne, raz sam człowiek nie ingerował tak mocno w klimat. Wygląda jednak na to, że najbliższe dni upłyną pod znakiem odwilży z temperaturą zbliżającą się do dziesiątej kreski....

SYTUACJA BARYCZNO-SYNOPTYCZNA - Na mapach barycznych wysokich widoczny jest spory ruch powietrza z zachodu Europy. Dodatkowo na północy Europy na Polską pogodę będzie oddziaływał ośrodek niskiego ciśnienia wraz z zatoką niżową.Od północy w głąb Polski będzie postępował front atmosferyczny z opadami deszczu. Na uwagę zasługuje gradient baryczny jak również ułóżenie izohips niemal równoleznikowo, co da się odczuć przede wszystkim silniejszym wiatrem zachodnim. Najmocniej będzie wiało na Bałtyku, gdzie spodziewany jest sztorm do 7-8 stopni w skali Beaufourta.

8.12.2016r - CZWARTEK - Zachmurzenie duże szczególnie w Polsce północnej. O poranku możliwe są większe przejaśnienia a nawet lokalnie czyste niebo w Polsce południwej oraz południowo zachodniej. W miarę upływu dnia od północy wzrost zachmurzenia aż do wystąpienia opadów deszczu o charakterze słabym/przelotnym. Temperatura dość zróżnicowana. Wypychane arktyczne powietrze zalegać będzie jeszcze na południu. W górach możliwe jest nawet -7 stopni. Im dalej na północ tym cieplej. Od 1-2 stopni w Małpolsce, na Śląsku przez 4-5 w centrum do nawet 8 stopni nad samym morzem. Wiatr będzie przybierał na sile, szczególnie na Bałtyku gdzie porywy dchodzić mogą do 70 km/h.

9.12.2016 - PIĄTEK - Zachmurzenie całkowite z zakresy 6/8 - 8/8. Poza krańcami Polski południowej wszędzie wystąpią słabe jednak ciągłe opady deszczu. Zrobi się również cieplej. Na północy Polski oraz lokalnie w centrum na temometrach od 6 do 9 stopni.Południe kraju jeszcze nie doświadczy takich wysokich teperatur. W całym niemal pasie południa na termometrach od 2 do 4 stopni. Nie jest wykluczone, że temperatura sięgnie dziesiątej kreski. Wiatr na nizinach umiarkowany, w porywie do 45 km/h. Nad morzem znów około 60 km./h.

Podsumowując, czekają nas dni odwilżowe, ale spokojnie. Około 11-13 grudnia widać już kolejną fale chłodu a wręcz zimna.
Kategoria: Prognoza    Komentarzy: 0

DODAJ KOMENTARZ

  • Imię:
  • Treść komentarza:
  •  
  • Wpisz kod zabezpieczający
  •  
Pogoda na jutro: 19.01.2018 r.
SYSTEM WCZESNEGO OSTRZEGANIA

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
10.07.2017 08CEST - 11.04.2017 08CEST

Burze
Ostrzeżenia przed burzami
1

Możliwośc wystąpienia burz pojedynczych lub słabo zorganizowanych z opadem deszczu o charakterze nawalnym do 10 l/m2 oraz gradu do średnicy 1 cm i porywami wiatru do 80 km/h.
2

Możliwość wystąienia burz zorganizowanych, również o charakterze superkomórkowym z opadem nawalnym powyżej 10 l/m2 oraz gradu o zakresie średnic 2 - 3 cm i wietrze do 100 km/h. Stopień drugi wydaje się przy minimalnie 40 procentowej szansie na wystąpienie trąby powietrznej.
3

Możliwość wystąpienia burz zorganizowanych raz superkomórkowych z opadem deszczu o charakterze nawalnym powyżej 20 l/m2 oraz gradu o średnicy powyżej 4 cm i wietrze przekraczającym 100 km/h. Stopień trzeci wydaje się przy ponad 60 procentowej możliwości wystąpienia traby powietrznej.

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Wiatr
Wiatr
1

70 - 90 km/h
2

91 - 110 km/h
3

powyżej 111 km/h

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Opady
Opady
1

10 - 20 mm
2

21 - 40 mm
3

41 mm i wiecej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Upały
Upały
1

od 30°C do 32°C
2

od 33°C do 35°C
3

36°C i więcej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Mrozy
Mrozy
1

od -10°C do -15°C
2

od -16°C do -20°C
3

-21°C i mniej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Pozostałe
Mrozy
1

od -10°C do -15°C
2

od -16°C do -20°C
3

-21°C i mniej
PSPM TV


NAJNOWSZE ARTYKUŁY
Pył wulkaniczny- kwiecień 2010
Przez Stanisław Malec, 19/04/2017
Siedem lat temu o tej porze, śledziliśmy informację o pewnej chmurze. Nie była to jednak żadna z chmur znanych nam z obserwacji, nie był to też Cumulo...
Niebezpieczny lód!
Przez Stanisław Malec, 12/02/2017
Niebezpieczny lód ! Trwa sezon ferii zimowych,uczniowie jednych województw kończą, zaś innych dopiero rozpoczną zimowy odpoczynek. Obecnie ferie ro...
Internauci o zimie
Przez Stanisław Malec, 28/01/2017
Internauci o zimie Wyniki ankiety Już od ponad miesiąca znamy odpowiedzi na pytania dotyczące białych,śnieżnych świąt Bożego Narodzenia. Dokładnie...
ANKIETA
brak aktywnych ankiet

Pokaż wszystkie ankiety

GŁÓWNI PARTNERZY

ECOCLIMA

PARTNERZY

© 2016 by PSPM - Polskie Stowarzyszenie Pasjonatów Meteorologii.
Kopiowanie jakichkolwiek materiałów ze strony surowo zabronione!
Projekt i wykonanie: sniper