OGŁOSZENIE

KATEGORIE AKTUALNOŚCI:

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI

Głęboki niż może zagrozić Polsce
    Napisał Jarosław Turała, 20.12.2016

Wiemy już, że Święta Bożego narodzenia upłyną pod znakiem szarości i prócz terenów górskich i śnieżnej biedy, jednak zanim pojawi się nieoficjalna prognoza pogody na uwagę zasługują modele synoptyczne, które wskazują na poważną nie tyle zmianę pogody, co możliwość wystąpienia dość poważnych konsekwencji.

Obserwując to, co się dzieje obecnie nad Europą można dojść do wniosku, że pogoda nie jest spokojna. Ostatnio nad Hiszpanią notowano rekordowe opady deszczu (ponad 200 mm), nad Wyspami Brytyjskimi wiatr osiągał 70-80 km/h, a Polska pomim wszystko zaczyna dostawać się pod wpływ cyrkulacji strefowej, co niestety objawi się nieco cieplejszym powietrzem i zerowymi szanszami na białe Święta.

Na uwagę zasługuje jednak poczciwy Atlantyk, dzięki któremu również zawdzięczmy pogodę. W tym przypadku 'patrzymy" na generowanie ośrodków niżowych, które północą przemierzają sporo kilometrów udając się wysoko, wysoko nad Skandynawię. Jeśli spojrzymy na południe Europy zauważymy przynajmniej trzy sztuki dość mocnych wyżów, dzięki którym niże nie muskają m.in. naszego kraju.
Zachowanie się ośrodków antycyklonalnych trzeba monitorować, gdyż wg prognoz niewielkie odhylenie takiego ośrodka na południe wraz z powstaniem dość głębokiego niżu wtórnego nad kanałem La Manche. Ponieważ spdziewane ciśnienie w ośrodku niżowym spaść może do poziomu 960 hPa, w miarę zbliżania się naszego kraju, będzie zwiększał się gradient poziomy ciśnienia. Im większy gradient, tym silniejszy wiatr.

Jak będzie silnie wiało?

Jeśli prognozy się sprawdzą powieje bardzo mocno. Dodatkowo widoczny na mapach górnych prąd strumieniowy spowoduje....skrócenie czasu lotów z zachodu na wschód.
Ważny jest gradient ciśnienia. Trzeba obserwować jak zachowują się niże i jak niskie prognozowane jest ciśnienie. Na tę chwile na Bałtyku powywy wiatru mogą przekraczać 115 km/h. Na nizinach wcale nie będzie lepiej. Średnie porywy mogą dochodzić do przedziału 80-95 km/h.To już są porywy, które potrafią dokonać zniszczeń. Dodatkowo jak niż, to także opady, szczególnie deszczu charakterze ciągłym/wielkoskalowym. Dodatkowo nam pomorzem środkowym w efekcie jeziora mogą wystąpić opady konwekcyjne z możliwością wystąpienia burz.
Spadające ciśnienie może dziesiątkować ludzi cierpiących na schorzenia układu sercowo-naczyniowego.

Jak będzie naprawdę? Okaże się, jednak przy pojawieniu się takich prognoz zachowanie czujności jest wskazane.Kategoria: Prognoza    Komentarzy: 0

DODAJ KOMENTARZ

  • Imię:
  • Treść komentarza:
  •  
  • Wpisz kod zabezpieczający
  •  
Pogoda na jutro: 20.03.2018 r.
SYSTEM WCZESNEGO OSTRZEGANIA

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
10.07.2017 08CEST - 11.04.2017 08CEST

Burze
Ostrzeżenia przed burzami
1

Możliwośc wystąpienia burz pojedynczych lub słabo zorganizowanych z opadem deszczu o charakterze nawalnym do 10 l/m2 oraz gradu do średnicy 1 cm i porywami wiatru do 80 km/h.
2

Możliwość wystąienia burz zorganizowanych, również o charakterze superkomórkowym z opadem nawalnym powyżej 10 l/m2 oraz gradu o zakresie średnic 2 - 3 cm i wietrze do 100 km/h. Stopień drugi wydaje się przy minimalnie 40 procentowej szansie na wystąpienie trąby powietrznej.
3

Możliwość wystąpienia burz zorganizowanych raz superkomórkowych z opadem deszczu o charakterze nawalnym powyżej 20 l/m2 oraz gradu o średnicy powyżej 4 cm i wietrze przekraczającym 100 km/h. Stopień trzeci wydaje się przy ponad 60 procentowej możliwości wystąpienia traby powietrznej.

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Wiatr
Wiatr
1

70 - 90 km/h
2

91 - 110 km/h
3

powyżej 111 km/h

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Opady
Opady
1

10 - 20 mm
2

21 - 40 mm
3

41 mm i wiecej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Upały
Upały
1

od 30°C do 32°C
2

od 33°C do 35°C
3

36°C i więcej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Mrozy
Mrozy
1

od -10°C do -15°C
2

od -16°C do -20°C
3

-21°C i mniej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Pozostałe
Mrozy
1

od -10°C do -15°C
2

od -16°C do -20°C
3

-21°C i mniej
PSPM TV


NAJNOWSZE ARTYKUŁY
Pył wulkaniczny- kwiecień 2010
Przez Stanisław Malec, 19/04/2017
Siedem lat temu o tej porze, śledziliśmy informację o pewnej chmurze. Nie była to jednak żadna z chmur znanych nam z obserwacji, nie był to też Cumulo...
Niebezpieczny lód!
Przez Stanisław Malec, 12/02/2017
Niebezpieczny lód ! Trwa sezon ferii zimowych,uczniowie jednych województw kończą, zaś innych dopiero rozpoczną zimowy odpoczynek. Obecnie ferie ro...
Internauci o zimie
Przez Stanisław Malec, 28/01/2017
Internauci o zimie Wyniki ankiety Już od ponad miesiąca znamy odpowiedzi na pytania dotyczące białych,śnieżnych świąt Bożego Narodzenia. Dokładnie...
ANKIETA
brak aktywnych ankiet

Pokaż wszystkie ankiety

GŁÓWNI PARTNERZY

ECOCLIMA

PARTNERZY

© 2016 by PSPM - Polskie Stowarzyszenie Pasjonatów Meteorologii.
Kopiowanie jakichkolwiek materiałów ze strony surowo zabronione!
Projekt i wykonanie: sniper