OGŁOSZENIE

KATEGORIE AKTUALNOŚCI:

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI

OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE - WIATR
    Napisał Jarosław Turała, 25.12.2016

OSTRZEŻENIE METEROLOGICZNE!!!

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA - 25.12.2016r - 15:00 CET - 26.12.2016r - 21:00 CET

SYTUACJA BARYCZNO-SYNOPTYCZNA - Polska znajduje się w polu obniżonego ciśnienia wraz z frontem atmosferycznym ośrodka nad Skandynawią. W miarę upływu godzin nad Skandynawię środkową dotrze głęboki ośrodek niskiego ciśnienia. Na uwagę zasługuje ośrodek wyżowy nad Francją, który klinem będzie wdzierał się do Europy środkowej zwiększając gradient baryczny nad Europą środkową.

SPODZIEWANE ZJAWISKA - Nad terytorium Polski spodziewać można się bardzo silnych porywów wiatru przyziemnego.Szczególną intensyfikacje zjawisk zanotuje się nad morzem oraz w górach gdzie porywy mogą dochodzić do 110 km/h (góry nawet 130 km/h). Na nizinach prognozowane porywy to odpowiednio od 70 do 90 km/h. W związku z tak głębokim niżem, strefa frontu atmosferycznego (szczególnie chłodnego, który będzie przechodził przez nasz kraj jutrzejszego popołudnia) może wygenerować opady typu konwekcyjnego wraz z lokalnymi burzami. Burze mogą mieć charakter pojedynczy jak również liniowy z charakterystyczną linią szkwału, niosącą zniszczenia.

ZAGROŻENIE - Największym zagrożeniem będzie wiatr, który swoją siłą może powodować zniszczenia mienia prywatnego jak i państwowego. Możliwa jest utrata zdrowia a nawet życia.Z powodu silnych porywów możliwe są przerwy w dostawie energii elektrycznej do domostw. Na Bałtyku sztorm, który będzie groźny dla jednostek na morzu.
W przypadku opadów konwekcyjnych możliwe są opady krupy śnieżnej jak również drobnego gradu. Opady mogą być intensywne ograniczając widzialność poziomą. Dodatkowo silniejsze opady mogą powodować rozlewiska wodne jak również podtopienia pól i łąk. Na drogach gorsze warunki jazdy, Z powodu dość sporego uskoku wiatru możliwe są lokalne turbulencje dostępne już od 300m AGL.

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI - W miarę możliwości zaleca się zabranie wszystkich wolnoleżących przedmiotów znajdujących się na balkonach jak i w ogrodach, które mogą zostać porwane przez wiatr. Zaleca się nie parkowanie pod drzewami oraz bilboardami. Na lotniskach możliwe będą opóźnienia - przewidźmy to wybierając się w podróż samolotem. Dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze. Zachowajmy ogólną ostrożność.

OSTRZEŻENIE MA CHARAKTER OFICJALNY I MOŻE BYĆ UDOSTĘPNIANE DLA SZERSZEJ GRUPY OSÓB.
Kategoria: Ostrzeżenie    Komentarzy: 0

DODAJ KOMENTARZ

  • Imię:
  • Treść komentarza:
  •  
  • Wpisz kod zabezpieczający
  •  
Pogoda na jutro: 20.03.2018 r.
SYSTEM WCZESNEGO OSTRZEGANIA

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
10.07.2017 08CEST - 11.04.2017 08CEST

Burze
Ostrzeżenia przed burzami
1

Możliwośc wystąpienia burz pojedynczych lub słabo zorganizowanych z opadem deszczu o charakterze nawalnym do 10 l/m2 oraz gradu do średnicy 1 cm i porywami wiatru do 80 km/h.
2

Możliwość wystąienia burz zorganizowanych, również o charakterze superkomórkowym z opadem nawalnym powyżej 10 l/m2 oraz gradu o zakresie średnic 2 - 3 cm i wietrze do 100 km/h. Stopień drugi wydaje się przy minimalnie 40 procentowej szansie na wystąpienie trąby powietrznej.
3

Możliwość wystąpienia burz zorganizowanych raz superkomórkowych z opadem deszczu o charakterze nawalnym powyżej 20 l/m2 oraz gradu o średnicy powyżej 4 cm i wietrze przekraczającym 100 km/h. Stopień trzeci wydaje się przy ponad 60 procentowej możliwości wystąpienia traby powietrznej.

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Wiatr
Wiatr
1

70 - 90 km/h
2

91 - 110 km/h
3

powyżej 111 km/h

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Opady
Opady
1

10 - 20 mm
2

21 - 40 mm
3

41 mm i wiecej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Upały
Upały
1

od 30°C do 32°C
2

od 33°C do 35°C
3

36°C i więcej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Mrozy
Mrozy
1

od -10°C do -15°C
2

od -16°C do -20°C
3

-21°C i mniej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Pozostałe
Mrozy
1

od -10°C do -15°C
2

od -16°C do -20°C
3

-21°C i mniej
PSPM TV


NAJNOWSZE ARTYKUŁY
Pył wulkaniczny- kwiecień 2010
Przez Stanisław Malec, 19/04/2017
Siedem lat temu o tej porze, śledziliśmy informację o pewnej chmurze. Nie była to jednak żadna z chmur znanych nam z obserwacji, nie był to też Cumulo...
Niebezpieczny lód!
Przez Stanisław Malec, 12/02/2017
Niebezpieczny lód ! Trwa sezon ferii zimowych,uczniowie jednych województw kończą, zaś innych dopiero rozpoczną zimowy odpoczynek. Obecnie ferie ro...
Internauci o zimie
Przez Stanisław Malec, 28/01/2017
Internauci o zimie Wyniki ankiety Już od ponad miesiąca znamy odpowiedzi na pytania dotyczące białych,śnieżnych świąt Bożego Narodzenia. Dokładnie...
ANKIETA
brak aktywnych ankiet

Pokaż wszystkie ankiety

GŁÓWNI PARTNERZY

ECOCLIMA

PARTNERZY

© 2016 by PSPM - Polskie Stowarzyszenie Pasjonatów Meteorologii.
Kopiowanie jakichkolwiek materiałów ze strony surowo zabronione!
Projekt i wykonanie: sniper