OGŁOSZENIE

KATEGORIE AKTUALNOŚCI:

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI

Ostatnie dni bez śniegu.
    Napisał Jarosław Turała, 31.12.2016

To ostatnie dni bez śniegu kochani...

Tęsknicie za białym puchem? A może nie tęsknicie za białym gównem, jak często nazywacie śnieg?. To są Wasze zdecydowane bardziej lub mniej zdania i jak widać są one podzielone.

Póki co, przez ostatnie lata wygrywali wszyscy Ci, którzy niestety (wg mojej opinii) nazywali śnieg "białym gównem". Niestety, tym razem nie mam dla nich dbrych wiadomości.
Ci, którzy tęsknią za białym puchem, będą go mieli w niedługim czasie w sprym nadmiarze.

Powodem będzie przede wszystkim blokada cyrkulacji strefowej. Blokada ta polega na niemożności dotarcia do naszego kraju powietrza znad zachodu Europy. Wygląda na to, że tak się właśnie stanie. Nad Atlantykiem mamy do czynienia ze stale rozbudowującym się ośrodkiem wyżowym, który po wschodniej stronie kanałem zrzuci do nas powietrze z północy. Wiemy dobrze, że takie powietrze charakteryzuje się chłodem smiling. Ale to nie koniec. Nad Skandynawią także mamy do czynienia z ośrodkiem wyżowym...Sam wyż nie sprowadzi do nas opadów. Potrzebny jest jeszcze niż. Ponieważ nad Atlantykiem badal będą powstawały ośrodki niskiego ciśnienia, jednak po pierwsze nie będą mogły one zająć miejsca potężnego wyżu nad Atlantykiem, dodatkowo wyż wtórny nad skandynawią zapobiegnie wystrzeleniu niżów daleko na północ, lub prześlizgnięciu się ich północą dalej na wschód Europy. Ten przesmyk pomiędzy dwoma wyżami będzie idealną drogą dla niżów. Idealną dla nas śniegolubnych.

Wędrówka takiego jednego niżu nastąpić powinna już 4 dnia Stycznia, kiedy to z północy dotrze do nas system frontów atmosferycznych. Będzie padał śnieg i to dośc intensywnie, na zachodzie deszcz przechodzący wieczorem w opady śniegu z deszczem i śniegu. Na drogach będzie bardzo ślisko i niebezpiecznie. Opady deszczu mogą marznąć. Od tego dnia właśnie zacznie się "przypływ śniegu". Systemy słabych frontów i stref wilgoci spowodują u nas iście zimową pogodę.

Kolejny epizod ze sporą dawką śniegu możliwy już 7 stycznia. Po raz kolejny zejdzie do nas ośrodek niżowy z systemem frontów. Będzie sypać, możliwe, że nawet zagrzmi. Burze śnieżne przy okazji naszego nieprzygotowania są niestety groźne.

Podsumowując - to już ostatnie dni pogody bez śniegu.Wszyscy kierowcy będą musieli się przestawić na "zimową" jazdę i przede wszystkim uważać, bo jak wiemy...Drogowcy pewnie znów "zaśpią" smiling

Cieszcie się, radujcie....albo....płaczcie.
Kategoria: Prognoza    Komentarzy: 0

DODAJ KOMENTARZ

  • Imię:
  • Treść komentarza:
  •  
  • Wpisz kod zabezpieczający
  •  
Pogoda na jutro: 20.03.2018 r.
SYSTEM WCZESNEGO OSTRZEGANIA

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
10.07.2017 08CEST - 11.04.2017 08CEST

Burze
Ostrzeżenia przed burzami
1

Możliwośc wystąpienia burz pojedynczych lub słabo zorganizowanych z opadem deszczu o charakterze nawalnym do 10 l/m2 oraz gradu do średnicy 1 cm i porywami wiatru do 80 km/h.
2

Możliwość wystąienia burz zorganizowanych, również o charakterze superkomórkowym z opadem nawalnym powyżej 10 l/m2 oraz gradu o zakresie średnic 2 - 3 cm i wietrze do 100 km/h. Stopień drugi wydaje się przy minimalnie 40 procentowej szansie na wystąpienie trąby powietrznej.
3

Możliwość wystąpienia burz zorganizowanych raz superkomórkowych z opadem deszczu o charakterze nawalnym powyżej 20 l/m2 oraz gradu o średnicy powyżej 4 cm i wietrze przekraczającym 100 km/h. Stopień trzeci wydaje się przy ponad 60 procentowej możliwości wystąpienia traby powietrznej.

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Wiatr
Wiatr
1

70 - 90 km/h
2

91 - 110 km/h
3

powyżej 111 km/h

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Opady
Opady
1

10 - 20 mm
2

21 - 40 mm
3

41 mm i wiecej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Upały
Upały
1

od 30°C do 32°C
2

od 33°C do 35°C
3

36°C i więcej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Mrozy
Mrozy
1

od -10°C do -15°C
2

od -16°C do -20°C
3

-21°C i mniej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Pozostałe
Mrozy
1

od -10°C do -15°C
2

od -16°C do -20°C
3

-21°C i mniej
PSPM TV


NAJNOWSZE ARTYKUŁY
Pył wulkaniczny- kwiecień 2010
Przez Stanisław Malec, 19/04/2017
Siedem lat temu o tej porze, śledziliśmy informację o pewnej chmurze. Nie była to jednak żadna z chmur znanych nam z obserwacji, nie był to też Cumulo...
Niebezpieczny lód!
Przez Stanisław Malec, 12/02/2017
Niebezpieczny lód ! Trwa sezon ferii zimowych,uczniowie jednych województw kończą, zaś innych dopiero rozpoczną zimowy odpoczynek. Obecnie ferie ro...
Internauci o zimie
Przez Stanisław Malec, 28/01/2017
Internauci o zimie Wyniki ankiety Już od ponad miesiąca znamy odpowiedzi na pytania dotyczące białych,śnieżnych świąt Bożego Narodzenia. Dokładnie...
ANKIETA
brak aktywnych ankiet

Pokaż wszystkie ankiety

GŁÓWNI PARTNERZY

ECOCLIMA

PARTNERZY

© 2016 by PSPM - Polskie Stowarzyszenie Pasjonatów Meteorologii.
Kopiowanie jakichkolwiek materiałów ze strony surowo zabronione!
Projekt i wykonanie: sniper