OGŁOSZENIE

KATEGORIE AKTUALNOŚCI:

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI

Wstępna analiza warunków meteo na dni 3/4.01.2017
    Napisał Jarosław Turała, 02.01.2017

WSTĘPNA ANALIZA WARUNKÓW METEO NA DZIEŃ 4.01.2017r

Aktywna pogoda? Aktywny Turała. Zasada prosta, jasna i przejrzysta. Zero tolerancji dla lenistwa.

Już wiecie, że jutrzejszy dzień może przynieść nieco paraliżu na drogacj szczególnie w Polsce północnej. Nie są to żarty, bo po pierwsze: kierowcy nie są przyzwyczajeni do jazdy po śniegu bądź błocie pośniegowym, po drugie opady mieszane deszczu i śniegu powodować będą gołoledź, a tutaj już nawet zimówki nie pomogą.

To jutro. Zajmijmy się jednak dniami 3 oraz 4 Stycznia, bo te dwa dni będą obfitowały w naprawdę dynamiczną pogodę.

Po kolei jednak.

Wieczorem w dniu 3 stycznia znad północnej Skandynawii zacznie "spływać" nad Bałtyk pogłębiający się ośrodek niskiego ciśnienia. Tak jak wspominałem, będzie on znajdował się pomiędzy dwoma ośrodkami antycyklonalnymi i dosłownie "spadnie" do naszego kraju. Co ciekawe ośrodek ten będzie z rodzaju tych głębokich. Średnie ciśnienie w centrum tego niżu może wynosić od 979hPa do 984 hPa. To bardzo nisko, biorąc pod uwagę ostatnie dni z bardzo wysokim ciśnieniem. Do Polski od północnego zachodu dotrą opady. Na początku będą to opady śniegu, ale szybko przechodzące w opady deszczu ze śniegiem i deszczu. To wszystko wina ciepłego frontu, który będzie wędrował właśnie z północnego zachodu. Front ten będzie przemieszczał się dość szybko w nocy z 3 na 4 stycznia. Za nim gonią dwa fronty chłodne. Już nad ranem dnia 4 stycznia w całe niemal Polsce opady śniegu o charakterze umiarkowanym/silnym. Dodatkowo w ciągu dnia będziemy mieli do czynienia z podwyższonymi warunkami konwekcyjnymi. Spglądając we wskaźniki notować się będzie wyższy parametr CAPE/MUCAPE do 100 J/kg przy jednoczesnej wartości niestabilności LI do -1 i niskim LCL do 300 m AGL. Wartości skrętu wiatru będą na tyle niepokojące, że może dojść do powstania formacji liniowej z silnym porywem wiatru doo 90 km/h. Wartości te oznaczają również przede wszystkim możliwość wystąpienia zjawisk konwekcyjnych w postaci intensywnych punktowych opadów śniegu z możliwością wystąpienia burz. Zagrożeniem w tej materii będzie nardzo szybki przyrst pokrywy śnieżnej w małym przedziale czasowym, a dodatkowo spadek widzialnośći poziomej do 200/100m. Ponieważ oprócz silnych opadów zauważalnym zjawiskiem będzie silny i porywisty wiatr z powodu zwiększonego gradientu poziomego ciśnienia. Wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne. Warunki do jazdy będą fatalne. Jeszcze trzeba o jednym powiedzieć/napisać. Miasnowicie o spadającym ciśnieniu, które będzie potęgowało zaostrzenie się schorzeń u ludzi cierpiących na tzw "wieńcówkę" oraz na nadciśnienie.

Już dziś należy brać pod uwagę wszelkie opóźnienia w kursowaniu wszelakich komunikacji (miejskich, lotniczych, autokarowych), jak również dobrze się do tego załamania pogody przygotować. Najprawdopodobniej jeszcze dzisiejszego wieczoru bądź jutro z samego rana zostanie wystosowane odpowiednie ostrzeżenie.
Kategoria: Prognoza    Komentarzy: 0

DODAJ KOMENTARZ

  • Imię:
  • Treść komentarza:
  •  
  • Wpisz kod zabezpieczający
  •  
Pogoda na jutro: 20.03.2018 r.
SYSTEM WCZESNEGO OSTRZEGANIA

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
10.07.2017 08CEST - 11.04.2017 08CEST

Burze
Ostrzeżenia przed burzami
1

Możliwośc wystąpienia burz pojedynczych lub słabo zorganizowanych z opadem deszczu o charakterze nawalnym do 10 l/m2 oraz gradu do średnicy 1 cm i porywami wiatru do 80 km/h.
2

Możliwość wystąienia burz zorganizowanych, również o charakterze superkomórkowym z opadem nawalnym powyżej 10 l/m2 oraz gradu o zakresie średnic 2 - 3 cm i wietrze do 100 km/h. Stopień drugi wydaje się przy minimalnie 40 procentowej szansie na wystąpienie trąby powietrznej.
3

Możliwość wystąpienia burz zorganizowanych raz superkomórkowych z opadem deszczu o charakterze nawalnym powyżej 20 l/m2 oraz gradu o średnicy powyżej 4 cm i wietrze przekraczającym 100 km/h. Stopień trzeci wydaje się przy ponad 60 procentowej możliwości wystąpienia traby powietrznej.

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Wiatr
Wiatr
1

70 - 90 km/h
2

91 - 110 km/h
3

powyżej 111 km/h

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Opady
Opady
1

10 - 20 mm
2

21 - 40 mm
3

41 mm i wiecej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Upały
Upały
1

od 30°C do 32°C
2

od 33°C do 35°C
3

36°C i więcej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Mrozy
Mrozy
1

od -10°C do -15°C
2

od -16°C do -20°C
3

-21°C i mniej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Pozostałe
Mrozy
1

od -10°C do -15°C
2

od -16°C do -20°C
3

-21°C i mniej
PSPM TV


NAJNOWSZE ARTYKUŁY
Pył wulkaniczny- kwiecień 2010
Przez Stanisław Malec, 19/04/2017
Siedem lat temu o tej porze, śledziliśmy informację o pewnej chmurze. Nie była to jednak żadna z chmur znanych nam z obserwacji, nie był to też Cumulo...
Niebezpieczny lód!
Przez Stanisław Malec, 12/02/2017
Niebezpieczny lód ! Trwa sezon ferii zimowych,uczniowie jednych województw kończą, zaś innych dopiero rozpoczną zimowy odpoczynek. Obecnie ferie ro...
Internauci o zimie
Przez Stanisław Malec, 28/01/2017
Internauci o zimie Wyniki ankiety Już od ponad miesiąca znamy odpowiedzi na pytania dotyczące białych,śnieżnych świąt Bożego Narodzenia. Dokładnie...
ANKIETA
brak aktywnych ankiet

Pokaż wszystkie ankiety

GŁÓWNI PARTNERZY

ECOCLIMA

PARTNERZY

© 2016 by PSPM - Polskie Stowarzyszenie Pasjonatów Meteorologii.
Kopiowanie jakichkolwiek materiałów ze strony surowo zabronione!
Projekt i wykonanie: sniper