OGŁOSZENIE

KATEGORIE AKTUALNOŚCI:

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI

Zmiana pogody. Pozbędziemy się smogu.
    Napisał Jarosław Turała, 10.01.2017

Obecnie na mapach synoptycznych nadal widać pas rozpogodzeń wraz z kanałem spływu chłodnego/zimnego powietrza.Dzięki takiej sytuacji w Polsce zamarzło już 65 osób. Wystarczyło jedynie parę dni z dość niską temperaturą i jednej nocy zmarło z wychłodzenia ponad 10 osób.

Idą jednak zmiany...

Nad Europą zachodnią rządzi potężny ośrodek wysokiego ciśnienia, podobnie jest na wschodzie gdzie dominuje wyż rosyjski.
Nic nie wskazywałoby na to, że coś może się zmienić. A jednak.
Już dzisiejszego wieczoru warto będzie zajrzeć na aktualną sytuację baryczną nad Europą, gdzie znajdziemy szybko przesuwający się ośrodek niżowy wraz z zatoką niskiego ciśnienia/frontem atmosferycznym.
Oznacza to przede wszystkim ocieplenie, ale również opady i silniejszy porywisty wiatr.

W dniu jutrzejszym po południu front atmosferyczny ciepły przekształcający się we front okluzji powinien dotrzeć nad zachdnie granice Polski. Oczywiście na samym początku "oberwać" powinno Pomorze zachodnie. Front(y), będą powoli przesuwały się w głąb kraju. Będą przeważały opady śniegu, ale nie jest wykluczone, że na zachodzie pojawią się opady deszczu powodującego gołoledź - ziemia zamarznięta jest mniej więcej do głębokości 35-40 cm. Opady będą przesuwały się na południowy wschód powodując przyrost pokrywy śnieżnej. Co więcej. Drogi pokryte lodem zostaną przykryte warstwą świeżego śniegu.
Jest jeszcze jedno zagrożenie związane ze śniegiem, a mianowicie zauważyć trzeba, że temperatura znacząco się podniesie do wartości zbliżonych do zera stopni. Oznacza to w praktyce, że padający śnieg będzie ciężki, lepki i bogaty w wodę.
Taki śnieg będzie lepił się do kół ale przede wszystkim do gałęzi i przewodów wysokiego napięcia powodując przerwy w dostawie prądu. Wiatr w porywie będzie osiągał 70-80 km/h powodując zawieje i zamiecie śnieżne. W górach ponad 100 km/h nad morzem do 90 km/h. Warunki jazdy w takich warunkach - bardzo trudne.

Tak więc żegnamy się z bardzo niskimi temperaturami a witamy opady. Kierowcy już dziś powinni być przygotowani na zmianę warunków atmosferycznych.
Kategoria: Prognoza    Komentarzy: 0

DODAJ KOMENTARZ

  • Imię:
  • Treść komentarza:
  •  
  • Wpisz kod zabezpieczający
  •  
Pogoda na jutro: 20.03.2018 r.
SYSTEM WCZESNEGO OSTRZEGANIA

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
10.07.2017 08CEST - 11.04.2017 08CEST

Burze
Ostrzeżenia przed burzami
1

Możliwośc wystąpienia burz pojedynczych lub słabo zorganizowanych z opadem deszczu o charakterze nawalnym do 10 l/m2 oraz gradu do średnicy 1 cm i porywami wiatru do 80 km/h.
2

Możliwość wystąienia burz zorganizowanych, również o charakterze superkomórkowym z opadem nawalnym powyżej 10 l/m2 oraz gradu o zakresie średnic 2 - 3 cm i wietrze do 100 km/h. Stopień drugi wydaje się przy minimalnie 40 procentowej szansie na wystąpienie trąby powietrznej.
3

Możliwość wystąpienia burz zorganizowanych raz superkomórkowych z opadem deszczu o charakterze nawalnym powyżej 20 l/m2 oraz gradu o średnicy powyżej 4 cm i wietrze przekraczającym 100 km/h. Stopień trzeci wydaje się przy ponad 60 procentowej możliwości wystąpienia traby powietrznej.

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Wiatr
Wiatr
1

70 - 90 km/h
2

91 - 110 km/h
3

powyżej 111 km/h

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Opady
Opady
1

10 - 20 mm
2

21 - 40 mm
3

41 mm i wiecej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Upały
Upały
1

od 30°C do 32°C
2

od 33°C do 35°C
3

36°C i więcej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Mrozy
Mrozy
1

od -10°C do -15°C
2

od -16°C do -20°C
3

-21°C i mniej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Pozostałe
Mrozy
1

od -10°C do -15°C
2

od -16°C do -20°C
3

-21°C i mniej
PSPM TV


NAJNOWSZE ARTYKUŁY
Pył wulkaniczny- kwiecień 2010
Przez Stanisław Malec, 19/04/2017
Siedem lat temu o tej porze, śledziliśmy informację o pewnej chmurze. Nie była to jednak żadna z chmur znanych nam z obserwacji, nie był to też Cumulo...
Niebezpieczny lód!
Przez Stanisław Malec, 12/02/2017
Niebezpieczny lód ! Trwa sezon ferii zimowych,uczniowie jednych województw kończą, zaś innych dopiero rozpoczną zimowy odpoczynek. Obecnie ferie ro...
Internauci o zimie
Przez Stanisław Malec, 28/01/2017
Internauci o zimie Wyniki ankiety Już od ponad miesiąca znamy odpowiedzi na pytania dotyczące białych,śnieżnych świąt Bożego Narodzenia. Dokładnie...
ANKIETA
brak aktywnych ankiet

Pokaż wszystkie ankiety

GŁÓWNI PARTNERZY

ECOCLIMA

PARTNERZY

© 2016 by PSPM - Polskie Stowarzyszenie Pasjonatów Meteorologii.
Kopiowanie jakichkolwiek materiałów ze strony surowo zabronione!
Projekt i wykonanie: sniper