OGŁOSZENIE

KATEGORIE AKTUALNOŚCI:

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI

OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE - OPADY ŚNIEGU
    Napisał Dawid Gackowski, 13.01.2017

ZAKRES CZASOWY OBOWIĄZYWANIA - 12.01.2017r - 00:15 CET
14.01.2017r - 02:00 CET

INTENSYWNE OPADY ŚNIEGU!

SYTUACJA BARYCZNA - Nad Europą panowanie obją rozległy układ niskiego ciśnienia którego jedno z centrów znajduje się nad zachodnią granicą Skandynawii (975 hPa), zaś drugi (988 hPa) nad krajami Beneluxu. Towarzyszą mu fronty atmosferyczne na których występują intensywne mieszane opady deszczu oraz śniegu.
Powoli strefa opadowa zbliża się do granicy zachodniej naszego kraju w godzinach nocnych około 00:30 - 01:00 formacja opadowa znajdzie się nad zachodnią Polską. Na zachodzie spodziewane są intensywne opady śniegu, w centrum i północy kraju możliwe opady marznącego deszczu oraz samego śniegu.
Strefa opadowa powoli wędrować będzie na północny wschód w głab centralnej częsci Polski , w całym kraju prognozowana wysokość świeżego śniegu prognozowana jest na 4 - 15 cm, w sudetach oraz pogórzu Sudeckim silny wiatr w połączeniu z opadami śniegu tworzyć będą zawieje izamiecie śnieżne.

SPODZIEWANE ZJAWISKA

SPODZIEWANE ZJAWISKA -
- Umiarkowane/Intensywne opady śniegu/deszczu/deszczu lodowego.
- Gołoledź - W związku z możliwością opadów deszczu wraz z mocno wychłodzonym gruntem.
- Spadek widzialności poziomej - Opady śniegu
- Umiarkowany/Porywisty wiatr głównie regiony górskie i pod górskie

ZAGROŻENIE - W związku z możliwością wystąpienia umiarkowanych/silnych opadów śniegu, który przy temperaturze bliskiej zeru będzie bardzo bogaty w wodę może dochodzić do uszkodzeń linii wysokiego/średniego/niskiego napięcia jak również łamania się gałęzi drzew. W opadach będziemy mieli do czynienia ze znacznym spadkiem widzialności poziomej, przedział 800-1000m /lokalnie niższa/. Ponieważ będzie napływało powietrze cieplejsze a poziom zamarzania podniesie się do 500m zagrożeniem będą opady deszczu (szczególnie na zachodzie - niewykluczone na pozstałym obszarze), które w połączeniu z wychłodzonym gruntem będą zamarzały tworząc bardzo niebezpieczną gołoledź. Na drogach bardzo ślisko!!.
Z uwagi na podwyższone wartości porywów wiatru możliwe są niewielkie zniszczenia mienia. Na Bałtyku sztorm do 8 stopni w skali Beaufourta.Wiatr będzie powodował zamiecie/zawieje śnieżne. Na pomorzu środkowym w efekcie jeziora opady będą bardzo intensywne/uciążliwe. Warunki jazdy będa fatalne.
Na lotniskach możliwe opóźnienia i odwołania lotów.

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI - Zaleca się dostosowanie prędkości do warunków panujacych na drogach. Na chodnikach oblodzenie - nie musisz? Nie wychodź z domu. Nie parkuj samochodu pod drzewem jeśli masz inną możliwość. Bądź przygotowany na możliwości przerwy w dostawie prądu.

OSTRZEŻENIE MA CHARAKTER OFICJALNY I MOŻE BYĆ UDSTĘPNIANE SZERSZEJ GRUPIE ODBIORCÓW.
Kategoria: Ostrzeżenie    Komentarzy: 0


Komentowanie wyłączone.
Pogoda na jutro: 19.01.2018 r.
SYSTEM WCZESNEGO OSTRZEGANIA

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
10.07.2017 08CEST - 11.04.2017 08CEST

Burze
Ostrzeżenia przed burzami
1

Możliwośc wystąpienia burz pojedynczych lub słabo zorganizowanych z opadem deszczu o charakterze nawalnym do 10 l/m2 oraz gradu do średnicy 1 cm i porywami wiatru do 80 km/h.
2

Możliwość wystąienia burz zorganizowanych, również o charakterze superkomórkowym z opadem nawalnym powyżej 10 l/m2 oraz gradu o zakresie średnic 2 - 3 cm i wietrze do 100 km/h. Stopień drugi wydaje się przy minimalnie 40 procentowej szansie na wystąpienie trąby powietrznej.
3

Możliwość wystąpienia burz zorganizowanych raz superkomórkowych z opadem deszczu o charakterze nawalnym powyżej 20 l/m2 oraz gradu o średnicy powyżej 4 cm i wietrze przekraczającym 100 km/h. Stopień trzeci wydaje się przy ponad 60 procentowej możliwości wystąpienia traby powietrznej.

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Wiatr
Wiatr
1

70 - 90 km/h
2

91 - 110 km/h
3

powyżej 111 km/h

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Opady
Opady
1

10 - 20 mm
2

21 - 40 mm
3

41 mm i wiecej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Upały
Upały
1

od 30°C do 32°C
2

od 33°C do 35°C
3

36°C i więcej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Mrozy
Mrozy
1

od -10°C do -15°C
2

od -16°C do -20°C
3

-21°C i mniej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Pozostałe
Mrozy
1

od -10°C do -15°C
2

od -16°C do -20°C
3

-21°C i mniej
PSPM TV


NAJNOWSZE ARTYKUŁY
Pył wulkaniczny- kwiecień 2010
Przez Stanisław Malec, 19/04/2017
Siedem lat temu o tej porze, śledziliśmy informację o pewnej chmurze. Nie była to jednak żadna z chmur znanych nam z obserwacji, nie był to też Cumulo...
Niebezpieczny lód!
Przez Stanisław Malec, 12/02/2017
Niebezpieczny lód ! Trwa sezon ferii zimowych,uczniowie jednych województw kończą, zaś innych dopiero rozpoczną zimowy odpoczynek. Obecnie ferie ro...
Internauci o zimie
Przez Stanisław Malec, 28/01/2017
Internauci o zimie Wyniki ankiety Już od ponad miesiąca znamy odpowiedzi na pytania dotyczące białych,śnieżnych świąt Bożego Narodzenia. Dokładnie...
ANKIETA
brak aktywnych ankiet

Pokaż wszystkie ankiety

GŁÓWNI PARTNERZY

ECOCLIMA

PARTNERZY

© 2016 by PSPM - Polskie Stowarzyszenie Pasjonatów Meteorologii.
Kopiowanie jakichkolwiek materiałów ze strony surowo zabronione!
Projekt i wykonanie: sniper