OGŁOSZENIE

KATEGORIE AKTUALNOŚCI:

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI

Dni z bardzo wysokim ciśnieniem
    Napisał Jarosław Turała, 17.01.2017

Przed nami kolejne trudniejsze dni. Chodzi głównie o ciśnienie atmosferyczne oraz temperaturę.

SYTUACJA BARYCZNO-SYNOPTYCZNA - Nad Europą środkową w cłej rozciągłości wschód - zachód dominują ośrodki wysokiego ciśnienia. Ośrodki te są bardzo rozległe i mocne. Ciśnienie w centrum obojga zbliża się do bariery 1040 hPa. Wydaje się, że cisnienie w dniu jutrzejszym może dojść do 1043 hPa. Ponieważ gradient baryczny jest bardzo niewielki, a centrum wyżu znajdzie się jutro nad Polską mamy do czynienia z flautą bądż lekkim wiaterkiem. W stojącym powietrzu możliwe jest powstanie warstwy zachmurzenia niskiego wraz ze zmętnieniem.

Niestety tak wysokie ciśnienie nie będzie sprzyjało meteoropatom. Tak wysokie ciśnienie będzie u wielu z Was powodowało bóle głowy. Pogoda będzie sprzyjała zwiększeniu się ilości wystąpienia udarów i mikroudarów. Pogotowie ratunkowe będzie miał pełne ręce roboty.

Najbliższe dni z zachmurzeniem małym z możliwością wystąpienia niewielkich zamgleń, chociaż w zagłębieniach terenu możliwe są solidniejsze spadki widzialności poziomej do wartości poniżej 1000m. Ogólnie bez opadów chociaż w stojącym powietrzu i niskim zachmurzeniu może zdarzyć się opad śniegu bardz symboliczy. Zwróćmy uwagę na rozkład temperatur nad Polską. Północ będzie dosłownie haczona przez cieplejsze i wilgotniejsze powietrze. Reszta Polski w mrozie, który na południu oraz w centrum Polski może sięgać kiklunastu stopni poniżej zera. W górach i na pogórzu spadki do -22 stopni.

Zmiana pogody widoczna jest około 24.01 kiedy dotrze do Polski front atmosferyczny z opadami śniegu przechodzącymi w deszcz ze śniegiem i deszczu. Wygląda również na to, że rozstaniemy się z zimową pogodą. Będzie padał deszcz, silniej powieje a na termometrach nawet 8 stopni ciepła.

Sytuacja oczywiście jest rozwojowa, ale wygląda na to, że odwilż w niedługim czasie jest nieunikniona.
Kategoria: Prognoza    Komentarzy: 0

DODAJ KOMENTARZ

  • Imię:
  • Treść komentarza:
  •  
  • Wpisz kod zabezpieczający
  •  
Pogoda na jutro: 20.03.2018 r.
SYSTEM WCZESNEGO OSTRZEGANIA

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
10.07.2017 08CEST - 11.04.2017 08CEST

Burze
Ostrzeżenia przed burzami
1

Możliwośc wystąpienia burz pojedynczych lub słabo zorganizowanych z opadem deszczu o charakterze nawalnym do 10 l/m2 oraz gradu do średnicy 1 cm i porywami wiatru do 80 km/h.
2

Możliwość wystąienia burz zorganizowanych, również o charakterze superkomórkowym z opadem nawalnym powyżej 10 l/m2 oraz gradu o zakresie średnic 2 - 3 cm i wietrze do 100 km/h. Stopień drugi wydaje się przy minimalnie 40 procentowej szansie na wystąpienie trąby powietrznej.
3

Możliwość wystąpienia burz zorganizowanych raz superkomórkowych z opadem deszczu o charakterze nawalnym powyżej 20 l/m2 oraz gradu o średnicy powyżej 4 cm i wietrze przekraczającym 100 km/h. Stopień trzeci wydaje się przy ponad 60 procentowej możliwości wystąpienia traby powietrznej.

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Wiatr
Wiatr
1

70 - 90 km/h
2

91 - 110 km/h
3

powyżej 111 km/h

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Opady
Opady
1

10 - 20 mm
2

21 - 40 mm
3

41 mm i wiecej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Upały
Upały
1

od 30°C do 32°C
2

od 33°C do 35°C
3

36°C i więcej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Mrozy
Mrozy
1

od -10°C do -15°C
2

od -16°C do -20°C
3

-21°C i mniej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Pozostałe
Mrozy
1

od -10°C do -15°C
2

od -16°C do -20°C
3

-21°C i mniej
PSPM TV


NAJNOWSZE ARTYKUŁY
Pył wulkaniczny- kwiecień 2010
Przez Stanisław Malec, 19/04/2017
Siedem lat temu o tej porze, śledziliśmy informację o pewnej chmurze. Nie była to jednak żadna z chmur znanych nam z obserwacji, nie był to też Cumulo...
Niebezpieczny lód!
Przez Stanisław Malec, 12/02/2017
Niebezpieczny lód ! Trwa sezon ferii zimowych,uczniowie jednych województw kończą, zaś innych dopiero rozpoczną zimowy odpoczynek. Obecnie ferie ro...
Internauci o zimie
Przez Stanisław Malec, 28/01/2017
Internauci o zimie Wyniki ankiety Już od ponad miesiąca znamy odpowiedzi na pytania dotyczące białych,śnieżnych świąt Bożego Narodzenia. Dokładnie...
ANKIETA
brak aktywnych ankiet

Pokaż wszystkie ankiety

GŁÓWNI PARTNERZY

ECOCLIMA

PARTNERZY

© 2016 by PSPM - Polskie Stowarzyszenie Pasjonatów Meteorologii.
Kopiowanie jakichkolwiek materiałów ze strony surowo zabronione!
Projekt i wykonanie: sniper