OGŁOSZENIE

KATEGORIE AKTUALNOŚCI:

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI

Dwa karabole na Autostradzie A1 - Przyczyną była gęsta mgła.
    Napisał Jarosław Turała, 27.01.2017

Od razu trochę statystyk:

Ponad 76 samochodów uszkodzonych
34 osoby poszkodowane (w tym 5 ciężko)
Potężna akcja ratownicza w której brały udział dwa śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego ponad 30 zastępów straży pożarnej (w tym gminnej), masa Policji, pogotowia i innych służb.

To nie ćwiczenia, ale potężne dwa karambole na odcinku autostrady A1 między Piotrkowem Trybunalskim a Łodzią do którego doszło wczoraj o poranku.

Przyczyną takich wydarzeń była bardzo gęsta mgła i najprawdopodobniej nie dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Według światków mgła miejscami na trasie była tak gęsta, że nie było widać słupka występującego co 100m, wychodzi więc na to, że miejscami widzialność mogła spaść nawet do 50m. W takich warunkach jak i przy prędkości autostradowej samochód bądź inne przeszkody wyłaniają się ino - dosłownie przed maską.

Poznajmy więc przyczynę powstawania mgły i zwróćmy uwagę, że przy odpowiednich czynnikach możemy być na nią po prostu przygotowani.

W terminologii meteo wyróżniamy:
- Mgły radiacyjne
- Mgły adwekcyjne (napływowe)
- Mgły orograficzne
- Mgły frontowe

MGŁA RADIACYJNA - Najprawdopodbniej a niemal napewno to ten rodzaj mgły był przyczyną tak wielkiej katastrofy. Ten typ mgły powstaje z wypromieniowania ciepła zgromadzonego tuż przy powierzchni ziemi. Mgły radiacyjne są bardzo groźne szczególnie w porze zimowej podczas występowania dość rozległych układów wysokiego ciśnienia (inwersja osiadania jak również osiągnięcia temperatury punktu rosy równej temperaturze powietrza. W takich warunkach para wodna w pstaci gazowej zaczyna kondensować i tworzą się maleńskie kropelki wody.
Depesza METAR z lotniska w Szymanach ukazująca równą temperaturę powietrza jak i punktu rosy: METAR EPSY 270600Z VRB02KT 2500 BR BKN012 M06/M06 Q1027=

MGŁA ADWEKCYJNA (Napływowa) - Ten typ mgły powstaje gdy nad wychłodzone powietrze napływa cieplejsza i wilgotna masa powietrza nie związana z frontem (chociaż możnaby się upierać, że mgła frontowa jest rodzajem mgły adwekcyjnej). Zimą bardzo często można spotkać takie mgły gdy mamy do czynienia z wystąpieniem inwersji temperatury (gdy wyżej jest cieplej niż niżej).

MGŁA OROGRAFICZNA - To mgły tworzące się z tzw "uniesienia" gdy powietrze pod wpływem ukształtowania terenu unosi się i ochładza to temperatury punktu rosy.

MGŁA FRONTOWA - Jest elementem mgły adekcyjnej z tym, że powstaje ona w wyniku oddziaływania na powierzchnię frontu ciepłego (napływu "od góry" cieplejszego powietrza). Podczas takiej mgły możliwe są opady deszczu lub mżawki (mżawka jako element ukazujący obecność frontu ciepłego). Dodać trzeba, że spotykają się wtedy dwie odrębne masy powietrza w których mamy do czynienia z opadem jak również niedosytem wilgotności.

Pamiętajcie o ostrożności. Niebawem nad Polską pewnie będziemy mieć do czynienia z frontem ciepłym i kolejną porcją mgieł....

UWAŻAJCIE!!

/FOT:Express Ilustrowany/

Kategoria: Inne    Komentarzy: 0

DODAJ KOMENTARZ

  • Imię:
  • Treść komentarza:
  •  
  • Wpisz kod zabezpieczający
  •  
Pogoda na jutro: 19.01.2018 r.
SYSTEM WCZESNEGO OSTRZEGANIA

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
10.07.2017 08CEST - 11.04.2017 08CEST

Burze
Ostrzeżenia przed burzami
1

Możliwośc wystąpienia burz pojedynczych lub słabo zorganizowanych z opadem deszczu o charakterze nawalnym do 10 l/m2 oraz gradu do średnicy 1 cm i porywami wiatru do 80 km/h.
2

Możliwość wystąienia burz zorganizowanych, również o charakterze superkomórkowym z opadem nawalnym powyżej 10 l/m2 oraz gradu o zakresie średnic 2 - 3 cm i wietrze do 100 km/h. Stopień drugi wydaje się przy minimalnie 40 procentowej szansie na wystąpienie trąby powietrznej.
3

Możliwość wystąpienia burz zorganizowanych raz superkomórkowych z opadem deszczu o charakterze nawalnym powyżej 20 l/m2 oraz gradu o średnicy powyżej 4 cm i wietrze przekraczającym 100 km/h. Stopień trzeci wydaje się przy ponad 60 procentowej możliwości wystąpienia traby powietrznej.

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Wiatr
Wiatr
1

70 - 90 km/h
2

91 - 110 km/h
3

powyżej 111 km/h

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Opady
Opady
1

10 - 20 mm
2

21 - 40 mm
3

41 mm i wiecej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Upały
Upały
1

od 30°C do 32°C
2

od 33°C do 35°C
3

36°C i więcej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Mrozy
Mrozy
1

od -10°C do -15°C
2

od -16°C do -20°C
3

-21°C i mniej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Pozostałe
Mrozy
1

od -10°C do -15°C
2

od -16°C do -20°C
3

-21°C i mniej
PSPM TV


NAJNOWSZE ARTYKUŁY
Pył wulkaniczny- kwiecień 2010
Przez Stanisław Malec, 19/04/2017
Siedem lat temu o tej porze, śledziliśmy informację o pewnej chmurze. Nie była to jednak żadna z chmur znanych nam z obserwacji, nie był to też Cumulo...
Niebezpieczny lód!
Przez Stanisław Malec, 12/02/2017
Niebezpieczny lód ! Trwa sezon ferii zimowych,uczniowie jednych województw kończą, zaś innych dopiero rozpoczną zimowy odpoczynek. Obecnie ferie ro...
Internauci o zimie
Przez Stanisław Malec, 28/01/2017
Internauci o zimie Wyniki ankiety Już od ponad miesiąca znamy odpowiedzi na pytania dotyczące białych,śnieżnych świąt Bożego Narodzenia. Dokładnie...
ANKIETA
brak aktywnych ankiet

Pokaż wszystkie ankiety

GŁÓWNI PARTNERZY

ECOCLIMA

PARTNERZY

© 2016 by PSPM - Polskie Stowarzyszenie Pasjonatów Meteorologii.
Kopiowanie jakichkolwiek materiałów ze strony surowo zabronione!
Projekt i wykonanie: sniper