OGŁOSZENIE

KATEGORIE AKTUALNOŚCI:

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI

Grypa jelitowa w pogodzie.
    Napisał Jarosław Turała, 03.02.2017

Jesteście chorzy???
Nie Jesteście sami - Pogoda znów ma grypę jelitową. Na południu sraczka z deszczu a na północy niewielkie wymioty śniegem i marznącym deszczem. Dodatkowo pogoda ma spore wahania temperatury, jak to w chorobie - raz cieplej, raz chłodniej.

Na obszarze Kujaw, Wielkopolski oraz Pomorza dziś do południa możliwe są opady właśnie marznącego deszczu/mżawki. Na Warmii, Mazurach oraz Podlasiu, Mazowszu i lokalnie w Lubelskim możliwe są niewielkie opady śniegu. Obok opadów mamy do czynienia z występowaniem marznącym mgieł, które ograniczają widzialność do 150-300 metrów.

Temperaturowo jest również zróznicowanie. Południe i południowy zachód jest w objęciach powietrza cieplejszego z południa, natomiast północny wschód oraz wschód w objęciach powietraz z północy. Wszystko dlatego, że odcięta niemal całkowicie jest cyrkulacja strefowa. Ośrodki wysokiego ciśnienia zdominowały cały wschód Europy a niże zachód. Polska jest dosłownie i w przenosni na linii spływu dwóch różnych mas.

Przed nami troszkę dynamiki.

4.02.2017r - SOBOTA - Zachód Polski dostanie się w objęcia niewielkiego wycinka frontu ciepłego. Przyniesie on opady deszczu przede wszystkim. Im dalej na wschód tym większe prawdopodobieństwo opadów marznących. Dotyczyć będzie to przede wszystkim Mazowsza, Kujaw oraz Lubelskiego. Na pozstałym obszarze mogą sie zdarzyć bardzo niewielkie opady mżawki lub drobniusiego deszczu. Na termometrach różnie. Od -3 stopni na Podlasiu, przez -1 na Mazowszu i Kujawach do 3-4 stopni w Małopolsce, Opolskiem i Zachodnio-pomorskiem. W nocy z soboty na niedzielę w całej Polsce lekki mróz. Co nie było zamarznięte - zamarznie. Na drogach bardzo ślisko.

5.02.2017r - NIEDZIELA - Zachmurzenie całkowite w całym kraju. Od południa postępować będzie bardzo słaby ośrodek niżowy. Na południu spodziewać się można opadów deszczu. Opady będą przesuwały się na północ i do wieczora podzielą Polskę na trzy typy opadów. Kujawy, Mazury, Wielkopolska oraz Pomorze zachodnie w opadach śniegu - po południu mocniejszymi. Łódzkie, Mazowieckie, Lubelskie do południa z marznącym deszczem, wieczorem z opadami śniegu. Od -5 stopni na krańcach Polski północno wschodniej przez -1,0 w centrum i na północnym zachodzie do 1-2 stopni na południu i południowym zachodzie.

Następne dni wyglądają na jeszcze ciekawsze. Nie jest wykluczone pojawienie się bardzo mocnego wyżu rosyjkiego, który sprowadzi bardzo zimne powietrze, a na teromentrach możemy zobaczyć nawet -16/-18 stopni (przede wszystkim na wschodzie Polski). do -14 w centrum i do -10 na zachodzie.

Sytuacja zmienia się codziennie więc póki co traktujmy to z przymróżeniem oczu, ale scenariusz z godziny na godzinę jest coraz bardziej prawdopodobny.
Kategoria: Pogoda PL    Komentarzy: 0

DODAJ KOMENTARZ

  • Imię:
  • Treść komentarza:
  •  
  • Wpisz kod zabezpieczający
  •  
Pogoda na jutro: 19.02.2018 r.
SYSTEM WCZESNEGO OSTRZEGANIA

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
10.07.2017 08CEST - 11.04.2017 08CEST

Burze
Ostrzeżenia przed burzami
1

Możliwośc wystąpienia burz pojedynczych lub słabo zorganizowanych z opadem deszczu o charakterze nawalnym do 10 l/m2 oraz gradu do średnicy 1 cm i porywami wiatru do 80 km/h.
2

Możliwość wystąienia burz zorganizowanych, również o charakterze superkomórkowym z opadem nawalnym powyżej 10 l/m2 oraz gradu o zakresie średnic 2 - 3 cm i wietrze do 100 km/h. Stopień drugi wydaje się przy minimalnie 40 procentowej szansie na wystąpienie trąby powietrznej.
3

Możliwość wystąpienia burz zorganizowanych raz superkomórkowych z opadem deszczu o charakterze nawalnym powyżej 20 l/m2 oraz gradu o średnicy powyżej 4 cm i wietrze przekraczającym 100 km/h. Stopień trzeci wydaje się przy ponad 60 procentowej możliwości wystąpienia traby powietrznej.

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Wiatr
Wiatr
1

70 - 90 km/h
2

91 - 110 km/h
3

powyżej 111 km/h

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Opady
Opady
1

10 - 20 mm
2

21 - 40 mm
3

41 mm i wiecej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Upały
Upały
1

od 30°C do 32°C
2

od 33°C do 35°C
3

36°C i więcej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Mrozy
Mrozy
1

od -10°C do -15°C
2

od -16°C do -20°C
3

-21°C i mniej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Pozostałe
Mrozy
1

od -10°C do -15°C
2

od -16°C do -20°C
3

-21°C i mniej
PSPM TV


NAJNOWSZE ARTYKUŁY
Pył wulkaniczny- kwiecień 2010
Przez Stanisław Malec, 19/04/2017
Siedem lat temu o tej porze, śledziliśmy informację o pewnej chmurze. Nie była to jednak żadna z chmur znanych nam z obserwacji, nie był to też Cumulo...
Niebezpieczny lód!
Przez Stanisław Malec, 12/02/2017
Niebezpieczny lód ! Trwa sezon ferii zimowych,uczniowie jednych województw kończą, zaś innych dopiero rozpoczną zimowy odpoczynek. Obecnie ferie ro...
Internauci o zimie
Przez Stanisław Malec, 28/01/2017
Internauci o zimie Wyniki ankiety Już od ponad miesiąca znamy odpowiedzi na pytania dotyczące białych,śnieżnych świąt Bożego Narodzenia. Dokładnie...
ANKIETA
brak aktywnych ankiet

Pokaż wszystkie ankiety

GŁÓWNI PARTNERZY

ECOCLIMA

PARTNERZY

© 2016 by PSPM - Polskie Stowarzyszenie Pasjonatów Meteorologii.
Kopiowanie jakichkolwiek materiałów ze strony surowo zabronione!
Projekt i wykonanie: sniper