OGŁOSZENIE

KATEGORIE AKTUALNOŚCI:

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI

Przed nami niebezpieczne doby
    Napisał Jarosław Turała, 23.02.2017

BARDZO WAŻNA INFORMACJA !!!!

Od zewszłego roku tak naprawdę nic w pogodzie znaczącego się nie działo. No może wyjątkiem będą większe opady deszczu na południowym wschodzie i wschodzie Polski. Urok późnej zimy i wczesnej wiosny jeżeli chodzi o kalendarz jest bardzo dynamiczny.
Tak będzie i tym razem. Mam nadzieję, że po ostatnich (wczrajszy dzień) opadach deszczu o charakterze konwekcyjnym z niewielką formacją liniową Jesteście przygotowani na prawdziwy pogodowy "rarytas".

CO SIĘ WYDARZY?

Nad okolicami Wielkiej Brytanii widoczny jest bardzo głęboki ośrodek niskiego ciśnienia, który szybko wędruje na wschód Europy. Nocą dotrze nad Bałtyk (region północno zachodni).
Ciśnienie w jego centrum będzie oscylowało między 977 a 980 hPa, co na Polskie warunki jest wartościami znaczącymi.
Niż wpadając nad Bałtyk poczęstuje nas masą wody z nieba, ale nie tylko!! Ponieważ niż niesie ze sobą system frontów w piątkowy dzień po przejściu frontu okluzji/chłodnego od półncnego zachodu wkroczą intensywne opady śniegu, które będą bardzo utrudniały ruch lądowy oraz lotniczy. Będzie padać bardzo mocno a dodatkowo wieczorem temperatura zacznie szybko spadać d wartości ujemnych. Nie muszę chyba mówić, co się dzieje z taką ilością wody na drogach przy ujemnej temperaturze.

SILNY WIATR NAWET 100-120 KM/H

Ośrodek niżowy oznacza również zwiększenie się gradientu poziomego ciśnienia atmsferycznego w całym rozkładzie 1-10 km. Na mapach widoczne są ściśnięte izobary położone również równoleżnikowo. Na mapach wysokich widoczny jest bardz silny prąd strumieniowy, którego prędkość na 10 km może dochodzić do 200 km/h!!. Wiatr przyziemny będzie wiał z przewidywaną mocą 30-40 km/h, jednak porywy mogą osiągać 100 km/h (szczególnie w górach). Największe zagrożenie wiatr będzie powodował w przypadku wystąpienia tzw formacji liniowej przy okazji przechodzenia frontu. W obrembie zjawisk konwekcyjnych, których będzie można się spdziewać nad Polską wiatr może przekroczyć wartość 120 km/h i to on będzie najbardziej niszczycielski nadchodzącej doby.

ŚNIEŻYCE/ULEWY I BURZE

Wiecie z lat poprzednich, że ośrodki niskiego ciśnienia czy to zimą, czy latem nie wróżą nic dobrego. Tak będzie i tym razem. W istnej betoniarce, która wszystko miesza, będą mieszały się różne masy powietrza. Prąd strumieniowy jak również wysokie wskaźniki uskoku wiatru mogą a wręcz napewno spowodują wystąpienie zjawisk burzowych (szczególnie na linii frontu jak i po jeg przejściu). W zjawiskach burzowych będzie lało!!! a w piątkowy dzień sypało. Niemal na pewno będziecie świadkami zjawiska opadu krupy śnieżnej (często mylona z gradem). Ruch lądowy będzie bardzo utrudniony. Podobnie lotniczy oraz morski.

SPADAJĄCE CIŚNIENIE = WIĘCEJ INTERWENCJI POGOTOWIA.

W ciągu najbliższej doby spodziewać się można również szybkiego spadku ciśnienia. Wszyscy ludzie starsi jak również cierpiący na schorzenia wieńcowe, nadciśnienie i inne dolegliwości ze strony układu krążenia będą źle się czuli. Zresztą większość ludzi zauważy spadek koncentracji, co przełoży się na ilość zdarzeń drogowych. Jak dorzucimy do tego opady i śliskie drogi...to.....nic nie trzeba tłumaczyć. Za pewne w związku ze spadającym ciśnieniem znacząco wzrośnie ilość wezwań pogotowia ratunkowego, na co zespoły muszą być przygotowane.

Dzisiejszego wieczoru wydane zostane ostrzeżenie meteorologiczne potwierdzające wystąpienie wyżej wymienionych zjawisk atmosferycznych.
Kategoria: Prognoza    Komentarzy: 0

DODAJ KOMENTARZ

  • Imię:
  • Treść komentarza:
  •  
  • Wpisz kod zabezpieczający
  •  
Pogoda na jutro: 19.02.2018 r.
SYSTEM WCZESNEGO OSTRZEGANIA

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
10.07.2017 08CEST - 11.04.2017 08CEST

Burze
Ostrzeżenia przed burzami
1

Możliwośc wystąpienia burz pojedynczych lub słabo zorganizowanych z opadem deszczu o charakterze nawalnym do 10 l/m2 oraz gradu do średnicy 1 cm i porywami wiatru do 80 km/h.
2

Możliwość wystąienia burz zorganizowanych, również o charakterze superkomórkowym z opadem nawalnym powyżej 10 l/m2 oraz gradu o zakresie średnic 2 - 3 cm i wietrze do 100 km/h. Stopień drugi wydaje się przy minimalnie 40 procentowej szansie na wystąpienie trąby powietrznej.
3

Możliwość wystąpienia burz zorganizowanych raz superkomórkowych z opadem deszczu o charakterze nawalnym powyżej 20 l/m2 oraz gradu o średnicy powyżej 4 cm i wietrze przekraczającym 100 km/h. Stopień trzeci wydaje się przy ponad 60 procentowej możliwości wystąpienia traby powietrznej.

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Wiatr
Wiatr
1

70 - 90 km/h
2

91 - 110 km/h
3

powyżej 111 km/h

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Opady
Opady
1

10 - 20 mm
2

21 - 40 mm
3

41 mm i wiecej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Upały
Upały
1

od 30°C do 32°C
2

od 33°C do 35°C
3

36°C i więcej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Mrozy
Mrozy
1

od -10°C do -15°C
2

od -16°C do -20°C
3

-21°C i mniej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Pozostałe
Mrozy
1

od -10°C do -15°C
2

od -16°C do -20°C
3

-21°C i mniej
PSPM TV


NAJNOWSZE ARTYKUŁY
Pył wulkaniczny- kwiecień 2010
Przez Stanisław Malec, 19/04/2017
Siedem lat temu o tej porze, śledziliśmy informację o pewnej chmurze. Nie była to jednak żadna z chmur znanych nam z obserwacji, nie był to też Cumulo...
Niebezpieczny lód!
Przez Stanisław Malec, 12/02/2017
Niebezpieczny lód ! Trwa sezon ferii zimowych,uczniowie jednych województw kończą, zaś innych dopiero rozpoczną zimowy odpoczynek. Obecnie ferie ro...
Internauci o zimie
Przez Stanisław Malec, 28/01/2017
Internauci o zimie Wyniki ankiety Już od ponad miesiąca znamy odpowiedzi na pytania dotyczące białych,śnieżnych świąt Bożego Narodzenia. Dokładnie...
ANKIETA
brak aktywnych ankiet

Pokaż wszystkie ankiety

GŁÓWNI PARTNERZY

ECOCLIMA

PARTNERZY

© 2016 by PSPM - Polskie Stowarzyszenie Pasjonatów Meteorologii.
Kopiowanie jakichkolwiek materiałów ze strony surowo zabronione!
Projekt i wykonanie: sniper