OGŁOSZENIE

KATEGORIE AKTUALNOŚCI:

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI

Ciepło, cieplej....przedwiośnie.
    Napisał Jarosław Turała, 28.02.2017

"Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi Wcześniej niż oczekiwałem przyszły te ... przyszły te cieplejsze dni....".

Po ostatnich bardzo dynamicznych i w dodatku śnieżnych dniach przyszedł czas na prawdziwy powiew przedwiośnia (niektórzy już mówią o wiośnie, ale wiemy jak jest). Wczoraj na termometrach w Polsce południowej temperatura wzrosła do 16-17 stopni. W centrum było niewiele chłodniej bo na termometrach 14-15 stopni. W dodatku mieliśmy do czynienia z piękną i słoneczną pogodą. Można było poczuć się jak w połowie miesiąca marca.

SYTUACJA BARYCZNO-SYNOPTYCZNA - Ośrodki baryczne rozlokowane nad Europą sprawiły, że w końcu zaczyna napływać do Polski ciepłe powietrze z południa. Jednak na mapach widoczne są systemy frontów atmosferyczne. Jeden z nich wtargnie nad Polskę jeszcze do południa przynosząc opady deszczu na zachodzie, północy i w centrum.Nocą od południa wtargnie ośrodek niskiego ciśnienia przynosząc intensywniejsze opady deszczu o charakterze wielkoskalowym. Do Polski wpłynie nieco chłodniejsza masa powietrza.

28.02.2017r - WTOREK - Od zachodu strefa opadów deszczu o charakterze umiarkwanym/słabym wędrujące do centrum Polski. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane do całkowitego 5/8 - 7/8. Na termometrach od 6-7 stopni na Kujawach, 8-9 w Małopolsce do 11-12 stopni na Dolnym Śląsku i Podkarpaciu. Wiatr słaby nie przekraczający 5 m/s.

UWAGA!!! - W nocy z 28.02 na 1.03 od południa wejdzie zatoka niskiego ciśnienia z wyraźnie zaznaczonym ośrodkiem cyklonalnym. Przyniesie on intensywne opady deszczu. Miejscami może spaść 5-8 litrów deszczu na metr kwadratrowy. Nie chciałbym, abyście kręcili noskami, bo.....w nocy się rozpadało.
Do rana opady obejmą północny wschód i północ Polski.

1.03.2017r - ŚRODA - Opady deszczu w całym pasie Polski wschodniej oraz północnej. Najmocniejsze opady na północy Polski gdzie możliwe mocniejsze opady (odchodzący niż). Na północy możliwe opady rzędu 5-7 litrów wody na metr kwadratowy. Na zachodzie oraz południu możiwy jest spadek zachmurzenia do wartości 3/8 - 4/8. Zbaczycie więc słoneczko. Jedynie na co można narzekać to temperatura. O wartościach rzędu 10 stopni możemy pomarzyć. Nad większością regionów od 5 do 7 stopni. Nad samym morzem zaledwie 4 stopnie. Wiatr zachodni umiarkowany nad morzem porywisty do 8-9 m/s.

2.03.2017r - CZWARTEK - Aby było wesoło na czwartek wizytę zaplanował ośrodek niskiego ciśnienia, który będzie przesuwał się nad Bałtykiem. Oznaczać to będzie znów fronty atmosferyczne nad naszym krajem. Oznaczać to również będzie spadające ciśnienie, silniejszy wiatr i ogólnie złe samopoczucie.
Zachmurzenie umiarkowane/małe w pasie centrum.południa. Na wschodzie ustępujące zachmurzenie, na zachodzie postępujące wraz z opadami deszczu. UWAGA!!! Możliwe pierwsze burze w pasie Kujaw, Wielkopolski, ziemi łódzkiej oraz pomorza. Jeśli burze wystąpią będą słabe i pojedyncze, ale podczas wystepowania zjawisk opady mogą być intensywne. Na termometrach od 4-5 stopni na północy przez 7-8 stopni na wschodzie i w pasie Polski centralnej do 10-12 stopni na południu i południowym zachodzie.
Wiatr porywisty osiągający 65-80 km/h szczególnie podczas burz.

W weekend najprawdopodobniej powrót ciepłej i słonecznej pogody.
Kategoria: Prognoza    Komentarzy: 0

DODAJ KOMENTARZ

  • Imię:
  • Treść komentarza:
  •  
  • Wpisz kod zabezpieczający
  •  
Pogoda na jutro: 19.02.2018 r.
SYSTEM WCZESNEGO OSTRZEGANIA

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
10.07.2017 08CEST - 11.04.2017 08CEST

Burze
Ostrzeżenia przed burzami
1

Możliwośc wystąpienia burz pojedynczych lub słabo zorganizowanych z opadem deszczu o charakterze nawalnym do 10 l/m2 oraz gradu do średnicy 1 cm i porywami wiatru do 80 km/h.
2

Możliwość wystąienia burz zorganizowanych, również o charakterze superkomórkowym z opadem nawalnym powyżej 10 l/m2 oraz gradu o zakresie średnic 2 - 3 cm i wietrze do 100 km/h. Stopień drugi wydaje się przy minimalnie 40 procentowej szansie na wystąpienie trąby powietrznej.
3

Możliwość wystąpienia burz zorganizowanych raz superkomórkowych z opadem deszczu o charakterze nawalnym powyżej 20 l/m2 oraz gradu o średnicy powyżej 4 cm i wietrze przekraczającym 100 km/h. Stopień trzeci wydaje się przy ponad 60 procentowej możliwości wystąpienia traby powietrznej.

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Wiatr
Wiatr
1

70 - 90 km/h
2

91 - 110 km/h
3

powyżej 111 km/h

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Opady
Opady
1

10 - 20 mm
2

21 - 40 mm
3

41 mm i wiecej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Upały
Upały
1

od 30°C do 32°C
2

od 33°C do 35°C
3

36°C i więcej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Mrozy
Mrozy
1

od -10°C do -15°C
2

od -16°C do -20°C
3

-21°C i mniej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Pozostałe
Mrozy
1

od -10°C do -15°C
2

od -16°C do -20°C
3

-21°C i mniej
PSPM TV


NAJNOWSZE ARTYKUŁY
Pył wulkaniczny- kwiecień 2010
Przez Stanisław Malec, 19/04/2017
Siedem lat temu o tej porze, śledziliśmy informację o pewnej chmurze. Nie była to jednak żadna z chmur znanych nam z obserwacji, nie był to też Cumulo...
Niebezpieczny lód!
Przez Stanisław Malec, 12/02/2017
Niebezpieczny lód ! Trwa sezon ferii zimowych,uczniowie jednych województw kończą, zaś innych dopiero rozpoczną zimowy odpoczynek. Obecnie ferie ro...
Internauci o zimie
Przez Stanisław Malec, 28/01/2017
Internauci o zimie Wyniki ankiety Już od ponad miesiąca znamy odpowiedzi na pytania dotyczące białych,śnieżnych świąt Bożego Narodzenia. Dokładnie...
ANKIETA
brak aktywnych ankiet

Pokaż wszystkie ankiety

GŁÓWNI PARTNERZY

ECOCLIMA

PARTNERZY

© 2016 by PSPM - Polskie Stowarzyszenie Pasjonatów Meteorologii.
Kopiowanie jakichkolwiek materiałów ze strony surowo zabronione!
Projekt i wykonanie: sniper