OGŁOSZENIE

KATEGORIE AKTUALNOŚCI:

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI

Spokojny weekend i niemiła niespodzianka
    Napisał Jarosław Turała, 03.03.2017

Pogoda czasem jest taka piękna, a my jej po prostu nie doceniamy. Psioczymy jedynie zamiast czasem po prostu Ją pochwalić.

Wczorajszy dzień zgodnie z prognozami upłynął pod znakiem pogody bardzo dynamicznej. Pojawiły się silne porywy wiatru, burze oraz opady gradu. Na obrazach radarowych widoczna była również charakterystyczna dla frontalnych opadów konwekcyjnych formacja liniowa, ktora niosła ze sobą niszczycielskie porywy wiatru. Pogoda pozostawiła w wielu miejscach pas zniszczeń w postaci powalonych drzew, zerwanych dachów oraz jednej ofiary śmiertelnej.
Spójrzcie....niewielki kontrast termiczny + czynniki wspomagające konwekcję i zrobiło się niebezpiecznie....a co będzie latem?

Przed nami weekend. Jak co tydzień miliony polskich rodzin zastanawia się, jaka pogoda będzie panowała w weekend.
Tym razem można powiedzieć, że będzie "wiosennie" z małym akcentem nieco większego zachmurzenia.

SYTUACJA BARYCZNO - SYNOPTYCZNA - Po przejściu frontu i wystrzeleniu ośrodka nieskiego ciśnienia dalej na wschód, na chwilę dostaniemy się pod wpływ pola wysokiego ciśnienia z widocznym niewielkim klinem odchodzącego ośrdka wysokiego ciśnienia nad Bałkanami. Do głosu w następnych dniach znow dojdą układy niżowe i pole obniżonego ciśnienia. Na plus trzeba podkreślić napływ ciepłego powietrza z zachodu i południowego zachodu, co sprawi, że sobotnio-niedzielne spacery będą należały do tych - przyjemniejszych.

3.03.2017r - PIĄTEK - Zachmurzenie nad większością regionów duże z zakresu 5/8 - 8/8. Na południu Polski jedynie mniejsze z zakresu 3/8 - 5/8. Na wschodzie odchodzące przelotne opady deszczu o charakterze konwekcyjnym. Na pozostałym obszarze bez opadów. Na termometrach od 4-5 stopni na wschodzie przez 7-8 stopni w centrum na południu i północy do nawet 11 stopni na południowym zachodzie. Wiatr słaby lokalnie umiarkowany do 6 m/s z kierunków zachodnich.

4.03.2017r - SOBOTA - Dzień powinien zacząć się możliwymi mgłami oraz zamgleniami, szczególnie na półncnym zachodzie , północy i wschodzie. Im dalej dnia tym zachmurzenie mniejsze. Możemy być jednak narażeni na zachmurzenie piętra wysokiego. Zachmurzenie nie powinno przekraczać zakresu 2/8 - 4/8. Temperatura bardzo przyjemna. Na zachodzie i południu nawet 13-14 stopni. Najchłodniej na północnym wschodzie 7-8 stopni. Wiatr słaby z południa słaby nieprzekraczający 3 m/s.

5.03.2017r - NIEDZIELA - Zachmurzenie już nie tak zachęcające. Zakres zachmurzenia wzrośnie do wartości 3/8 - 5/8 lokalnie 7/8. Opady deszczu możliwe są nad samym morzem. Nad samym morzem będzie również najchłodniej bo zaledwie 5-6 stopni. Im dalej na południe tym cieplej. Na krańcach Polski płudniowej i południowo wschodniej nawet 14-15 stopni. Wiatr nadal słaby lokalnie umiarkowany nie przekraczający 4 m/s.

Następne dni zasługują na uwagę - Możliwe, że nad Polską pojawi się ośrodek niskiego ciśnienia z kolejną porcją opadów deszczu,burz, ale także śnieżyc!!!

MOŻLIWA POWTÓRKA Z OSTATNICH OPADÓW ŚNIEGU NAWALNYCH!!!

O tym niebawem. Sytuacja jest oczywiście monitorowana.
Kategoria: Prognoza    Komentarzy: 0

DODAJ KOMENTARZ

  • Imię:
  • Treść komentarza:
  •  
  • Wpisz kod zabezpieczający
  •  
Pogoda na jutro: 19.02.2018 r.
SYSTEM WCZESNEGO OSTRZEGANIA

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
10.07.2017 08CEST - 11.04.2017 08CEST

Burze
Ostrzeżenia przed burzami
1

Możliwośc wystąpienia burz pojedynczych lub słabo zorganizowanych z opadem deszczu o charakterze nawalnym do 10 l/m2 oraz gradu do średnicy 1 cm i porywami wiatru do 80 km/h.
2

Możliwość wystąienia burz zorganizowanych, również o charakterze superkomórkowym z opadem nawalnym powyżej 10 l/m2 oraz gradu o zakresie średnic 2 - 3 cm i wietrze do 100 km/h. Stopień drugi wydaje się przy minimalnie 40 procentowej szansie na wystąpienie trąby powietrznej.
3

Możliwość wystąpienia burz zorganizowanych raz superkomórkowych z opadem deszczu o charakterze nawalnym powyżej 20 l/m2 oraz gradu o średnicy powyżej 4 cm i wietrze przekraczającym 100 km/h. Stopień trzeci wydaje się przy ponad 60 procentowej możliwości wystąpienia traby powietrznej.

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Wiatr
Wiatr
1

70 - 90 km/h
2

91 - 110 km/h
3

powyżej 111 km/h

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Opady
Opady
1

10 - 20 mm
2

21 - 40 mm
3

41 mm i wiecej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Upały
Upały
1

od 30°C do 32°C
2

od 33°C do 35°C
3

36°C i więcej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Mrozy
Mrozy
1

od -10°C do -15°C
2

od -16°C do -20°C
3

-21°C i mniej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Pozostałe
Mrozy
1

od -10°C do -15°C
2

od -16°C do -20°C
3

-21°C i mniej
PSPM TV


NAJNOWSZE ARTYKUŁY
Pył wulkaniczny- kwiecień 2010
Przez Stanisław Malec, 19/04/2017
Siedem lat temu o tej porze, śledziliśmy informację o pewnej chmurze. Nie była to jednak żadna z chmur znanych nam z obserwacji, nie był to też Cumulo...
Niebezpieczny lód!
Przez Stanisław Malec, 12/02/2017
Niebezpieczny lód ! Trwa sezon ferii zimowych,uczniowie jednych województw kończą, zaś innych dopiero rozpoczną zimowy odpoczynek. Obecnie ferie ro...
Internauci o zimie
Przez Stanisław Malec, 28/01/2017
Internauci o zimie Wyniki ankiety Już od ponad miesiąca znamy odpowiedzi na pytania dotyczące białych,śnieżnych świąt Bożego Narodzenia. Dokładnie...
ANKIETA
brak aktywnych ankiet

Pokaż wszystkie ankiety

GŁÓWNI PARTNERZY

ECOCLIMA

PARTNERZY

© 2016 by PSPM - Polskie Stowarzyszenie Pasjonatów Meteorologii.
Kopiowanie jakichkolwiek materiałów ze strony surowo zabronione!
Projekt i wykonanie: sniper