OGŁOSZENIE

KATEGORIE AKTUALNOŚCI:

NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI

W marcu jak w garncu
    Napisał Jarosław Turała, 08.03.2017

Powiedzenie w marcu jak w garncu w tym roku nabiera znaczenia w 100%. Najpierw piękna, słoneczna i ciepła pogoda, a następnie opady deszczu, burze a na północy śniegu. W dniu wczorajszym od linii Łódź na południe mieliśmy opady konwekcyjne, które powodowały tworzenie się rozlewisk na drogach. Ogólnie było brzydko i ponuro. Niestety pogoda nadal będzie przypominała rollercoaster.

SYTUACJA BARYCZNO-SYNOPTYCZNA - Jednodniowa "poprawa" pogody możliwa jest dzięki klinowi wysokiego ciśnienia oraz samego ośrodka antycyklonalnego. Na zachód od Polski widoczna zatoka niskiego ciśnienia z możiwością wytworzenia się ośrodka niżowego. Rozległa strefa opadów przejdzie z zachodu na wschód. Średni wskaźnik PW wskazuje na dość sporą ilość wody. Opady będa miały charakter ciągły/wielkoskalowy tak charakterystyczny dla frontu atmosferycznego. Za nim nastąpić powinna chwila ciszy a następnie z zachodu na wschód będzie wędrował kolejny front atmosferyczny chłodny nabierający cech zokludowanych przynosząc kolejną dawkę opadów deszczu, również o charakterze konwekcyjnym.

9.03.2017r - CZWARTEK - Zachmurzenie na zachodzie całkowite z zakresu 7/8 - 8/8, na wschodzie zakres zachmurzenia od rana winien wynosić 4/8, jednak im bliżej popołudnia tym niebo będzie mocniej się zaciągać. Opady od samego rana wkroczą nad zachodnią Polskę. Będą to opady ciągłe/wielkoskalowe w grnicach 5-8 litrów wody na metr kwadratowy. Do południa opady dotrą do dzielnic centralnych, aby do wieczora dotrzeć do naszych wschodnich granic. Front powinien się nieco wypadać, więc wieczorne (wschodnie) opady nie będą już tak wydajne. Temperatura dość wyrównana i wyniesie od 4 d 6 stopni. Wyjątkiem będą stanowiły krańce Polski wschodniej, gdzie możliwy wzrost temperatury do 11 stopni. Wiatr umiarkowany, chwilami dość silny dochodzący do 30 km/h.

10.03.2017r - PIĄTEK - Zachmurzenie z zakresu 6/8 - 8/8 niemal w całej Polsce. Opady od rana znów wejdą od zachodu. Chwilami opady mocniejsze z charakteru konwekcyjnego. Opady będą również miały charakter frontowy. W górach opady silniejsze. Wysoko w górach silne opady śniegu. Temperatura również podobna. Na przeważającym obszarze Polski średnio od 4 d 6 stopni. Na krańcach Polski zachodniej wzrost do 7 stopni. Wiatr umiarkowany, chwilami dość silny, szczególnie nad samym morzem. Na nizinach w porywie dochodzący do 45 km/h.

Nocą możliwe spadki temperatury do około zera stopni - na drogach będzie ślisko.
Kategoria: Prognoza    Komentarzy: 0

DODAJ KOMENTARZ

  • Imię:
  • Treść komentarza:
  •  
  • Wpisz kod zabezpieczający
  •  
Pogoda na jutro: 19.02.2018 r.
SYSTEM WCZESNEGO OSTRZEGANIA

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
10.07.2017 08CEST - 11.04.2017 08CEST

Burze
Ostrzeżenia przed burzami
1

Możliwośc wystąpienia burz pojedynczych lub słabo zorganizowanych z opadem deszczu o charakterze nawalnym do 10 l/m2 oraz gradu do średnicy 1 cm i porywami wiatru do 80 km/h.
2

Możliwość wystąienia burz zorganizowanych, również o charakterze superkomórkowym z opadem nawalnym powyżej 10 l/m2 oraz gradu o zakresie średnic 2 - 3 cm i wietrze do 100 km/h. Stopień drugi wydaje się przy minimalnie 40 procentowej szansie na wystąpienie trąby powietrznej.
3

Możliwość wystąpienia burz zorganizowanych raz superkomórkowych z opadem deszczu o charakterze nawalnym powyżej 20 l/m2 oraz gradu o średnicy powyżej 4 cm i wietrze przekraczającym 100 km/h. Stopień trzeci wydaje się przy ponad 60 procentowej możliwości wystąpienia traby powietrznej.

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Wiatr
Wiatr
1

70 - 90 km/h
2

91 - 110 km/h
3

powyżej 111 km/h

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Opady
Opady
1

10 - 20 mm
2

21 - 40 mm
3

41 mm i wiecej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Upały
Upały
1

od 30°C do 32°C
2

od 33°C do 35°C
3

36°C i więcej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Mrozy
Mrozy
1

od -10°C do -15°C
2

od -16°C do -20°C
3

-21°C i mniej

Powiększ mapę
Zobacz skalę

Czas obowiązywania ostrzeżenia:
Nie ustalono

Pozostałe
Mrozy
1

od -10°C do -15°C
2

od -16°C do -20°C
3

-21°C i mniej
PSPM TV


NAJNOWSZE ARTYKUŁY
Pył wulkaniczny- kwiecień 2010
Przez Stanisław Malec, 19/04/2017
Siedem lat temu o tej porze, śledziliśmy informację o pewnej chmurze. Nie była to jednak żadna z chmur znanych nam z obserwacji, nie był to też Cumulo...
Niebezpieczny lód!
Przez Stanisław Malec, 12/02/2017
Niebezpieczny lód ! Trwa sezon ferii zimowych,uczniowie jednych województw kończą, zaś innych dopiero rozpoczną zimowy odpoczynek. Obecnie ferie ro...
Internauci o zimie
Przez Stanisław Malec, 28/01/2017
Internauci o zimie Wyniki ankiety Już od ponad miesiąca znamy odpowiedzi na pytania dotyczące białych,śnieżnych świąt Bożego Narodzenia. Dokładnie...
ANKIETA
brak aktywnych ankiet

Pokaż wszystkie ankiety

GŁÓWNI PARTNERZY

ECOCLIMA

PARTNERZY

© 2016 by PSPM - Polskie Stowarzyszenie Pasjonatów Meteorologii.
Kopiowanie jakichkolwiek materiałów ze strony surowo zabronione!
Projekt i wykonanie: sniper